دلار بیست هزار تومانی در راه است؟ عاقلانه برنامه ریزی کنید

دلار بیست هزار تومانی در راه است؟ عاقلانه برنامه ریزی کنیدReviewed by Admin on Sep 22Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

حذف خرده فروشان از بازار فولاد

با توجه به شرایط وخیم اقتصادی و افزایش شدید قیمت ورق گالوانیزه در بازار فولاد و ادامه این روند تا پایان سال جاری، وضعیت این بازار و حوزه های دیگر نسبتا قابل پیش بینی خواهد بود. در حالی که از نظر تحلیلگران بازار، قیمت دلار تا به بیش از ۱۸ هزار تومان پرش خواهد کرد و از سویی دیگر نمی توان امیدی به اصلاح آن درآینده داشت، حقیقتا در چنین وضعیتی مصرف کننده نهایی در تنگنای شدیدی قرارخواهد گرفت و روز به روز از سطح تقاضا در بازار کاسته خواهد شد. این موضوع بیشتر متوجه قشر حقوق بگیر بوده که درآمد متوسط ماهانه یکسان داشته و در ازای رشد تورم از خود سپر دفاعی ندارند و در پایان سال جاری آنها را برای خرید مایحتاج ضروری شب عید، با چالش مواجه خواهد نمود و باعث خواهد شد که از اقلام ضروری خود برای ادامه معیشت صرفه نظر نمایند.
از سویی دیگر برخی کسب و کارهای سنتی و رقابت ناپذیر نیز به دلیل افزایش سطح تورم و کاهش تقاضا در اثر ضعف قدرت خرید مردم حذف خواهند شد. بازار فولاد نیز با ورود به فصل سرما و کاهش تقاضای معمول در این فصل به همراه کاهش قدرت خرید مردم مستثنی نبوده و در برابر این شرایط آسیب پذیر خواهد شد. صنایع پایین دستی در بازار فولاد درخطر ورشکستگی قرار خواهند گرفت و خرده فروشان هم به دلیل افزایش عرضه داخلی از سوی خصولتی ها با چالش روبرو خواهند شد و با ایجاد رقابت شدید بین فروشندگان در اثر کاهش تقاضا، بازار فولاد مجددا دچار التهاب خواهد گردید. این روند به طور قطع باعث ایجاد نوسان بر روی قیمت ورق گالوانیزه مشهد و سایر مبادی خواهد شد.
پس برای دوری جستن از چنین شرایطی در آینده ی نزدیک بهتر است معقولانه برنامه ریزی نموده تا در آخر سال جزء حذف شدگان و آسیب دیدگان شرایط اقتصادی حال حاضر نباشیم.

حتما بخوانید :   توقف مجدد عرضه بورس محصولات فولادی در هفته جاری

تاثیر دلار بر بازار آهن
نوسان گیری دلار بهترین منبع کسب درآمد در شرایط فعلی

در چنین شرایط اقتصادی شاید بهترین راه کسب درآمد همان نوسان گیری دلار باشد که در حال حاضر بسیاری از شرکت ها و مردم عادی از طریق این روش توانسته اند سود زیادی را به جیب بزنند.
با استفاده از این شیوه می توان برای کاهش نقدینگی و تسویه حساب با بانک ها نیز استفاده نمود. در شیوه نوسان گیری در هنگام مهار قیمت دلار، دلالان و ونوسان گیران شروع به فروختن دلارهای خود و تبدیل آن به ریال خواهند نمود. در این شرایط میزان نقدینگی در دست مردم کاهش خواهد یافت و دلار در بازار به جریان خواهد افتاد. هم اکنون حجم ریال نسبت به چند ماهه اخیر به میزان یک سوم کاهش یافته است. در ابتدای سال چهار میلیون تومان معادل با هزار دلار بود اما در حال حاضر به کمتر از سیصد دلار تنزل نموده است. این روند بر تمامی بازارها تاثیر گذاشته و سبب افزایش بی رویه قیمت ورق گالوانیزه در ضخامت متنوع و سایر محصولات فولادی گردیده است.
البته در این میان وجود دوره دوم تحریم های نفتی و افت صادرات نفت و کاهش اسکناس دلار در بازار را نیز نبایستی فراموش نمود که با وجود کاهش صادرات محصولات فولادی به عنوان منبع تامین کننده ارز، وضعیت دلار نسبت به شرایط حال حاضر نیز اسفبارتر خواهد شد و بایستی منتظر دلار بیست هزار تومانی نیز تا قبل از رسیدن به پایان سال جاری باشیم.
با وجود مخالفت های زیاد بر سر تصویب لایحه FATF امید آن می رود که با تصویب این لایحه وضعیت بازار سکه و دلار بعد از دوره دوم تحریم ها بهبود پیدا کند و با فروکش نمودن تب این بازار قیمت ورق گالوانیزه اصفهان و سایر مبادی نیز به آرامش برسد.

حتما بخوانید :   آینده قیمت مسکن در سال 98

تاثیر کاهش قدرت خرید مردم بر آخرین قیمت ورق گالوانیزه در بازار تهران

همچنان که مشاهده می شود در حال حاضر، نقدینگی به سمت بازار مسکن هدایت یافته و تا چندی بعد شاهد تورم در این بخش خواهیم بود.دلال ها به دلیل نبود دلار در بازار، به سمت بازار مسکن هجوم خواهند برد و بانک ها نیز با استفاده از فروش املاک و مستغلات توقیف شده به چند برابر قیمت، بدهی های خود به بانک مرکزی را جبران خواهند نمود.

البته از سویی دیگر با افزایش قیمت دلار طی روزهای آینده منابع ارزی تحت فشار قرار خواهند گرفت و این بدان معنی است که دیگر به کالاهای غیراساسی دلار ۴۲۰۰ تومانی تعلق نخواهد گرفت و حتی کالای اساسی نیز از دور دلار ۴۲۰۰ تومانی خارج خواهند شد. در این میان شاید افزایش سود بانکی برای جلوگیری از خروج سپرده ها و کاهش نقدینگی در بازار روش موثری باشد، اما این روند سبب افزایش هزینه های مالی شرکت های وام محور خواهد گردید و در فاز بعدی به کاهش قدرت خرید مردم و افزایش تورم و جهش قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس و سایر مبادی خواهد دامن خواهد زد.
از جمله صنایع وام محور می توان به صنعت خودروسازی اشاره نمود که کالای تولیدی آنها در طبقه کالاهای لوکس قرار می گیرد و در ادامه این روند، قدرت خرید مردم با افزایش هزینه این صنایع کاهش خواهد یافت.

نتیجتا شرایط آتی موجود در بازار را این چنین می توان تحلیل نمود که با افزایش نرخ دلار، هزینه های مالی افزایش خواهند یافت و با افزایش هزینه های مالی نرخ سود بانکی بالا خواهد رفت و با افزایش سود بانکی قدرت خرید مردم کاهش یافته و حجم خرید افت خواهد یافت. با کاهش قدرت خرید مردم و افت تقاضا میزان رقابت در بازار فروش شدیدتر خواهد شد و سبب ایجاد نوسان بر قیمت ورق گالوانیزه شهرکرد و سایر مبادی خواهد شد.
البته در این میان نمیتوان خرید سهام و سود ناشی از بورس را به طور دقیق و تکنیکال مورد بررسی و پیش بینی قرار داد و شاید بتوان سود شرکتها را از طریق گزارشات میانی و پایانی سال مورد صد قرار داده و برای سرمایه گذاری تصمیم گیری نمود.
از نظر فعالان بازار، لااقل اکنون زمان مناسبی برای سرمایه گذاری یا خرید برخی صنایع نیست، زیرا نوسانات موجود در بازار هر لحظه ما را در یک شوک آنی فرو خواهد برد. عدم تعادل در قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه و سایر محصولات فولادی ما را از پیش بینی و سرمایه کذاری برای آینده بر حذر خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید