خط ویژه 35155-031

انواع پروفیل های فولادی در ساختمان

انواع پروفیل های فولادی
انواع پروفیل های فولادی در ساختمانReviewed by نویسنده مرکز آهن on Feb 4Rating:
۵ (۱۰۰%) ۲ تعداد رای ها

پروفیل های ساختمان فولادی

پروفیل از مهم ترین محصولات فولادی به شمار می رود. این دسته از محصولات در عمران و صنعت بسیار کارامد هستند. واژه پروفیل از نظر لغوی به معنای مقطع ثابت است. قیمت انواع قوطی پروفیل در بازار داخلی به نوع آن وابسته است. انواع پروفیل ها با توجه به شکل ظاهری، جنس و میزان مقاومت مورد استفاده قرار می گیرند. به صورت کلی دو دسته پروفیل در بازار محصولات فولادی یافت می شود:

 1. پروفیل های صنعتی
 2. پروفیل های ساختمانی که خود بر اساس شیوه تولیدی به سه حالت زیر تقسیم بندی می شود:
 • پروفیل های نورد گرم
 • پروفیل نورد سرد
 • پروفیل های مرکب

پروفیل ها از لحاظ شکل ظاهری نیز دسته بندی شده اند که به شرح زیر می باشد:

 1. پروفیل باز: محصولاتی در اشکال U یا Z و… که حالتی باز دارند.
 2. پروفیل بسته: انواع قوطی در این دسته بندی قرار می گیرند.

قیمت انواع پروفیل

تولید کننده پروفیل

در حال حاضر بخش اعظم مواد اولیه کارخانجات تولید پروفیل از محصولات کارخانه فولاد مبارکه اصفهان و برخی دیگر از طریق واردات تامین می گردد. ترکیبات شیمیایی به کار رفته در ورق ها باید با استانداردهای تولیدی کارخانجات مطابقت داشته باشد در غیر این صورت محصول نهایی تولیدی فاقد کیفیت مورد نظر خواهد بود. اصولا خطوط تولیدی توسط کلاف ورق فولادی تغذیه می شوند این کلاف ها در ابتدا برش خورده و به نوارهای باریکی تبدیل می شوند سپس در مراحل بعدی به محصولات مورد نظر سازنده تبدیل خواهند شد. این پروسه به صورت خودکار صورت می گیرد.

حتما بخوانید :   کاربرد تیرآهن در ساختمان چیست ؟

استاندارد پروفیل ها

تمامی پروفیل های کارخانه های تولید فولاد با تبعیت از استاندارد و ضوابط مربوطه تولید و روانه بازار می شوند. عموما این استانداردها به صورت ملی و بین المللی تدوین و سپس در اختیار فولادسازان قرار می گیرد. در ایران نیز از زمان های قدیم استانداردهایی تدوین گردیده و فولادسازان موظفند بر اساس این فاکتورها محصولات خود را تولید نمایند. به عنوان مثال برخی محصولات بازار داخلی با تبعیت از استاندارد DIN آلمان تولید و روانه بازار می شوند. از طرفی شیوه تولید محصول و استانداردهای مربوطه باید به اطلاع خریدار رسانده شود بر همین اساس استاندارد و نحوه تولید محصول از جمله فاکتورهای مهمی که در برگ تایید نهایی کیفیت محصولات فولادی درج می گردد.

از جمله مهم ترین محصولات فولادی که درصنعت و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تیرآهن هاش: کاربرد این محصول بیشتر در سازه های فبزی است.
 • نبشی: محصول فولادی که دو ضلع آن بر هم عمود آمده است.
 • ناودانی: شکل ظاهری این محصول به صورت U می باشد.
 • لوله: یک مقطع دایره ای توخالی است که با نام پایپ نیز شناخته می شود.
 • انواع قوطی: محصولاتی در اشکال مربع و مستطیل شکل می باشد. با توجه به هندسه و ظاهر سریعا شناسایی می شوند.
 • انواع ورق فولادی
 • میلگرد: یک مقطع دایره مانند که به حالت ساده و آجدار در میان محصولات فولادی به چشم می خورد. کاربرد اصلی این محصول در موارد صنعتی و اغلب در ساخت و ساز می باشد.
 • سپری
 • پروفیل زد
 • و…
حتما بخوانید :   کنترل مراحل تولید کلاف هایی از ورق فلزی

کاربرد پروفیل در ساختمان سازی

حتما سوال می پرسید که این تنوع پروفیل ها چه لزومی دارد؟ هر محصول برای چه مصارفی مناسب است؟ در ادامه به شرح مفصل این سوال خواهیم پرداخت. پروفیل هایی در اشکال مربع و مستطیل اغلب به عنوان نرده راه پله در عملیات عمرانی یا پایه نیمکت، میز و صندلی مورد استفاده قرار می گیرند. این دسته از انواع پروفیل ساختمانی مربعی شکل از سایز ۶۰*۶۰ الی ۲۷۰*۲۷۰ و پروفیل های مستطیل شکل در سایزهای ۱۰۰*۴۰ الی ۳۰۰*۱۳۵ میلی متر تولید و روانه بازار می شوند.

و اما پروفیل های Z، همان طور که نامشان مشخص است این محصولات ظاهری Z شکل دارند و در اکثر موارد برای پوشش سقف مورد استفاده قرار می گیرند. نبشی و ناودانی ها اما در ساخت درب و پنجره کارایی دارند این دسته از محصولات به صورت نورد سرد تولید می شوند. ورق ها نیز در انواع و اشکال گوناگون ساخته می شوند و در مصارف صنعتی و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند.

وزن مخصوص پروفیل

همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید انواع محصولات فولادی مطابق با ضوابط و استانداردهای ملی و بین المللی به مرحله تولید می رسند. بر همین اساس جداولی تحت عنوان جداول اشتال برای انواع پروفیل ها تنظیم گردیده که با توجه به آن ها و بررسی ابعاد محصول مورد نظر می توان وزن تقریبی محصولات را تخمین زد. برای این منظور می توانید از اپلیشکن رایگان مرکز آهن کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید