شناخت انواع میلگرد

میلگرد اصلی شناخت
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی تخصصی ۶ نوع میلگرد

قبل از شروع هر پروژه ساختمانی شما نیاز دارید تا از بین انواع مختلف میلگرد نوعی از محصول متناسب با شرایط اقلیمی خود را انتخاب نمایید تا علاوه بر تامین حداکثر مقاومت ساختمان از صرف هزینه های بیهوده و خرید اشتباه جلوگیری کنید. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که لزوم استفاده از میلگرد در ساختمان چیست؟

به طور کلی بتن استفاده شده در فونداسیون ساختمان بعد از گذشت زمان به حدی خشک می شود که با یک تکان موجب شکستکی و تخریب آن می شود. بنابراین برای حل این معذل سازندگان ناچار به استفاده از میلگرد در درون فونداسیون شده اند. این مقاطع با خاصیت کشسانی خود، تا حد زیادی حالت ارتجاعی به بتن می دهند و از شکستن و تخریب آن در برابر نیروهای جانبی جلوگیری می نماید. اکنون بیایید به بررسی میلگردها و مشخصات فنی آن بپردازیم.

شناخت میلگرد

میلگرد به عنوان مقاطع فولادی دایره ای و توپر می باشند که اغلب به شیوه نورد گرم و در دو نوع ساده و آجدار تولید می گردند و به صورت شاخه و یا کلاف بسته بندی و در بازار عرضه می شود. در دنیا تنها ۶ نوع میلگرد وجود دارد که شامل مقاطع زیر می باشد:

۱. اروپائی
این مقاطع ساخته شده از آلیاژ منگنز، کربن و سیلیکون می باشد که با توجه به خم پذیری بالای آن نوعی مقاطع مقاوم به حساب می آید. گرچه این مقاطع از استحکام و خم پذیری خوبی برخوردار است ولی استفاده از آن در مناطق زلزله خیز به هیچ وجه توصیه نمی شود.

۲. سیاه
مقاطع سیاه ساخته شده از آلیاژ کربن و رایج ترین نوع مقطع در بازار می باشد که در اغلب پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. تنها نقطه ضعف این محصول مقاومت کم آن در برابر رطوبت و در نتیجه زنگ زدگی و خوردگی آن می باشد که در صورت زنگ زدن مقطع در داخل بتن باعث شکسته شدن بتن اطراف میلگرد و تخریب فونداسیون می گردد. مهندسان برای رفع این مشکل اقدام به تولید مقاطعی با پایه ی میلگرد سیاه کرده اند که در صورت قرار گرفتن در بتن و شرایط مرطوب دچار خوردگی نشوند؛ مقاطع اپوکسی، فایبر گلاس و گالوانیزه از جمله این محصولات می باشند. بنابراین شما قبل از اجرای پروژه با توجه به شرایط محیطی پروژه اقدام به خرید میلگرد بنمایید.

حتما بخوانید :   روش تولید آهن از سنگ معدن تا کارخانه فولادسازی (قسمت 1)

۳. اپوکسی
محصولات فولادی با روکش اپوکسی را در بازار به صورت مقاطع آجدار به رنگ سبز مشاهده می نمایید. در واحدهای صنعتی میلگردهای سیاه را توسط لایه ی نازکی از پوشش اپوکسی پوشش می دهند که مقاومت میلگرد را ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر در برابر خوردگی بالا می برد. این پوشش ترکیبی از رزین اپوکسی و هاردنر بوده که در ابتدا به صورت مایع می باشد سپس بعد از خشک شدن به روکشی جامد تبدیل می شود.

۴. گالوانیزه
میلگرد گالوانیزه، مقاطع سیاه آبکاری شده در فلز روی می باشد که تنها ۴۰ برابر از مقاطع سیاه در مقابل خوردگی مقاوم تر است ولی همین مقدار، مقاومت میلگرد را در برابر خوردگی بسیار بالا می برد به شکلی که آسیب دیدن سطح گالوانیزه شده به سختی صورت می پذیرد. به همین دلیل مقاومت این محصول در برابر عوامل خورنده بیشتر از مقاطع اپوکسی بوده همچنین در میادین قیمت میلگرد گالوانیزه بیشتر از قیمت میلگرد اپوکسی می باشد.

۵. فایبر گلس
میلگرد های فایبر گلس مقاطع آجدار ساخته شده از الیاف کربن می باشد. این محصول را در بازار در رنگ های روشن و سفید مشاهده می نمایید. مقاطع کامپوزیتی (فایبر گلس) اغلب در ساخت دال های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد. از مهمترین قابلیت های این محصول مقاومت بالای آن در برابر گرما و حرارت و وزن کم آن می باشد.

۶. استیل
میلگرد استیل یکی از محصولات بسیار محکم و مقاوم در برابر خوردگی می باشد. این محصول به دلیل وزن سبک و در دسترس بودن آلیاژ مورد استفاده در تولید آن همچنین مقاومت خوب در برابر عوامل محیطی خورنده به محصول محبوبی در بین خریداران تبدیل شده است. مقاطع استیل ۱۵۰۰ برابر مقاوم تر از مقاطع سیاه در برابر خوردگی و زنگ زدگی می باشد.

حتما بخوانید :   میلگرد گذاری دیوار برشی

www.markazeahan.com

مشخصات فنی میلگردهای آجدار

در طبقه بندی که مطابق با نوع آج های این محصول شکل گرفته، آن را در ۴ گروه A1, A2, A3, A4 قرار داده اند. جالب است بدانید هرکدام از این مقاطع در ترکیبات شیمیایی و حتی نوع آرایش آج تفاوت هایی دارند.
• میلگرد A1
این مقاطع در رده بندی محصولات نرم قرار می گیرد و بدون هیچ گونه آج بر روی بدنه مقطع می باشد. نوع A1 این مقاطع دارای ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع تنش جاری و ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع تنش گسیختگی است. با توجه به میزان تغییر شکل این محصول که برابر با ۲۵ درصد می باشد جزء میلگردهای داکتیل قرار گرفته، بنابراین محصولی بسیار مناسب برای استفاده در عملیات جوشکاری و آهنگری است.
• میلگرد A2
مقاطع A2 در رده بندی مقاطع نیمه سخت با آج های ساده قرار می گیرند. مقاومت این نوع مقاطع بیشتر از مقاطع A1 بوده به همین جهت اغلب در ساختمان سازی برای ساخت خاموت و دیوار های برشی کاربرد دارد. مشخصه های این مقاطع برابر با ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر تنش جاری و ۵۰۰۰ کیلوگرم بر متر مربع تنش گسیختگی می باشد. این محصول با ۱۹ درصد تغییر شکل برای اعمال خمکاری، آهنگری و جوشکاری خیلی مناسب نیست وحتی الامکان باید از انجام این کار صرف نظر کرد.
• میلگرد A3
این نوع مقاطع با ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع تنش جاری و ۶۰۰۰ کیلو گرم بر سانتی متر مربع تنش گسیختگی جزء مقاطع در گروه محصولات نیمه سخت قرار می گیرد. آج های روی این مقاطع به شکل پیچیده و در اصطلاح به شکل جناقی بوده و نسبت به دو محصول نامبرده مقاوم تر می باشد در صورتی که به دلیل درصد کم تنش پلاستیکی آن که برابر با ۱۴ درصد می باشد به هیچ عنوان نباید تحت عملیات جوشکاری و یا آهنگری قرار بگیرد.

حتما بخوانید :   تفاوت انواع میلگرد A1، A2 و A3 چیست؟

• میلگرد A4
میلگردهایA4 میلگرد های سخت با آج های مرکب بوده که در رده بندی S500 قرار گرفته اند. مقاطع A4 دارای ۶۵۰۰ کیلوگرم بر متر مربع مقاومت کششی و ۵۰۰۰ کیلوگرم بر متر مربع مقاومت تسلیم می باشد و به دلیل وزن بیشتر اغلب برای کارهای صنعتی و سنگین مناسب است. از معایب این مقاطع می توان به خاصیت جوش پذیری پایین اشاره کرد که اصلا انتخاب مناسبی برای استفاده در قاب چرخشی و دیوارهای برشی نمی تواند باشد. به علاوه قیمت روز میلگرد A4 نسبت به دیگر مقاطع بیشتر بوده که شما عزیزان می توانید با ارتباط با مشاوران حاضر در مرکز آهن مناسب ترین نوع میلگرد به همراه مقدار مورد نیاز و قیمت این محصول را برای پروژه خود بدست بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید