تحریم های آمریکا نتوانست بازار فولاد را دچار نوسان نماید

قیمت روز میلگرد
تحریم های آمریکا نتوانست بازار فولاد را دچار نوسان نمایدReviewed by نویسنده مرکز آهن on Oct 22Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی عرضه میلگرد ذوب آهن اصفهان در بازار بورس هفته اخیر

پس از چند روز ثبات در بازار فولاد مجددا قیمت میلگرد دچار نوسان گردید. هفته گذشته بازار بورس در کل شاهد عرضه های متعددی از سوی فولادسازان بود و آخرین عرضه مربوط به روز چهارشنبه می شود. گروه ملی صنعتی فولاد ایران سبد میلگرد مخلوط خود را در حجم ۲۲۰ تن و با قیمت ۳۷۳۰۹ ریال عرضه نمود. مجتمع فولاد خراسان نیز میلگرد با گرید A3 و در سایز ۱۸ تا ۲۸ میلیمتر را با قیمت پایه ۳۷۳۰۹ ریال و در حجم ۲۲۰ تن مورد معامله قرار داد.

سبد میلگرد آذر فولاد امین در سایز ۱۶ تا ۳۲ میلیمتر و با گرید A3 با همان قیمت اعلام شده از سوی فولاد خراسان عرضه شد. قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس کالا به میزان ۳۶۷۴۹ و در حجم ۲۲۰ تن نیز اعلام گردید. در عرضه بورس کالای روز چهارشنبه هفته گذشته سبد تیرآهن ذوب آهن اصفهان در سایز ۱۴ تا ۲۷ میلیمتر با قیمت ۳۴۷۶۲ ریال عرضه گردید. فولاد خراسان نیز شمش تولیدی خود در سایز ۱۵۰*۱۵۰ را با حجم ۵ هزار تن و با قیمت پایه ۳۱۵۳۱ ریال مورد معامله قرار داد.

قیمت میلگرد در بازار اصفهان

اغلب تولید کنندگان شمش قیمت محصول تولیدی خود را رشد داده و در محدوده ی ۳۵۰۰۰ ریال بدون لحاظ مالیات بر ارزش افزوده اعلام نمودند. البته تولید‌کنندگان شمش آلیاژی با قیمت‌های بالاتری پیشنهاد فروش دادند. در حالی که قیمت شمش از سوی تولید کنندگان روند رو به صعودی داشته است، اما تاکنون نتوانسته تاثیر خود را بر روی قیمت میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان و سایر محصولات فولادی بگذارد و نرخ این محصول بعد از یک صعود هیجانی در سه شنبه هفته گذشته از قیمت ۵۵۹۰۰ ریال به قیمت ۴۹۵۰۰ ریال رسید و تاکنون با همین قیمت روند باثباتی را ادامه داده است.

حتما بخوانید :   آیا شکاف قیمت بین ارز بازار غیر رسمی و ثانویه منطقی است؟

با بررسی حجم صادرات محصولات فولادی طی شش ماهه نخست سال ۱۳۹۷ به این نتیجه خواهیم رسید که خوشبختانه تحریم های آمریکا نتوانسته تاثیر بسزایی بر صادرات محصولات غیر نفتی از جمله محصولات فولادی داشته باشد.

مشتریان محصولات فولادی ایران مستقل از آمریکا عمل می نمایند

شرکت های فعال در حوزه فلزات که در لیست تحریم های اخیر آمریکا قرار گرفته اند شامل شرکت های فولاد مبارکه اصفهان، کالسیمین، تولید زینک بندرعباس، تولید معادن زینک ایران و شرکت ذوب زینک قشم می باشند. در حالی که از مرداد ماه سال جاری تحریم های آمریکا بر ایران اعمال گردیده است، اما به گفته رئیس انجمن فولاد ایران این مساله نتوانسته بر روی صادرات شرکت های فولادی اثر گذاشته و این واحدهای تولیدی همچنان به صادرات خود ادامه می دهند.

با این روند می توان گفت مشتریان مستقل از آمریکا عمل می نمایند. این تحریم ها فقط می توانند دسترسی فولاد مبارکه اصفهان را به شبکه های مالی و پولی آمریکا در سراسر جهان محدود سازد که البته این محدودیت تا قبل از تحریم ها نیز وجود داشته و هیچ ارتباطی با این شبکه ها تا قبل از این هم نبوده و بنابراین تحریم ها هیچ محدودیتی را تاکنون بر روند صادرات محصولات فولادی ایران نتوانسته اعمال نماید.

شرکت فولاد هرمزگان نیز در ۶ ماهه نخست سال تولیدی معادل ۸۷۵ هزار تن داشته و به میزان ۹ درصد افزایش تولید را نسبت به مدت مشابه در سال قبل داشته است. برنامه تولید ۶ ماهه دوم سال جاری برای تختال به میزان یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن است و از این میزان در ۶ ماهه اول سا ل ۷۳۶ هزار تن تولید شده که ۶ درصد افزایش تولید نسبت به مدت مشابه در سال قبل را داشته است.

حتما بخوانید :   ناکارآمدی دولت در تجربه دستوری نمودن قیمت تیرآهن اصفهان

نامه معاون مالی اقتصادی فولاد مبارکه درباره تاثیر تحریم ها بر قیمت میلگرد

معاون اقتصادی مالی شرکت فولاد مبارکه طی نامه ای به ریاست اداره نظارت بر ناشران بورسی اذعان داشت که موضوع تحریم های آمریکا از سال های قبل نیز جاری بوده و موضوع جدیدی نیست و این امر نمی تواند خللی در جریان فعالیت های تولیدی، مالی و صادراتی این شرکت وارد نماید.

همچنین خاطر نشان ساخت که این شرکت طی اقدامی هوشمندانه با استراتژی بومی سازی و استفاده از توان داخل کشور کلیه قطعات مورد نیاز خود و شرکت های گروه را از این طریق تامین می نماید و در موارد معدود با جایگزینی دیگر کشورها عملا هیچ گونه وابستگی به کشور آمریکا نداشته است.

امید آن می رود تا با رسیدن به ۱۳ آبان و جدی تر شدن تحریم های آمریکا و کاهش صادرات محصولات نفتی باز هم خللی بر قیمت میلگرد فولاد مبارکه اصفهان و سایر محصولات فولادی وارد نشده و همچنان این شرکت فولادساز همراه سایر تولید کنندگان، با گام های استوار در تولید ملی و ایجاد خودکفایی کشور در بخش صنعتی پیشگام باشند.

ارز صادراتی از سوی فولادسازان همچنان به سامانه نیمایی تزریق نشده است…

در حالی که از زمان دستور رئیس جمهور برای مهلت تجار و صادرکنندگان در ارائه ارز صادراتی به سامانه نیمایی بیش از یک ماه می گذرد، اما همچنان خبری از این ارزها نشده و در این میان عضو کمیسیون صنایع و معادن در مورد عدم عرضه فولادی ها به بورس کالا و شکایت صنایع پایین دستی در این خصوص اظهار داشت که با متخلفان فولادی برخورد خواهد شد. بر این اساس مقرر شد تا فولادی ها پس از اشباع بازار داخل اقدام به صادرات محصولات خود نمایند و در غیر اینصورت با متخلفان برخورد خواهد شد. وی تصریح نمود که تقریبا تمام شرکت های فولادی و سایر شرکت های وابسته ارز صادراتی خود را به سامانه نیمایی تحویل نداده اند و ارز دولتی تاکنون به بخش خصوصی نیز تعلق گرفته نشده است.

حتما بخوانید :   علت افزایش قیمت میلگرد چیست؟

حجم صادرات فولاد در سال گذشته به میزان ۹ میلیون تن بوده که این رقم امسال بایستی به ۱۲ میلیون تن برسد که اگر ۱۰ میلیون تن آن نیز محقق شود با احتساب ارز ۸ هزار تومانی، رقم قابل توجهی نصیب صادر کنندگان خواهد شد.براساس آمار‌های بانک مرکزی در ۶ ماهه نخست سال جاری حدود ۲۳ میلیارد صادرات غیر نفتی صورت گرفته که تنها ۴.۵ میلیارد دلار آن از طریق سامانه نیما به کشوربازگشته است.طبق ادعای شرکت‌های پتروشیمی حدود ۷۰ درصد از تزریق انجام شده متعلق به این شرکت‌ها است و شرکت‌های فولادی ارز خود را به سامانه نیما واریز نکرده‌اند.

بر اساس این ادعا فشار زیادی بر صنایع پایین دستی وارد شده و خواهد شد و در نهایت همین امر سبب خواهد شد تا آنها برای جبران هزینه های خود قیمت محصولات تولیدی خود مانند لیست قیمت میلگرد امروز را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید