خط ویژه 35155-031

روش پالتروژن چیست ؟

پالتروژن چیست
روش پالتروژن چیست ؟Reviewed by Admin on Apr 10Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

تکنولوژی پالتروژن

روش پالتروژن Pultrusion تنها روش تولید مقاطع و میلگرد کامپوزیت به صورت پیوسته با خواص مکانیکی بالا می باشد. فرآیند پالتروژن تقریبا شبیه به اکستروژن بوده و برای تولید پروفیل های پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد، به این صورت که الیاف یا ماتریس را به رزین آغشته کرده سپس الیاف را به داخل قالب گرم فرستاده و بعد از آن مواد توسط دستگاه کشش بیرون کشیده می شوند. بعد از طی این مراحل، محصول آماده برش و بسته بندی می شود. همانگونه که در شکل زیر می بینید از این روش برای تولید انواع مقاطع از جمله لوله، تیرآهن، میلگرد، نبشی و ناودانی و… مورد استفاده می شود.

پروفیل پالتروژن

مشکلات پالتروژن و کاربردهای آن

یکی از دغدغه هایی که در صنعت ساختمان سازی وجود دارد مقاومت کم مقاطع فولادی در برابر خوردگی، زنگ زدگی و همچنین رسانا بودن آن ها در برابر جریان الکتریکی بوده است. راه های متفاوتی برای حل این مشکل وجود دارد. یکی از این راه ها استفاده از  میلگردهای کامپوزیتی یا مقاطع استیل است. یکی از مشکلات موجود برای استفاده از این مقاطع هزینه های بالای آن می باشد. بعضی از افراد بعد از بکار بردن مقاطع فولادی در ساختمان برای جلوگیری از زنگ زدگی اقدام به رنگ کردن مقاطع می کنند که با در نظر گرفتن هزینه های تعمیر و یا نازیبا کردن ظاهر نهایی ساختمان، این راه حل هم نمی تواند مناسب باشد. مهندسان با توجه به مشکلات مذکور و شرایط آب و هوایی کشور در سال ۷۶ اقدام به ساخت دستگاه پالتروژن کردند. مقاطع تولید شده به شیوه پالتروژن با توجه به مراحل تولید و ساخت دارای خواص زیادی می باشد که ما به چند مورد آن اشاره می کنیم:

 • این مقاطع عایق بوده از همین رو از آن ها در عایق کاری ها و در ساخت پوشش های ضد عایق استفاده می شود.
 • در صنایع هوا فضا، مبلمان سازی، صنایع حمل و نقل و همچنین در صنایع تولید هواکش و…  مورد استفاده قرار می گیرد.
 • به دلیل مقاومت بالای این مقاطع در برابر خوردگی و زنگ زدگی، از آن در صنایع تولید مواد شیمیایی، صنایع نفت و گاز، و … استفاده می کنند.
 • این محصولات دارای وزن کم و استحکام بالا بوده از همین رو برای استفاده در ساخت وسائل مختلف ورزشی و یا در ساختمان سازی استفاده می کنند.
حتما بخوانید :   استانداردهای تولید ورق گالوانیزه

در کنار تمامی مزیت ها باید ذکر کنیم که امکان تولید محصولات ظریف و با ضخامت کم وجود ندارد، همچنین هزینه ی گرم سازی قالب و تولید با مواد اولیه ترموپلاست بالا می باشد.

مواد اولیه تشکیل دهنده

اجزای تشکیل دهنده کامپوزیت ها به این روش، دو نوع الیاف و ماتریس دارد:

 • الیاف: برای تولید قطعاتی با الیاف تک جهته از این شیوه استفاده می شود. بافت نهایی محصول تولید شده به این شیوه به صورت پارچه ای یا حصیری می باشد، خواص این محصول مقاومت کششی بالا، مقاومت بالا در برابر ضربه و سفتی می باشد. نوع الیاف به کاربرده شده در این محصول الیاف آرامید، شیشه و کربن است.
 • ماتریس: وظیفه اصلی ماتریس ها چسباندن الیاف به یکدیگر و جلوگیری از لغزش آن ها بوده، از خواص این ماده می توان به مقاومت آن در برابر خوردگی در محیط های اسیدی، خواص الکتریکی و حرارتی بالا اشاره کرد.

رزین های مورد استفاده در فرآیند پالتروژن دو نوع می باشند:

 • رزین های ترموست : رزین های ترموست که مورد استفاده قرار می گیرند شامل وینیل استر، پلی استر و اپوکسی می باشند که از خواص آن ها تغییر حالت ندادن این محصول در برابر دما و سهولت در فرآیند کشش می باشد.
 • رزین های ترموپلاست : این نوع رزین ها شامل نایلون، پلی پروپلین و پلی کربنات است که برعکس رزین های ترموست در برابر دما تغییر حالت می دهد. به دلیل بالا بودن مقدار ویسکوز در این محصول انعطاف پذیری نیز بسیار کم شده است.

فرایند پالتروژن

این فرآیند شامل هفت مرحله می باشد که به اختصار توضیح می دهیم.

 • قفسه الیاف
حتما بخوانید :   مزیت هایی که لوله مبلی نسبت به سایر لوله ها دارد

 در ابتدائی ترین مرحله از این فرآیند، مواد اولیه با استفاده از صفحاتی از جنس فلز، تفلون و یا سرامیک به سمت غلتک کششی هدایت می شوند. دقت به گره یا پیچ نخوردن مواد در طول مسیر، اهمیت زیادی دارد.

 • غلتک کششی

در این مرحله با نکاتی که در مرحله پیش گفته شد و با دقت بالا مواد را به داخل حمام رزین و برای آغشته سازی هدایت می کنند.

 • حمام رزین و آغشته سازی

مرغوب بودن محصول نهایی ارتباط مستقیمی به صحیح انجام شدن این مرحله دارد، چرا که اگر مواد به طور کامل و یکنواخت به رزین آغشته نشوند در رفتار نهایی محصول تاثیر گذار می باشد. بنابراین دقت به طول و نوع طراحی حمام همچنین دقت به از هم نگسستن مواد در طی این مرحله از اهمیت بالائی برخوردار است.

 • شکل دهی اولیه

در این مرحله مقاطع از بین صفحاتی از جنس تفلون و یا پلی اتیلن و به گونه ای که به مقاطع آسیبی نرسد عبور داده می شوند و شکل دهی اولیه انجام می پذیرد.

 • قالب

در این مرحله با قرار گرفتن مقاطع تحت دما و فشار، شکل و فرم نهایی را به خود می گیرند. در این مرحله دقت شود که سرعت این مرحله اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که در صورت پخته نشدن کامل محصول، باعث تغییر در رفتار نهایی و کاهش خواص فیزیکی و مکانیکی محصول می شود. از طرف دیگر در صورت پخته شدن بیش از حد مقطع خواص فیزیکی و مکانیکی را تغییر می دهد و گاهی باعث ایجاد ترک در محصول می شود.

 • سیستم کشنده
حتما بخوانید :   بهترین میلگرد برای ساختمان سازی کدام است؟

این سیستم شامل سه نوع تسمه نقاله، کشش رفت و برگشت پیوسته و سیستم کشش رفت و برگشت متناوب می باشد. سیستم کشنده را باید حتما در فاصله مناسبی از قالب قرار داده تا قطعه در طی مرحله قبل تا این مرحله فرصتی برای خنک شدن داشته باشد تا در سیستم کشنده بر اثر دمایی که دارد تغییر شکل ندهد.

 • محصول نهایی و برش

اینجا مرحله آخر است که محصول کامل شده و به طول ها و اندازه های مورد نظر برش داده می شود.

هفت مرحله پالتروژن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید