نتیجه زور آزمایی دولت و فولاد سازان به کجا ختم شد ؟

نتیجه زور آزمایی دولت و فولاد سازان به کجا ختم شد ؟Reviewed by Admin on Sep 22Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

تاثیر افزایش قیمت قراضه بر نقطه مقاومت قیمت محصولات زنجیره فولاد

قیمت امروز میلگرد ذوب آهن اصفهان و تیکمه داش در بازار روز طی روزهای جاری افزایش ۶/۵ درصدی از خود نشان داده است. از نظر تحلیلگران این افزایش در اثر روند افزایشی نرخ شمش القایی بوده است. شاخص قیمت شمش القایی بنابر اعلام روزانه نرخ باکس به میزان ۳۷۶۶ تومان اعلام گردیده است که نسبت به قیمت قبلی اعلام شده در مرداد ماه سال جاری به میزان ۳۶۱۴ تومان، در حدود ۲/۴ درصد افزایش داشته است.
قیمت میلگرد شاهرود با وجود نوسانات زیاد در روزهای اخیر به ۴۴۶۸ تومان رسیده است که نسبت به قیمت قبلی ۴۲۳۱ تومان در مرداد ماه رشد داشته است.
نکته قابل تامل دیگر افزایش ۱۲ درصدی قیمت قراضه بوده است که در ابتدای شهریور ماه به میزان ۲۵۰۰ اعلام گردید اما در روزهای جاری با رشد نسبت به قیمت قبلی به میزان ۲۸۰۰ تومان رسیده است.
از نظر تحلیلگران این افزایش ۱۲ درصدی با نرخ رشد دو برابری نسبت به قیمت شمش درمدت زمان یکسان، نکته قابل تاملی است که بایستی به آن توجه شود.
در این میان بنا بر تجربه، افزایش قیمت قراضه در سال های گذشته به فعالان بازارثابت نموده است که عقب نشینی آن با پیچیدگی ها و چالش های فراوانی همراه می باشد و این افزایش قیمت قراضه در حقیقت به نوعی نقطه مقاومت در عقب نشینی کل زنجیره تامین بخش خصوصی است. نرخ متوسط قراضه ۲۸۰۰ تومانی با وجود حداقل ۲۵ درصد مارجین در حوزه القایی، نشان دهنده نقطه مقاومت حداقل ۳۵۰۰ تومانی برای شمش القایی می باشد.
البته در این میان علاوه بر افزایش قیمت قراضه، دلایل مهم دیگری مانند نوسانات قیمت دلار، تقاضای تشنه و هیجانی کاذب در بازار، آزمون و خطاها و اشتباهات مکرر وزارت صمت برای کنترل دستوی قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس، ضعف های نظارتی و مدیریتی به همراه عرضه های قطره چکانی خصولتی ها در تامین بازار داخلی بر افزایش لجام گسیخته نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان امروز در بازار به روز دامن زده و سبب ایجاد التهاب در بازار فولاد گردید.

حتما بخوانید :   بررسی قیمت در بازار آهن آلات ایران و جهان

نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان
عقب نشینی ۵۰ درصدی از سوی دولت به نفع خصولتی ها

در حالی که طی چند ماهه اخیر وزارت صمت با صدور دستورالعمل تنظیم بازار به دنبال کنترل وضع حاکم بر بازار فولاد بود، اما در این میان خصولتیها با زورآزمایی در برابر دولت، به دنبال تامین منافع خود بودند. در پی این زورازمایی در نهایت دولت به میزان ۵۰ درصد از روی مواضع خود عقب نشینی نمود. از جمله تبعات این عقب نشینی می توان به برداشته شدن سقف رقابت در بورس محصولات فولادی اشاره نمود. از سویی دیگر امکان معاملات بورسی برای همگان و تعلیق سامانه بهین یاب از جمله برآیند این زورآزمایی بود که در پی آن خصولتی ها موفقیت قابل توجهی را از طریق این تغییر جبهه بدست آوردند.
آنها با آزاد شدن سقف رقابت بورس کالا و برداشته شدن کنترل دستوری قیمت روز میلگرد در بازار توانستند به میزان ۵۰ درصد به خواسته های خود جامه عمل بپوشانند و نیمی از موانع سر را خود راه بدین شکل از میان برده و امکان بازار سازی مجدد در بازار داخلی به شیوه معمول خود را باز یافتند.
البته نبایستی فراموش نمود که هنور ۵۰ درصد اهرم فشار در دست دولت باقی مانده که بتواند آنها را از این طریق کنترل نماید. الزام فولادسازان به عرضه منظم در بورس کالا، به عنوان ابزار کنترلی دولت بوده که خصولتی ها را مقید به عرضه های داخلی نموده است.

الزام به عرضه منظم در بورس کالا اهرم فشار از سوی دولت بر خصولتی ها

در صورت عرضه منظم از سوی خصولتی ها می توان به کاهش قیمت میلگرد کرمان و سایر مبادی امیدوار بود و از این طریق آرامش به بازار فولاد باز خواهد گشت.اگر به هر دلیلی مانند گذشته امکان عرضه های قطره چکانی و مهندسی شده از سوی این دسته از فولاد سازان مهیا گردد و آنها در این عرصه بتوانند آزادی عمل در توزیع محصولات در بازار داخلی را داشته باشند، در نهایت مجددا شاهد بی نظمی و آشفتگی بیشتر در بازار فولاد و افزایش بیشتر قیمت میلگرد بناب وسایر مبادی خواهیم بود.

حتما بخوانید :   وضعیت بازار فولاد در ایران

همان گونه که گفتیم فعلا این اهرم فشار در دست دولت بوده و آنها مقید و ملزم به عرضه های منظم داخلی گردیده اند و تنها در صورتی خصولتی ها می توانند نوسان سازی در قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر مبادی را اعمال نمایند که بتوانند خود را از قید و بند الزام به عرضه های منظم در بورس محصولات فولادی یا همان ابزار کنترل ۵۰ درصدی در دست دولت رهایی بخشند.
البته در حالی که این تنها حربه موجود در دست وزارت صمت و دولت برای کنترل خصولتی ها و مهار قیمت هاست، بعید به نظر می رسد که تنها ابزار کنترلی خود را نیز به خصولتی ها واگذار نموده و بازار فولاد کشور را کلا به دست آنها بسپارد.

عامل تحریم و کاهش صادرات به همراه عرضه های منظم و اشباع بازار داخلی فولاد

در این میان عامل تحریم و کاهش صادرات محصولات فولادی و به دنبال آن ورود به فصل سرد سال و افت تقاضای این محصولات سبب خواهد گردید که تا چندی دیگر شاهد مازاد عرضه های داخلی در کشور باشیم. البته این عامل به همراه اجبار دولت به افزایش عرضه های داخلی در کنار یکدیگر سبب افزایش عرضه محصولات فولادی در بازار داخلی خواهند شد و تاثیر دو عامل به عنوان مهمترین عوامل تاثیر گذار بر کاهش قیمت امروز میلگرد را نمی توان کتمان نمود.
در پایان امیدواریم علیرغم عقب نشینی دولت از موضع خود برای آزاد سازی سقف رقابت در بورس کالا و برداشتن قیمت های دستوری در بازار فولاد، اما در خصوص کنترل و نظارت بر عرضه های منظم خصولتی ها در بورس کالا همچنان مصمم بوده تا شاهد جهش قیمت ها در بازار داخلی نبوده و در نهایت بازار فولاد کشور از طریق این اهرم کنترلی در دست دولت از آشفتگی نجات یافته و بهبود یابد. این روند فقط به شرطی است که دولت در نظارت و کنترل خود بر عرضه های منظم داخلی از سوی خصولتی ها قاطعانه برخورد کرده وجای هیچ گونه اهمال و غفلت را برای آنها باقی نگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید