برزخ فعلی ایجاد شده در بازار فولاد چه تاثیری بر قیمت میلگرد خواهد گذاشت؟

قیمت میلگرد امروز اصفهان
برزخ فعلی ایجاد شده در بازار فولاد چه تاثیری بر قیمت میلگرد خواهد گذاشت؟Reviewed by Admin on Aug 23Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

قیمت های رویایی از سوی بورس کالا متقاضیان زیادی را به همراه خواهد داشت؟

در حالی که ایجاد قیمت های دستوری برای کنترل قیمت میلگرد اصفهان و سایر محصولات فولادی از سوی وزارت صمت تعیین گردید، اما با اجرایی شدن آن و ایجاد آثار منفی بر بازار فولاد، بر همگان ثابت شد که ادامه آن به این شکل به صلاح بازار فولاد نخواهد بود.

از یک سو بورس نمی تواند پاسخگوی بازار با قیمت های پایین محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد باشد و از سوی دیگر این قیمت های رویایی با تبلیغات انجام شده، متقاضیان زیادی را برای انجام معاملات برای خرید محصولات فولادی با قیمت ارزان به خود جذب خواهد نمود که این روند عاقلانه نمی باشد.

با وجود بوروکراسی ها و نبودن بستر مناسب برای انجام معاملات توسط اشخاص حقیقی در بورس کالا مانع مهمی در انجام معاملات در بورس به وجود آمده است.

اگر وزارت صمت بتواند فولاد را به قدر نیاز بازار در عرضه های بورس توزیع نموده و بورکراسی های موجود در آن را حذف نماید خرید با محموله های کوچک از سوی مصرف کننده نهایی با قیمت پایین امکانپذیر خواهد شد و در نهایت با آزادسازی قیمت ها و کاهش فشارهای تعزیراتی بر بازار فولاد، آرامش رفته بازخواهد گشت.

در این میان وجود چند دستگی در بازار فولاد و تقابل میان فولادسازان مزید بر علت شده و سبب شده نوسانات قیمتی در محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان بیش از هر وقت دیگری دچار نوسان گردد. امیدواریم که دولت هر چه زودتر فکری به حال وضعیت آشفته بازار نموده و آن را به ثبات برساند.

حتما بخوانید :   ریزش بهمن دلار تا 13 آبان و تاثیر آن بر بازار فولاد

در حالی که تمامی مصوبات و بخشنامه ها از سوی وزارت صمت، تاکنون بدون ایجاد زیر سازی و تفکر عمیق راجع به لایه های درگیر با اجرای مصوبه بوده است، می توان امید داشت با تجدید نظر این وزارتخانه محترم و با ایجاد اصلاحات در مصوبات صادره، نظم رفته از بازار فولاد مجددا به ان بازگردد.

امید آن می رود تا دولت با تدبیری درست و عاقلانه و نه راحل های آنی و کوتاه مدت قیمت محصولات فولادی را کنترل نموده و آرامش را به بازار فولاد بازگرداند.

قیمت میلگرد اصفهان

تعیین قیمت محصولات فولادی در بورس کالا بر اساس اصلاحیه جدید

با یک مثال ساده می‌خواهیم تعیین قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت روز میلگرد در بورس کالا را طبق اصلاحات جدید بیان نماییم. اخرین نرخ پایه شمش طبق دستورالعمل وزارت صمت در حد ۲۱۸۴۰ ریال بوده است. البته با این وجود قیمت هر تن شمش ۵۰۰ دلاری به میزان ۲۰ دلار به ازای هر تن طی مدت کاهش یافته است.

در این صورت نرخ نهایی شمش در صورت رقابتی شدن آن در بورس کالا برابر خواهد بود با: ۲۱۸۴۰ + ۱۰% = ۲۴۰۲۴
بر این اساس قیمت میلگرد آجدار ، تیرآهن، ورق کلاف گرم معادل فرمول زیر محاسبه خواهد گردید:

  • ۲۴۰۲۴% + ۱۱ = ۲۶۶۶۷

اگر برای تبدیل قوطی و پروفیل، ۱۰ درصد هزینه تبدیل بر نرخ ورق کلاف گرم محاسبه گردد در این صورت نرخ عرضه قوطی و پروفیل نیز برابر خواهد بود با:

  • ۲۶۶۶۷ + ۱۰% = ۲۹۳۳۴

تمامی قیمت های محاسبه شده از جمله قیمت میلگرد آجدار بر اساس قیمت شمش با رقابت ۱۰ درصدی بوده است و اگر که سقف رقابت از ۱۰ درصد پایین تر باشد به طور حتم قیمت های تعیین شده از قیمت های محاسبه شده پایین تر خواهد بود.

حتما بخوانید :   احتکار یا انحصار کدامیک را می توان در شرایط فعلی پذیرفت؟

در صورتی که قیمت میلگرد آجدار، تیرآهن، ورق کلاف گرم و قوطی پروفیل در بورس کالا تا سقف ۱۰ درصد مورد رقابت قرار گیرند، در این صورت قیمت رقابتی میلگرد آجدار و سایر محصولات طبق این فرمول برابر خواهد بود با:

  • ۲۶۶۶۷ + ۱۰% = ۲۹۳۳۴

و با این حساب قیمت قوطی و پروفیل با احتساب ۱۰ درصد سقف رقابت:

  • ۲۹۳۳۴ + ۱۰% = ۳۲۲۶۷

بازار فولاد نیز همانند سایر بازارها نهایتا محکوم به آزادسازی قیمت ها خواهد گردید. در حالی که قیمت کالاها در بازارهای مختلف مانند بازار خودرو، بلیط هواپیما و پتروشیمی محکوم به آزادسازی شده است، این روند در نهایت بایستی برای بازار فولاد نیز رخ داده و قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد نیز همانند بقیه بازارها آزاد گردد.

البته در این میان تنها مخالف آزاد سازی قیمت محصولات فولادی وزیر محترم صمت است که بایستی دلیل این مخالفت خود را شفاف سازی نموده و یا اگر راه حلی بهتری نسبت به آزاد سازی قیمت ها دارد آن را ارائه نماید. موج جدید نقدینگی های سرگردان نیز در راه است که به دلیل ممنوعیت واگذاری سکه و آزاد شدن سپرده های یک ساله در مرداد ماه بوجود آمده است.

در صورتی که برای آن مسیر مناسبی پیش بینی نگردد مجددا به بازار فولادی عقب گرد کرده و با ایجاد تقاضاهای کاذب درآن وضعیت قبلی و بحران نوسانات قیمتها پیش خواهد آمد. همچنین قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد امروز اصفهان روند کاهشی داشته و نرخ های پیشنهادی از سوی مبادی مختلف با افت قیمت همراه بوده است.

سردرگمی فولاد سازان برای انتخاب بهترین استراتژی و تقابل آنها با یکدیگر در حذف یا اجرای اصلاحات وزارت صمت بازار فولاد را در برزخی قرار داده است. این روند سبب ایجاد ابهام در تعیین قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی از سوی برخی فولادسازان گردیده است.

حتما بخوانید :   نوسانات قیمت ورق گالوانیزه صادراتی

البته در حالی که شعارها از سوی برخی فولادسازن برای از بین بردن رانت است اما بهتر است که بگوییم این شعارها برای جابه جایی مسیر رانت از سویی دیگر به سمت خودشان است و نه حذف کلی رانت و یا مبارزه با آن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید