خط ویژه 35155-031

میلگرد کامپوزیت چیست؟

میلگرد اف آر پی
میلگرد کامپوزیت چیست؟Reviewed by Admin on Apr 7Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

معرفی میلگرد FRP

از ابتدایی ترین زمانی که میلگرد برای مقاوم سازی در فونداسیون سازه مورد استفاده قرار گرفته تاکنون، مشکل خوردگی و زنگ زدگی آن نیز یکی از دغدغه های فعالان در این عرصه بوده چرا که مقاطع فولادی در برابر الکتریسیته، امواج مغناطیسی، خوردگی و زنگ زدگی به شدت مقاومت پایینی داشته و موجب خرابی ها و صدمات جدی به سازه می شوند. از همین رو واحدهای صنعتی دست به تولید نوعی دیگر از این محصول با نام میلگردهای کامپوزیت ( FRP ) زدند. مقاطع کامپوزیتی از لحاظ شکل ظاهری هیچ تفاوتی با مقاطع فولادی نداشته و فقط در تولید آن به جای فولاد از الیاف شیشه و کربن که مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارند استفاده می گردد.

از مزایای میلگرد کامپوزیتی می توان به مقاومت بسیار بالای آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی اشاره کرد. مقاومت آرماتور های FRP در برابر امواج مغناطیسی و الکتریسیته بالا است، همچنین دارای مقاومت کششی بسیار بالا هستند که این مورد برای جبران نیروی کششی بتن بسیار مناسب است. آرماتور های FRP رفتار مکانیکی ناهمسانگرد دارند که بر مقاومت برشی و رفتار چسبندگی میلگرد در بتن تاثیرگذار می باشد.

خرید میلگرد پلیمری

کاربرد مصالح ساختمانی کامپوزیت

شاید این سوال در ذهن بسیاری از خوانندگان مقاله نقش ببندد که میلگرد های کامپوزیتی چه کاربردهایی دارند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت اگرچه استفاده از آرماتورهای ضد زنگ می تواند مشکلات مقاطع فولادی مانند مقاومت کم در برابر خوردگی را برطرف کند، اما قیمت بالا امکان استفاده از آن را برای همه و در همه جا میسر نمی سازد. همانگونه که مشاهده کرده اید پس از گذشت چند سال از ساخت یک سازه، ممکن است ترک هایی در قسمت های بتنی سازه ایجاد شود که این ترک ها راه ورود مواد شیمیایی، آب و دیگر مواد نفوذ پذیر را به پی ساختمان باز می کند. ورود این مواد به داخل بتن، موجب ایجاد خوردگی مقطع و آسیب رسیدن به سازه می شود بنابراین برای حل این مشکل از مقاطع FRP ساخته شده از شیشه و کربن که عایق بوده و در برابر مواد شیمیایی، آب و رطوبت مقاومت بالایی دارد، استفاده می کنند. بنابراین این محصول در مکان هایی که بیشتر در معرض آب و مواد شیمیایی قرار دارد مانند پل ها، اسکله ها، سازه های کشتی و… مناسب است.

حتما بخوانید :   شرح مزایا و معایب استفاده از اسکلت بتونی و فلزی در ساختمان سازی

عنصر اصلی ساخت مقاطع کامپوزیت الیاف شیشه و کربن است به همین دلیل این محصول در معرض میدان مغناطیسی بسیار مقاوم است. این ویژگی منجر شده تا بهترین مکان استفاده از آن در فرودگاه ها، راکتورها، لابراتورها باشد. همچنین باید توجه داشت که رسانا بودن مقاطع فلزی می تواند در بعضی موارد برای شهروندان خطر ساز باشد. برای مثال ممکن است هنگام وقوع سیل، موجب برق گرفتگی شود. بنابراین برای حل این معضل در ساخت دکل های برق، تیرهای چراغ برق، تیرهای انتقال برق به جای مقاطع فولادی از مقاطع کامپوزیتی استفاده می کنند.

مشخصات مکانیکی میلگرد کامپوزیت

مواد مورد استفاده در ساخت مقاطع به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

  • پلی استر، اپوکسی، وانیل استر، PVC
  • الیاف شیشه، فیبر نوری و یا آرامید

در گروه آرماتورهای کامپوزیت نیز سه نوع میلگرد موجود می باشد:

  • میلگرد کربن (CFRP)

آرماتور با الیاف کربن (CFRP) با داشتن مقاومت کششی ۵ برابر بیشتر از آرماتورهای فولادی بهترین نوع مقاطع برای استفاده در ساخت پل ها و ساختمان ها می باشد. در ابتدا از الیاف کربن در هواپیما سازی استفاده می کردند، رفته رفته استفاده از آن در بقیه حوزه ها از جمله ساختمان سازی گسترده شد. از مزایای آرماتور با الیاف کربن مقاوم در برابر مواد شیمیایی، دما و گرما، زلزله و خوردگی می باشد، همچنین از آن برای ضد حریق کردن بتن استفاده می شود. از معایب آن می توان به قیمت بالا، رسانای حرارت و چسبنده نبودن به بتن اشاره کرد.

اجرای آرماتور با الیاف کربن با توجه به کاربرد آن در هر ساختمان متفاوت است. برای مثال در ساختمان های تجاری از آن در پارکینگ، در ساختمان های مسکونی در مسیر های سواره رو و فونداسیون، در جاده ها در دیواره های کنار بزرگ راه ها و پل های راه آهن، در باند فرودگاه مسیرهای تاکسی و پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرد.

حتما بخوانید :   تیرآهن هاش بال پهن چیست؟

میلگرد با الیاف کربن

  • میلگرد شیشه (GFRP)

میلگرد شیشه ای یا فایبر گلاس از ترکیب الیاف شیشه با رزین وانیل استر (PVC) ساخته می شود. در ابتدا از آن بیشتر برای مصارف تزیینی استفاده می شد اما در یکی از عملیات تخریب در دهه ۹۰ میلادی دیده شد که گوی تخریب هنگام برخورد به آرماتور های فایبر گلاس کمانه کرده و به راحتی مقاطع فولادی تخریب نمی شدند. از آن پس این محصول برای استفاده به جای مقاطع فولادی محبوبیت زیادی کسب کرد. آرماتور فایبر گلاس دوام بسیار بالایی در برابر خوردگی، حرارت و دما داشته و بسیار مناسب برای محیط های سولفاته است. همچنین وزن کم این محصول به عنوان یک مزیت به حساب می آید چرا که علاوه بر کاهش هزینه های حمل و نقل موجب سهولت در اجرای آن می شود.

از آرماتور فایبر گلاس برای تقویت لرزه در سازه ها، مسلح کردن بتن هایی که در محیط های در معرض خوردگی یا در برابر مواد شیمیایی باشد، بر طرف سازی نقص های موجود در طراحی یا ساخت سازه، برای تقویت سازه های در معرض عبور وسایل نقلیه، تقویت بخش های آسیب دیده ساختمان و … مورد استفاده قرار می گیرد. روش اجرای آرماتور فایبر گلاس باید دقیقا مطابق آیین نامه ACI 440.1R و با آنالیز های دقیق باشد، که این استاندارد ها دقیقا مطابق با ویژگی های طراحی این محصول است.

مقاطع فایبر گلاس GFRP یکی از پرکاربرد ترین و ارزان ترین نوع میلگرد در این گروه می باشد. از این نوع آرماتور در لایه های زیرین در عرشه پل ها، در بلوک های بتنی جاده ای، در تاسیسات تصفیه خانه ها یا تاسیسات فاضلاب، در کانال های روباز و لوله های هدایت آب، نیلینگ و تحکیم خاک، برای آرماتور بندی کف سالن های صنعتی و پارکینگ ها، در سازه های در مجاورت با دستگاه های MRI، برای لوله های هدایت مواد شیمیایی و … استفاده می شود.

حتما بخوانید :   میلگرد گذاری دیوار برشی

میلگرد با الیاف شیشه

  • میلگرد آرامید (AFRP)

الیاف آروماتیک پلی آمید به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر گرما اغلب در ساخت عایق حرارتی و الکتریکی، کلاه و لباس آتش نشانی و تجهیزات صوتی مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای استفاده از آرماتورهای پلیمری

علاوه بر موارد ذکر شده وزن میلگرد پلیمری چیزی حدود ۵.۵ گرم سبک تر از مقاطع فولادی می باشد که طبیعتا این عامل باعث کاهش هزینه های خرید و حمل و نقل می شود. آرماتور های کامپوزیت FRP از ایجاد خوردگی جلوگیری کرده و میرایی ( خاصیتی که باعث کاهش دامنه نوسانات از طریق اتلاف انرژی می شود) ایجاد شده در برابر ارتعاشات را افزایش می دهد. دلیل بالا بودن ضریب میرایی خواص غیر کشسانی این نوع میلگرد است که ارتعاش جذب شده را میرا می کند این در حالی است که مقاطع فولادی انرژی کشسان ندارند. این نوع محصول در برابر ارتعاشات زمین لرزه مقاومت بیشتری داشته و به طور قابل ملاحظه ایی می تواند سازه را مقاوم کند و از بروز خسارات جبران ناپذیر جلوگیری نماید. امید است شما عزیزان در انتهای این مقاله بتوانید انتخاب مناسبی از نوع میلگرد با توجه به مکان مورد استفاده، در سازه ساختمان داشته باشید تا علاوه بر کاهش هزینه ها عمر و مقاومت سازه خود را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید