خط ویژه 35155-031

ورق گالوانیزه چیست؟

قیمت ورق گالوانیزه
ورق گالوانیزه چیست؟Reviewed by Admin on Nov 5Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

روش تولید ورق گالوانیزه

در سال ۱۷۴۲ یک شیمیدان فرانسوی به نام Malouin طی یک سخنرانی در آکادمی فرانسه، روش گالوانیزه کردن آهن با فرو بردن آن در روی مذاب را بیان کرد. سپس در سال ۱۸۳۶ یک دانشمند فرانسوی به نام سورل، با پوشش دادن آهن با روی، پاک کردن آن با اسید سولفوریک ۹٪ و سپس ذوب کردن آن، ماده ای به نام کلرید آمونیوم را به دست آورد. در سال ۱۸۵۰، صنعت گالوانیزه بریتانیا از این روش به مدت یک سال با استفاده از ۱۰۰۰۰ تن روی برای حفاظت از فولاد استفاده کرد. سپس پیشرفت در صنعت متالوژی ، موجب کارایی بهتر و اعتبار پایدار گالوانیزه شد. استفاده از گالوانیزه بسیار گسترش یافت تا جایی که از روی تولید شده برای امر پوشش دهی استفاده می کردند.

روی با کیفیت بالا از فولاد در برابر انواع خوردگی توسط اتمسفر، آب و خاک حفاظت می کند. گالوانیزه به دلیل هزینه پایین، آسان بودن کاربرد و خدمات تعمیر و نگهداری ارزان، برای حفاظت از آهن و فولاد و… دارای کاربرد فراوان در صنعت می باشد. در حقیقت ورق آهن پوشانده شده با روی گالوانیزه نام دارد. ورق آهن، حتی اگر پوشش آن دچار شکستگی شود، از زنگ زدن محافظ است. در آهن گالوانیزه ، بین آهن و روی، پیل الکتروشیمیایی ایجاد می‌شود و در آن فلز روی، به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد استفاده می شود. روی در آند اکسید می‌شود و چون فلزی فعالتر و دارای پتانسیل احیاء کمتر و پتانسیل اکسید بیشتری از آهن می باشد، در ورق های نازکی که از آن قوطی می‌سازند، عمل معکوسی انجام می‌شود.

کاربرد ورق گالوانیزه

از این ورق ها در ساخت لوله های گالوانیزه بخاری، لوله‌های آب، لوله فولادی برق، پانلها و تابلوهای برق، برخی از قطعات لوازم خانگی، تجهیزات مربوط به آشپزخانه مانند کابینت، مخازن، مجراهای هوا و دودکش ، ناودان ها و لوله ها، بدنه و سقف سوله ها، سالن ها و همچنین جاهایی که احتمال خوردگی آهن وجود دارد، استفاده می شود. این ورق به دو صورت در کارخانه تولید می شود:

 • رول فرم : رول فرم با ضخامت های ۰.۱۸ میلی متر تا ۶ میلی متر با دو عرض ۱۰۰ و ۱۲۵سانتی متر تولید می شوند.
 • فابریک : فابریک به دو صورت ۲۰۰۰*۱۰۰۰میلی متر و ۲۵۰۰*۱۲۵۰میلیمتر تولید می شود .

وزن عمومی این رول ها با در نظر گرفتن ضخامت، عرض و کارخانه تولید کننده بین ۵ تا ۷ تن می باشد.

ورق گالوانیزه در اصفهان

مزایای ورق های گالوانیزه:

این ورق دارای مزیت هایی به شرح زیر می باشد:

 1. هزینه کمتر: برای عملیات گالوانیزاسیون، در مقایسه با دیگر روش های معمول، جهت جلوگیری از خوردگی، هزینه کمتری صرف می شود.
 2. هزینه کمتر جهت تعمیرات و نگهداری: اجرای عملیات گالوانیزاسیون در مقایسه با دیگر روش های جلوگیری از خوردگی، به دلیل عدم نیاز به تعمیرات پرهزینه‏، پیشنهاد می شود.
 3. طول عمر مفید و زیاد: طول عمر ورق های آهن پوشش داده شده با روی‏ در محیط های کاملا خورنده، حدودا ۲۰ تا ۳۰ سال می باشد.
 4. اعتبار و استاندارد: در گالوانیزاسیون ورقهای فولادی، استانداردهای مختلفی جهت ایجاد پوشش های نازک استفاده می شود، بنابراین قابل اطمینان بودن طول عمر و نحوه ی عملکرد لایه روی ‏برای مشتری را فراهم می کند.
 5. محافظت در برابر صدمات محیطی به شکل اتوماتیک: پوشش های گالوانیزه به دلیل نفوذ در ورق و همچنین عمل کننده به عنوان کاتد، می توانند تمامی مقطع ریز موجود روی سطح ورق را در برابر صدمات محیطی و خورندگی، حفظ نمایند.
 6. حفاظت کامل: پوشش روی ایجاد شده قادر است کلیه سطوح ورق از جمله گوشه ها و فرورفتگی ها را پر نماید و از خوردگی ورق ها جلوگیری کند.
 7. بازرسی آسان ورق: پوشش گالوانیزه را می توان به راحتی و بدون نیاز به هیچ آزمایش مخرب و تنها توسط چشم بازرسی نمود، البته در شرایطی که نیاز به ارائه ضمانت برای کنترل کیفیت می باشد، انجام آزمایشات مخرب ضروری می باشد.
 8. رسیدن به هدف در مدت زمان کوتاه: در صورت استفاده از ورق گالوانیزه نیاز به صرف وقت برای آماده کردن سطح، رنگ کردن و یا بازرسی نیست.
 9. محافظت کامل به وسیله ی پوشش گالوانیزه: فرایند گالوانیزه به شرایط آب و هوایی خاصی نیاز ندارد.
حتما بخوانید :   میلگرد ترمکس و نکاتی در خصوص آن که باید بدانید

یکی از قدیمی ترین و پر کاربرد ترین روش ها برای محافظت ورق در برابر خوردگی، گالوانیزاسیون به روش غوطه وری گرم یا محافظت مرزی می باشد که به وسیله ایجاد یک لایه محافظ بین الکترولیت در محیط و فولاد یا ورق صورت می گیرد. چسبندگی آن به ورق پایه و مقاومت در برابر سایش از مهمترین مزایای این لایه محافظ می باشد.

حفاظت توسط پوشش روی و ضخامت های استاندارد

حفاظت توسط پوشش روی به دو شکل از لایه حفاظت می کند:

 1. به عنوان یک لایه محافظ به واسطه تشکیل پیوندهای متالورژیکی بین پوشش و زیر لایه
 2. محافظت از زیر لایه از طریق پوشش دهی

استانداردهای مختلفی، حداقل ضخامت پوشش های گالوانیزه را تعیین می کند. کمترین ضخامت پوشش ها به وسیله گالوانیزه کنندگان مشخص می شود. مهمترین فاکتورها در تعیین ضخامت و ظاهر پوشش های گالوانیزه عبارتند از:

 • ترکیبات شیمیایی ورق
 • شرایط سطحی ورق
 • کار سرد انجام شده بر روی ورق قبل از گالوانیزاسیون
 • مدت زمان لازم جهت غوطه ور کردن ورق در حمام
 • نرخ خروج از حمام
 • متالورژی فرایند گالوانیزاسیون
 • نرخ سرد سازی ورق

انواع روشهای گالوانیزاسیون

به چند روش می توان فولاد را گالوانیزه کرد.

روش اول: گالوانیزه گرم ، آبکاری ، (پاشش مکانیکی روی)sherardizing و پاشیدن فلز: این روش برای پوشش قطعه فولاد با یک لایه روی محافظ جهت افزایش مقاومت در برابر خوردگی و همچنین بهبود خواص مکانیکی آن می باشد. ورق گالوانیزه فولاد، ماده اساسی بسیاری از ساختمانها و سازه های مدرن همانند ایستگاه های قطار، پلها و گنبد فلزی است. مراحل این روش به شرح زیر است:

 1. قبل از هر مرحله باید سطح فولاد از آلودگی مانند خاک، چربی، روغن، و یا رنگ نشانه گذاری با استفاده از یک اسید ملایم، یک قلیایی گرم، و یا یک عامل تمیز کردن بیولوژیک کاملا تمیز شود.
 2. زنگ زدگی را باید با اسید هیدروکلریک یا اسید سولفوریک گرم پاک کرد. در برخی موارد پاک کردن مرحله اول کافی است.
 3. قرار دادن فلز در ماده ای مخصوص به نام روی کلرید آمونیوم جهت حذف هر گونه زنگ باقی مانده
 4. رو بردن فولاد در روی مذاب با حداقل ۹۸ درصد روی و محدوده دمایی ۸۱۵-۸۵۰ درجه فارنهایت (۴۳۵-۴۵۵ درجه سانتیگراد). در این حالت آهن با روی واکنش داده یک لایه از روی خالص روی آن تشکیل می شود.
 5. سپس فولاد گالوانیزه را از حمام روی به آرامی بیرون کشیده تا روی اضافی از آن جدا شود.
 6. در همان زمان که فولاد در حمام روی و با دمای بالا قرار دارد واکنش گالوانیزه گرم را با خنک کردن فولاد متوقف می کنند، این مرحله توسط سه روش ۱-فرو بردن فولاد در ماده ای به نام هیدروکسید پتاسیم ۲- فرو بردن فولاد در آب ۳-قرار دادن فولاد در هوای آزاد جهت سرد شدن می باشد
 7. بازرسی فولاد گالوانیزه پس از سرد شدن. آزمون هایی جهت اطمینان از اینکه پوشش روی به اندازه میله های فولاد، ضخیم است و همچنین مناسب بودن گالوانیزه وجود دارد. نتایج بازرسی استانداردهای گالوانیزه گرم توسط انجمن تست مواد آمریکا به نام ASTM ، انجمن های بررسی دیگر به نام (ISO)، (CSA) و(AASHTO) انجام می گیرد.
حتما بخوانید :   شیوه های خمکاری پروفیل

ورق گالوانیزه دست دوم

روش دوم: الکتروگالوانیزه که مراحل آن بدین شرح می باشد:

 1. فولاد قبل از گالوانیزه کردن باید عاری از هرگونه آلودگی و زنگ زدگی باشد.
 2. از یک ماده مانند سولفات روی و یا سیانید روی به طور معمول برای الکترولیت روی استفاده می شود.
 3. فرو بردن فولاد در الکترولیت: ماده انتخاب شده موجب رسوب روی به عنوان پوشش ضخیم بر روی فولاد می شود.

ورق گالوانیزه قیمت

روش سوم : sherardizing(پاشش مکانیکی روی) که بهترین روش برای گالوانیزه گرم قطعات فولادی است.

 1. پاک کردن فولاد با اسید، شن و ماسه از گرد و خاک و پاکسازی زنگ زدگی ها تا حد ممکن
 2. قرار دادن فولاد در یک محفظه بدون هوا
 3. پوشاندن فولاد با پودر روی
 4. فولاد را حرارت می دهیم که در این صورت پودر رویی که در مرحله قبل روی آن قرار دادیم ذوب شده و با سرد شدن این مایع یک پوشش آلیاژ نازک روی فولاد تشکیل می شود.

ورق گالوانیزه شیروانی

روش چهارم : پاشیدن فلز . این روشگالوانیزه کردن در این روش شکنندگی کمتری دارد و کمتر در معرض لایه برداری و پوسته پوسته شدن قرار می گیرد. اما از فولاد در برابر زنگ زدگی حفاظت کمتری می¬کند.

 1. تمیز کردن فولاد جهت حذف گرد و خاک و حذف زنگ زدگی و آماده شدن برای اسپری کردن
 2. اسپری کردن روی مذاب برای پوشش دهی به فولاد
 3. حرارت دادن فولاد برای اطمینان از اتصال مناسب

ورق گالوانیزه اصفهان

گالوانیزه گرم و سرد چیست؟

از روش گالوانیزه گرم بیشتر برای پوشش دهی قطعات، مانند دکل های مخابراتی، حفاظ های کنار جاده، دکل های فشار قوی برق، لوله های آب با ضخامت بالا و تیر برق جهت مقاومت در مقابل خوردگی و زنگ زدگی در فضای باز استفاده می شود.
گالوانیزاسیون سرد داخل یک وان سرد انجام می شود که یک حالت الکتروشیمیائی بوجود می آورد و الکترود روی، روی قطعه می نشیند و تفاوت زیادی با رنگ ندارد. ضمناً در جاهائی از قطعه که الکتریسیته ساکن قرار می گیرد آبکاری انجام می شود.

اعمال پوشش فلز روی بر سطح فولاد در حالت سرد به روشهای زیر قابل انجام می باشد:

 • اعمال پوشش روی به روش الکتریکی: در این روش با اعمال جریان مستقیم الکتریکی با فرآیند الکترولیز، پوشش روی بر سطح قطعه کار که کاتد می باشد اعمال می گردد.
 • اعمال پوشش روی بصورت الکترولس و با استفاده از انرژی مکانیکی: این روش برای پوشش دهی قطعات کوچک با اندازه ۳۰۰-۲۰۰میلیمتر و وزن کمتر از ۵ کیلوگرم استفاده می شود. در این عمایات قطعات در ترکیب شیمیائی از پودر روی و ذرات شیشه فرو برده می شود. قطعات را از طریق پاشش مس پوشانده، سپس داخل یک محفظه بشکه ای شکل قرار داده و بشکه را با ترکیب شیمیائی گفته شده پر نموده و آن را می چرخانند تا ذرات روی بتوانند بر روی قطعه بنشینند.
 • اعمال رنگهای غنی از روی توسط قلم مو، فرچه یا اسپری بر سطح قطعه کار
حتما بخوانید :   4 نکته طلایی در نحوه اجرای آرماتوربندی فونداسیون

مقایسه گالوانیزاسیون گرم و سرد

گالوانیزه گرم، جهت استفاده در محیط های باز مناسب است. در گالوانیزاسیون به روش گرم، فلز روی به میزان کمی روی آهن پوشش داده می شود، بنابراین مقاومت فلزات به روش گالوانیزاسیون گرم بسیار بیشتر از گالوانیزاسیون سرد است. گالوانیزاسیون گرم برای محافظت از فلز در برابر خوردگی و زنگ زدگی به کار می رود، اما گالوانیزاسیون سرد با ایجاد ضخامت کمتر لایه روی، تنها برای حفاظت از فلز در برابر زنگ زدگی استفاده می شود. روی در روش گرم، ظاهری مات و کدر و در پوشش گالوانیزه سرد ظاهری براق و درخشان دارد. فلزات دارای پوشش گالوانیزه سرد، با ایجاد خراش عمیق روی سطح دچار زنگ زدگی در لایه های زیرین شده و پس از مدتی اکسید می شوند. روش گالوانیزه سرد بیشتر برای پوشش دهی فلزات، ورق و لوله های دارای ضخامت کم و قطعات فلزی کوچک، همچنین در صنایع خودروسازی، پیچ و مهره استفاده می شود.

ویژگی های ورق های روغنی (سرد)

بارزترین ویژگی های این ورق مقاومت بالای آنها است. به دلیل تحمل زیاد این ورق ها در فشار و وزن بالا بیشترین کاربرد را در صنعت دارند. همچنین در ساخت سازه های قوی و نیرومند از آنها استفاده می شود. از دیگر ویژگی های منحصر به فرد ورق های روغنی، سرعت تولید بالای آنها با صرف زمان اندک و هزینه کم می باشد، زیرا مهم ترین ویژگی برای پیشرفت و پیشبرد اهداف در هر صنعتی برای تولید محصولی با کیفیت و کاربرد بالا هزینه کم با صرف زمان کم خواهد بود.

از دیگر ویژگی های آن، تنوع بالای این ورق ها در رنگ بندی، لعاب کاری و سایز می باشد. در نتیجه این مزیت ها از این نوع ورق ها در بخش های مختلف خودروسازی، ساخت قفسه و ساخت مبلمان های اداری استفاده می شود.  عموما ورق های نورد سرد در اندازه های متفاوت تهیه می شوند. این ورق ها در بازار در ضخامت های ۳/۰ تا ۳ میلی متر قابل عرضه می باشند و عرض آنها تا ۱۰۰ , ۱۲۵ سانتیمتر متغیر است.انواع دسته بندی این محصول عبارتند از:

 • Normal
 • Semi stretch
 • فوق کشش (Super stretch)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید