خط ویژه 35155-031

تیرآهن هاش بال پهن چیست؟

تیرآهن هاش بال پهن چیست؟Reviewed by Admin on Apr 14Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

تیرآهن هاش چیست ؟

تیرآهن هاش یکی از مصالح بسیار مستحکم و پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی به خصوص در کشور آمریکا بوده است. شکل ظاهری هاش به دو صورت H و I است و این عناوین در ابتدا از کشور هند آمد و سپس بین المللی شد. این دو نوع تیرآهن در شکل ظاهری و کاربرد تفاوت هایی دارند.
همواره این پرسش وجود دارد که آیا تیرآهن های بال پهن(H) و (I) شبیه به هم هستند؟ و تفاوت های ظاهری موجود، در کاربرد آنها تاثیرگذار است؟ ما در این مقاله می خواهیم به بررسی کامل نوع بال پهن یا هاش H بپردازیم. اگر در تصویر زیر دقت کنید می بینید که هاش H و I در ظاهر هم چندان شبیه به هم نیستند. این تفاوت در شکل ظاهری و میزان ضخامت فلنج های مقطع می باشد.

شکل ظاهری تیرآهن H و I
با بررسی تصویر زیر میبینید که فلنج همان بال های پروفیل بوده که به صورت دو ورق در بالا و پایین جان یا شبکه محصول قرار دارد.

فلنج H

تیرآهن I یا IPE محصولی ست که از سال ۱۷۹۲ به صورت شاخه های بلند و از دو جنس فولاد و آلومینیوم قبل از H ساخته می شد. با این حال زمانیکه تیرآهن بال پهن یا هاش در ابتدای قرن بیستم توسط یکی از بزرگ ترین شرکتهای آمریکائی فعال در عرصه کشتی سازی به نام Bethlehem steel تولید شد، به عنوان تحول عظیم به حساب آمد و همچنین به عنوان یک اختراع مجزا شناخته شد. در سال های ابتدایی تولید، این محصول را به طول های بسیار بلند می ساختند که استفاده از آن با شکست مواجه می شد. اما با گذشت زمان و کسب تجربه از شکست های قبل در نهایت محصولی بسیار مرغوب تولید کردند که از آن زمان تا کنون هنوز بر محبوبیت خود پابرجاست.

حتما بخوانید :   استانداردهای تولید ورق گالوانیزه

خط تولید عظیم این شرکت، پروفیل هاش H با عمق ۹۱.۴۴ سانتی متر می ساخت. به دلیل استحکام و ضد حریق بودن این محصول، محبوبیت زیادی پیدا کرد و فعالان در صنعت ساختمان سازی از آن در ساخت ستون و پل، آسمان خراش ها و پروژه های عظیم صنعتی استفاده کردند. علاوه بر ضد حریق و مستحکم بودن وجود بال های پهن نیز یک مزیت محسوب می شود. این بال هایی پهن در هنگام قرار گرفتن در سازه ها به خصوص به صورت عمودی تکیه گاه بسیار خوبی ایجاد می کند. همچنین بر اثر قرار گرفتن تحت نیروهای عمودی وارده، به دلیل دارا بودن سطح مقطع زیاد مقاومتش بسیار بالا می رود و انتخاب بسیار خوبی در ساخت ستون ساختمان است.

تیرآهن هاش

واردات تیرآهن بال پهن

تولید پروفیل های ساختمانی در کشورهای مختلف طبق استانداردهایی می باشد که معروف ترین آن استاندارد اروپائی است. اغلب در ایران پروفیل ها با استاندارد آمریکائی ASTM ، استاندارد اروپائی DIN و EN و همچنین استاندارد های ملی شماره ۱۷۹۱ ساخته می شوند ولی در مواردی این محصول را از کشور های کره، اسپانیا، آلمان و لهستان وارد می کنند. تشخیص انواع وارداتی محصولات کار راحتی نبوده به گونه ای که موجب دردسر ساختمان سازان می شود. گاهی این افراد بدون اطلاع از تفاوت در نوع محصولی که خریده اند در نیمه کار متوجه متفاوت بودن محصول خریداری شده با محصول نوشته شده بر روی نقشه می شوند. بنابراین به تفاوت ها و ویژگی های تیرآهن باید دقت کرد.

انواع تیرآهن ساختمانی

تیر آهن به دلیل دارا بودن مقاومت خمشی بالا یکی از پرکاربردترین پروفیل ها در صنعت ساختمان سازی است. این پروفیل های پرکاربرد انواع مختلفی دارند.

  • تیرآهن IPE:
حتما بخوانید :   وضعیت تولید فولاد در ایران

IPE محصولی که با استاندارد اروپائی ساخته می شود و اغلب در صنعت ساختمان سازی در کشورمان از آن استفاده می کنند، ضخامت جان این تیرها کمتر و عرض بال ها بیشتر از تیر های معمولی می باشد. از مشخصات فنی آن می توان به طول ۱۶ تا ۱۸ متری و عرض ۴۶ تا ۲۲۰ میلیمتری با ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر اشاره کرد.

  • تیرآهن INP:

تیراهن INP یا معمولی (نرمال) ساخته شده با استاندارد روسیه و چین می باشد. این محصول دارای بال هایی ضخیم است و هنگامی که به این محصول نگاه می کنید بال های آن را با شیب ملایمی می بینید. اعداد نشان داده شده به دنبال اسم تیراهن بیانگر ارتفاع مقطع آن می باشد. ( مثلا INP32 بیانگر تیر اهن H به ارتفاع ۳۲ سانتی متر می باشد). به طور کلی این محصول به طول ۸ تا ۱۶ سانتی متر با عرض ۴۲ تا ۲۱۵ میلیمتر و ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلیمتر تولید می شود.

  • تیرآهن IPB

این تیپ از IPB در بازار به نام بال پهن یا هاش ( HEA , HEB ) شناخته شده اند. به دلیل مقاومت بالا و سهولت در اجرای آن بیشتر از انواع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول انتخاب بسیار خوبی برای استفاده در ستون ها می باشد. این پروفیل به طول بین ۸ تا ۱۶ متر و ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر ساخته می شود. برای مشخص کردن سبک و سنگینی محصول از حروفی از قبیل V و L در کنار نام استفاده می کنند که حرف L به معنای سبک بودن و حرف V نشان دهنده سنگین بودن آن است. برای مثال منظور از IPBV تیرآهن بال پهن سنگین و IPBL تیرآهن بال پهن سبک می باشد.

انواع تیراهن بال پهن

مشخصات تیرآهن بال پهن سبک و سنگین

تیرآهن بال پهن سبک را با نام اختصاری HEA و سنگین را با نام اختصاری HEB می شناسند. این تفاوت در ضخامت بال هاست که در HEB بیشتر بوده و در نتیجه وزن نهایی این محصول بیشتر است. استفاده از پروفیل های بال پهن(H) به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در برابر تنش های خمشی و نیروهای وارده از خود نشان می دهند و به علاوه به دلیل اینکه می توان از نوع هاش تا ارتفاع ۱۰۰ متر هم استفاده کرد در صورتی که از نوع I تنها تا ۳۰ متر می شود استفاده نمود، متداول تر است. این محصول به دلیل سطح مقطع زیادش تکیه گاه بسیار خوبی در خنثی کردن نیروهای عمودی وارده می باشد بنابراین بهترین گزینه برای استفاده در ستون است.

حتما بخوانید :   کیفیت کدام میلگرد بهتر است ؟

تیرآهن بال پهن سبک و سنگین

این محصول با استانداردهای EN10034 – Euronorm53-62 – DIN1025 – STN42 0 135 – TDP -CSN42 5550 STN42 5550 -C – EN10163-3 و همچنین در گرید های ST37 ،ST44 و ST52 تولید می شود و در ساخت سد، برج و پل مورد استفاده قرار می گیرد.

وزن تیرآهن بال پهن

علاوه بر مشخصات فنی وزن هم در انتخاب و محاسبه قیمت نقش بسزائی دارد. برای مشاهده می توانید به جدول وزن تیرآهن مراجعه نمایید. البته وزن این محصول از پارامترهایی از قبیل ضخامت بال ها، جان و طول مقطع تبعیت می کند. وزن هر شاخه با توجه به حاصل ضرب یک کیلو از محصول در ۱۲ متر طول شاخه بدست می آید. در جدول وزن تیرآهن می توانید اطلاعاتی از قبیل سایز، طول و ضخامت جان، طول و ضخامت بال، شعاع و وزن هر شاخه و هر متر از محصول را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید