خط ویژه 35155-031

ورق آجدار چیست و چه کاربردهایی دارد؟

قیمت ورق آج دار
ورق آجدار چیست و چه کاربردهایی دارد؟Reviewed by نویسنده مرکز آهن on Feb 18Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

چرا از ورق آجدار استفاده کنیم؟

یکی از مهم ترین محصولات در میان فولاد سازان ورق آجدار است. ورق های متفاوتی در سبد تولید کارخانه های مختلف وجود دارد اما این ورق  ها بنابر ماهیت و نوع کارایی در برخی مصارف ساختمانی محبوب واقع شده و از همین رو می توان گفت جزء محصولات مهم فولاد سازان است. این نوع ورق به روش نورد گرم به مرحله تولید می رسد از آن جا که جوش پذیر است و عملیات جوشکاری روی آن ها محدودیت خاصی ندارد در موارد صنعتی و ساختمانی کاربرد دارد. با توجه به نیاز مبرم کشور به این محصول نسبت به واردات آن نیز اقدام می شود. میزان متوسط مصرف سالیانه ورق آجدارچیزی حدود ۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار تن می باشد.

تولید انواع ورق آجدار امکان رقابت در بازار آهن داخلی و خارجی را به طرز چشم گیری افزایش می دهد چون علاوه برکاهش نیاز کشور به واردات محصول نامبرده، موجب تمایز و برتری بر رقبا می گردد. با توجه به مصارف متعدد ورق، افزایش ظرفیت تولید محصول نامبرده موجب عدم خروج ارز از کشور، کاهش نیاز داخلی به واردات، کاهش هزینه های تمام شده، افزایش رقابت، عدم وابستگی به تولید کنندگان خارجی، اشتغال زایی، افزایش درآمد فولادسازان و در نهایت کاهش قیمت محصول مذکور خواهد شد.

به دلیل نیاز بازار به ورق آجدار و عدم تولید آن نیازسنجی هایی مبنی بر تولیدات داخلی انجام شده تا در آینده ای نه چندان دور نسبت به افزایش ظرفیت های تولیدی اقدام شود.

حتما بخوانید :   ورق برشی و چند نکته مهم در خصوص آن

قیمت ورق آج دار اصفهان

ورق هایی که طی فرآیند نورد گرم و طبق اصول ST37 تولید و دارای ظاهری براق و انعطاف پذیر هستند سطح این ورق ها زائده هایی دارد که آج نامیده می شود بر همین اساس به این ورق ها، ورق آجدار گفته می شود. این محصول با نام های شطرنجی یا برجسته نیز شناخته می شود ۴ الگو برای شکل دهی ورق ها موجود است. به عنوان مثال طرح T بادامی و طرح R شطرنجی شکل است.

وزن ورق آج دار

ابعاد ورق آجدار در بازار

این دسته از ورق ها دارای یک سطح براق با انعطاف پذیری بسیار بالا و در عین حال  مستحکم و مقاوم برای مصارف صنعتی و ساختمانی هستند. اشکال موجود روی سطح ورق از جمله مواردی است که این محصول را نسبت به سایر ورق ها متمایز می سازد.

این نوع از محصولات اصولا به صورت رولی در ضخامت های ۳ تا ۵ میلی متر در بازار عرضه می شوند. بیشترین میزان مصرف محصول در عرض بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی متر می باشد با توجه به محدودیت عرض، مصرف کنندگان به جوشکاری و طویل سازی ورق ها اقدام می کنند که چندان به صرفه نیست. تست های محصول نامبرده اصولا برای سنجش میزان لغزندگی آن ها به صورت خشک و یا خیس صورت می گیرد. به دلیل وجود آج روی سطح ورق میزان اسطکاک بالا و لغزندگی پایین است.

ورق آجدار برای چه مصارفی مورد استفاده قرار می گیرد؟

محصول نامبرده در مواردی کاربرد دارد که به اصطکاک بالا نیاز باشد. به عنوان مثال کف محیط های عملیاتی، کف کامیون ها، دیوار و سقف، ایستگاه های اتوبوس و … مورد استفاده قرار می گیرد. این محصولات به صورت ورقی و در برخی موارد به صورت کلاف ارائه می شوند. قابلیت خم و تغییر شکل ورق موجب شده تا در مواردی که به سطحی مستحکم و منعطف نیاز است از این محصول استفاده شود. در برخی موارد مانند پوشش کف کامیون یا ایستگاه اتوبوس دیده می شود که به عنوان سطح تزئینی یا کف پوش مورد استفاده قرار می گیرد.

 • در عملیات موقت به عنوان پوشش کف
 • به عنوان سقف شیبدار
 • کف پوش کامیون
 • ساخت پل
 • پوشش سقف و دیوار
 • پله سازی
 • به عنوان درب در کارگاه ها، کارخانه، پارکینگ و…
 • کف پوشش ورودی منزل
 • راه سازی
 • سقف مناطق نزدیک پرتگاه
 • مورد استفاده در ایستگاه های اتوبوس
 • کاربرد در آسانسور سازی به عنون سقف و دیوار
 • پله های اضطراری
 • مورد استفاده در برخی لوازم برقی و خانگی
 • سقف شیروانی
 • و…
حتما بخوانید :   مقایسه سازه های فولادی و بتنی در برابر زلزله

ورن ورق آج دار اصفهان

استاندارد ورق آجدار

ورق های آجدار در بازار جهانی با تنوع اشکال و کیفیت های متنوعی تولید و عرضه می شوند. از مهم ترین این موارد می توان به مدل های ST44، ST37-2 و AT52-3اشاره کرد که بر اساس استانداردهای آلمان نام گذاری شده و حروف ST ابتدای آن به معنای فولاد و دو رقم بعد از این حروف به معنای استحکام کششی محصول می باشد. بر همین اساس با توجه به میزان تغییر شکل و انعطاف پذیری مورد نیاز باید استاندارد مربوطه را انتخاب کرد.

در برخی موارد طراحی روی سطوح ورق به گونه ای است که بعد از بارندگی موجب محصور شدن قطرات باران روی ورق می شود اما نوع آجدار بادامی با توجه به طراحی که دارد موجب محصور شدن باران نشده و بیشترین کاربرد در فضاهای رو باز و مکان های صنعتی را دارد. طراحی آج ها باید بر اساس استانداردهای مربوطه صورت گیرد. برای آگاهی از آخرین قیمت ورق آجدار ۲ میل با مرکز آهن در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید