خط ویژه 35155-031

روش اجرای میلگرد رامکا در ساختمان

قیمت روز میلگرد
روش اجرای میلگرد رامکا در ساختمانReviewed by نویسنده مرکز آهن on Feb 5Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

میلگرد رامکا چیست؟

میلگرد رامکا مقطعی فولادی است که به منظور تعیین محل قالب ستون، حائل شبکه میلگرد تعبیه می شود. قالب بندی ستون ها با این دسته از میلگرد تسهیل می گردد. این محصول به نام میلگرد رامکا یا میلگرد پاشنه بتن نیز معروف است. اغلب برای تسهیل قال بندی بتن، تعیین محل درج مقطع و پای قالب از این محصول کمک گرفته می شود که اصولا حالتی فولادی دارد اما در مناطق مستعد فرسایش چون جنوب کشور یا سازه هایی که در مجاورت آب قرار دارند بهتر است از رامکای بتنی استفاده شود. به واسطه تعبیه رامکا در پایه ستون ها، بعد از اتمام بتن ریزی کلیه ستون ها در یک راستا و به صورت منظم قرار می گیرند.

در واقع این گونه می توان اذعان داشت که پایه رامکا خود جزئی از سازه بتنی محسوب می شود چرا که در پایه ستون ها قرار گرفته و وظیفه هم راستایی آن ها را بر عهده دارد به این صورت فاصله میلگردهای تعبیه شده در ستون تا قالب نیز به صورت تقریبی مشخص خواهد شد. اینکه چه میلگردی برای این منظور بهتر است، خود یک چالش است! که امروز به شرح مفصل آن و قیمت روز میلگرد اصفهان به نرخ شاخه ای خواهیم پرداخت.

قیمت جدید میلگرد

کاربرد میلگرد رامکا

از دیرباز ستون بندی ساختمان ها با مشکلات عدیده ای چون عدم هم راستایی، مشکل در قالب بندی، نداشتن ذهنیت تقریبی از فاصله انتهایی میلگرد تا پایین ستون و… مواجه بود این مشکلات با یک ایده ساده یعنی تعبیه رامکای فولادی در پایه قالب خاتمه یافتند. اما سوال اینجاست که میلگرد رامکا چگونه در پایه ستون بتنی پیکربندی می شود؟ از کدام میلگرد برای ساخت رامکا استفاده کنیم؟ قیمت روز میلگرد چقدر است و کدام محصول از نظر اقتصادی به صرفه تر می باشد؟ اصولا باید محصولات آجدار را برای این منظور انتخاب نمود.

حتما بخوانید :   سقف وافل چیست؟

روش اجرای رامکا در ستون

رامکا بخشی از یک میلگرد فولادی است که طول آن با طول ستون برابری می کند این تکنیک یعنی تعبیه میلگرد رامکا در قالب ستون موجب تسهیل ستون بندی ها می گردد. اجرای میلگرد رامکا در ستون بتنی کار چندان سختی نیست اما نیازمند صرف زمان و دقت می باشد چرا که تعبیه نادرست آن موجب بروز عواقبی از جمله خلل در ستون بندی خواهد شد. میلگرد رامکا در فواصل ده سانتی متری از پایین ستون نصب می گردد. به عبارت ساده تر از پای ستون به اندازه ۱۰ سانتی متر فاصل گرفته و میلگرد برش خورده، به اندازه طول ستون جهت تعبیه آماده می شود.

در مرحله بعدی ۴ عدد میلگرد به صورت عمودی درج می شوند در برخی از موارد با روش جوشکاری، میلگردها را در محل مستقر و محکم می نمایند اما این روش توصیه نمی شود چرا که جوشکاری روی سطوح میلگردهای آجدار با محدودیت همراه است در چنین شرایطی بهتر است که از سیم های مخصوص آرماتور کمک گرفته شود. در مکان های مستعد بارش، مکان های نا مساعد، نزدیک به آب و… استفاده از رامکا فولادی توصیه نمی گردد چرا که پایه ستون دچار فرسایش خواهد شد. در این محیط ها بهتر است از رامکای بتنی به منظور قالب بندی ستون ها کمک گرفته شود. اما رامکای بتنی نیز مشکلات خاص خود را دارد از عمده مشکلات رامکا بتنی می توان به دو بخشی شدن پایه ستون اشاره نمود که به مرور زمان بر کل ستون تاثیر گذار خواهد بود. در تصویر زیر یک نمونه رامکای فولادی را مشاهده می کنید.

حتما بخوانید :   بررسی نظرات مصرف کنندگان درباره بهترین نوع میلگرد برای ساخت و ساز
میلگرد رامکا چیست

در انتهای عملیات، قالب به رامکا متصل شده، عملیات بتن ریزی صورت می پذیرد.

 اسپیسر رامکا در ستون بندی

زمانی که عملیات اجرای میلگرد رامکا در ستون بندی به پایان رسید و ستون کامل شد باید قالب را جدا نمود اما بخش انتهایی مقطع فولادی نمایان است. مشاهده چنین موردی به منزله یک هشدار رسمی است چرا که در صورت پوسیدگی این بخش ممکن است کل آرماتوربندی و ستون تحت الشعاع قرار گیرند. از طرفی این مورد از نظر سازمان مقررات ملی غیر مجاز بوده و دستور نظارت مجدد صادر می گردد بر همین اساس حتما باید حین قالب بندی دقت لازم را مبذول نمود. برای جلوگیری از بروز این مشکل از یک قطعه به نام اسپیسر بهره گرفته می شود تا انتهای میلگرد مخفی و در بتن باقی بماند.

اجرای میلگرد رامکا در بتن

چند نکته در خصوص اجرای پاشنه بتن

از آن جایی که میلگرد رامکا در پایین ستون تعبیه می شود پس در اجرای آن باید نهایت دقت را مبذول نمود.

  • رامکا بخشی از ستون محسوب می گردد در بتن ریزی و میزان آن باید نسبت دقیقی را رعایت نمود تا ستون دچار مشکلات آتی نگردد.
  • رامکا باید به حالتی یکپارچه اجرا شود.
  • درزهای های نزدیک به یکدیگر غیر مجاز است اهمیت این امر در مناطق مستعد زلزله پررنگ تر می شود.
  • در مناطق مرطوب یا نزدیک دریا استفاده از رامکای فولادی توصیه نمی گردد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انتخاب بهترین محصول و اطلاع از قیمت روز میلگرد جهت ساخت رامکا با مشاورین مرکز آهن در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید