خط ویژه 35155-031

میلگرد گذاری دیوار برشی

دیوار برشی در ساختمان چیست؟
میلگرد گذاری دیوار برشیReviewed by Author3 on May 12Rating:
۴.۷ (۹۳.۳۳%) ۳ تعداد رای ها

دیوار برشی و اصول اجرای آن در ساختمان چیست؟

سال هاست از میلگرد به اشکال مختلف اعم از میلگرد بستر، حرارتی و… برای بالا بردن مقاومت ساختمان استفاده می کنند. یکی دیگر از روش هایی که در آن از میلگرد بهره می برند، دیوار برشی می باشد. دیوار برشی از بهترین و مناسب ترین دیوار برای کاهش خسارات ناشی از زمین لرزه و همچنین روشی برای غلبه بر نیروهای جانبی وارد بر ساختمان است. گاهی پیش آمده از خود سوال بپرسید یک ساختمان تحت چه نیروهای جانبی قرار می گیرد؟ به طور کلی یک ساختمان ممکن است تحت نیروهای برشی ( نیروی موجود در پایه ساختمان)، لنگر خمشی ( نیروی حاصل از زمین لرزه یا طوفان) ، نیروی محوری فشاری ( نیروی ناشی از دیگر طبقات که بر روی دیوار برشی تکیه کرده اند) قرار بگیرد. حال اگر مهندسان اقدام به ساخت دیوار ها به سبک قدیم و با استفاده از دیوار های توپر غیر مسلح کنند، با قرار گرفتن دیوار در معرض تنها یکی از این نیروها ممکن است فرو بریزد و باعث ایجاد خسارت های جبران ناپذیر کند. اما با تعبیه دیوار برشی ساخته شده از قطعات مهاری، این نیرو ها تا مقدار قابل توجهی خنثی می شود.

آرماتور بندی دیوار برشی

انواع دیوار برشی

دیوار برشی مرکب، فولادی، مصالح بنایی و دیوار برشی بتنی از انواع این دیوار می باشد. در ساخت آن در ابتدا از تخته های چند لایه استفاده می شد که امروزه با گذشت زمان و پیشرفت ساختمان سازی برای بیشتر شدن مقاومت از دیوار سیمپسون و هاردپنل که امکان تزریق مواد را دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

 • دیوار برشی فولادی
  در ساخت این دیوار از ورق های فولادی و برای جلوگیری از کمانش آن از میلگرد های تقویتی قائم و افقی استفاده می کنند. این دیوار که اخیرا در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد به راحتی اجرا می شود علاوه بر آن دیوار ساخته شده به این روش وزن کمی داشته و از لحاظ قیمت مقرون به صرفه خواهد بود. علاوه بر آن شکل پذیری آسان و قدرت جذب انرژی بالا داشته که در سازه تنش پسماند را کاهش می دهد.
 • دیوار برشی مرکب
  دیوار برشی مرکب از ورق های تقویت شده فولادی در داخل بتن، خرپاهای فولادی کار شده در بتن تشکیل می شود. این ورق ها تماما به همراه یک قاب فولادی یا یک قاب مرکب در سازه اجرا می شوند.
 • دیوار برشی بتنی
  دیوار برشی بتن مسلح از بین موارد قبلی بهترین شیوه برای خنثی کردن نیروهای جانبی می باشد . از اصول آن متقارن بودن دیوار است و حتما مرکز ثقل هر طبقه را در حوالی مرکز صلبیت دیوار قرار دهید.
 • دیوار برشی مصالح بنایی
  استفاده از این نوع دیوار در گذشته به صورت دیوار های توپر غیر مسلح رواج داشته که بعد ها استفاده از آن به دلیل مقاومت کم حذف شو و جایگزین آن دیوار های برشی به صورت آجر های تو خالی پرشده با دوغاب را گرفت.
حتما بخوانید :   مقاومت کششی میلگرد

استفاده از دیوار برشی معایب و مزایایی دارد. از مزایای آن شکل پذیری بالا در عین سهولت در اجرا و قیمت پایین آن است. همچنین با افزایش چشمگیر مقاومت ساختمان  درصد زیادی از خسارات را کاهش می دهد. تنها عیب استفاده از این نوع دیوار شکستن آن در برابر نیروهای خمشی ست که در صورتی که در طراحی آن دقت شود و تعادل در دیوار ها را مد نظر قرار دهید این مشکل نیز رفع خواهد شد.

بازشو در دیوار برشی

مهندسان برای بالا بردن بیشتر مقاومت در دیوار های برشی و با توجه به برخی محدودیت هایی که دارند در این دیوار از بازشو استفاده می کنند. از عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار در مقاومت دیوار برشی در هنگام استفاده از بازشو در آن استفاده مناسب از میزان میلگرد و ابعاد باز شو می باشد. برای مثال در برخی از قسمت های ساختمان مانند درب آسانسور که ناچار به ایجاد بازشو در دیوار برشی هستیم باید این دو نکته مد نظر قرار بگیرد.

دیوار های برشی کوپله چیست؟

دیوار برشی اگر در قسمت پایینی خود حاوی یک یا چند باز شو باشد به قسمت های موجود در طرفین دیوار پایه های دیوار برشی، و به قسمتی که مابین بازشوی بالا و پایینی قرار گرفته باشد همبند یا کوپله می گویند. کوپله ها انواع مختلفی از قبیل تیر کوپله بتنی، پیش تنیده، کامپوزیتی، ساخته شده از صفحات مهاری، پیش ساخته دارد.

آرماتور بندی دیوار برشی

به طور کلی بعد از بتن ریزی و ساخت ستون های ساختمان، نوبت به اجرای دیوار برشی می رسد. مراحل اجرای دیوار برشی به این صورت است که این دیوار را ابتدا به صورت افقی یا عمودی آرماتور بندی می کنند، سپس با استفاده از قالب های مخصوص قالب بندی کرده، اکنون عملیات بتن ریزی را انجام می دهند.

حتما بخوانید :   بررسی خصوصیات ورق گالوانیزه

در اصل دیوار برشی باید ساختمان را در برابر نیرو های افقی وارده مقاوم کند. در معماری طرز قرار دادن این دیوار با رعایت حفظ تعادل در ساختمان می تواند در هر جایی انتخاب شود. اغلب محل این دیوار را در مرکز ثقل طبقات که مرکز سختی دیوار برشی ست در نظر می گیرند. از نکاتی که باید برای اجرای دیوار برشی مد نظر قرار دهید:

 • در اجرای دیوار برشی از مقاطع آجدار استفاده شود.
 • برای دیوار هایی که ضخامت بیشتری دارند (معمولا از ۲۵ سانتی متر بیشتر هستند) دو شبکه طراحی کنید.
 • میزان فاصله بین میلگرد های برشی را بیشتر از ۱.۵ تا ۲۵ سانتی متر و آرماتور های عمودی را با حداقل ۲.۵ سانتی متر فاصله از یکدیگر در نظر بگیرید.
 • همچنین بهتر تر است آرماتور های کششی به وسیله خاموت دور پیچ شوند.
 • حداقل پوشش بتن را ۳ سانتی متر در نظر بگیرید.

در تصویر زیر می توانید طراحی و قرار گرفتن دیوار برشی را مشاهده کنید:

آرماتوربندی دیوار برشی

المان مرزی در طراحی دیوار برشی چیست؟

مهندسان معماری بر اساس آیین نامه فولاد آمریکا اقدام به طراحی دیوار برشی می کنند. اگر بخواهیم طراحی دیوار برشی را به طور اختصاری برای شما بگوییم، این دیوار را با در نظر گرفتن مقدار نیروی وارده بر آن، محل قرار گرفتن در نقشه، ضخامت و المان های برشی دیوار طراحی کرده و سپس مقدار میلگرد مورد نیاز در ساخت و همچنین میزان پوشش دهی بتن را تعیین می کنند.

المان مرزی برای افزایش مقاومت دیوار برشی در لبه ی دیوار در نظر گرفته می شود. این المان ها متشکل از آرماتور های طولی و عرضی می باشد که در داخل یا خارج از ضخامت دیوار قرار داده می شوند. این المان ها مطابق با استاندارد ACI 318-08 و طبق بند هایی از این استاندارد در ساختمان اجرا می شوند. مطابق با این استاندارد المان های مرزی به دو روش اجرا می کنند:

 1.  در روش اول مطابق با بند ۲- ۶- ۹- ۲۱ استاندارد ضرورت استفاده از این المان، بر اساس میزان کرنش فشاری حاصل از تغییر مکان دیوار می باشد.
 2. روش دوم مطابق با بند های ۳- ۶- ۹- ۲۱ بوده که دیوار های برشی باید از پایه تا بالا به صورت پیوسته باشد.
حتما بخوانید :   بررسی نظرات مصرف کنندگان درباره بهترین نوع میلگرد برای ساخت و ساز

دیوار برشی کامپوزیت چیست؟

این دیوار نوع جدید از دیوار های برشی می باشد که با استفاده از یک ورق فولادی به همراه پوشش بتنی مسلح ساخته می شود. این دیوار ها با استفاده از لایه ی بتنی و صفحات مهاری فولادی از کمانش دیوار جلوگیری می کند و در نتیجه ظرفیت برشی دیوار را تا اندازه قابل توجه بالا می برد. در طی چند سال استفاده بررسی ها نشان داده استفاده از ورق های فولادی با تنش تسلیم پایین باعث افزایش مقاومت دیوار برشی کامپوزیتی شده و خسارات کمی در این دیوار مشاهده کرده اند. در این تصویر می توانید لایه های تشکیل دهنده دیوار برشی کامپوزیتی را مشاهده کنید.

دیوار برشی کامپوزیتی

فیلم قرار دادن شبکه میلگرد در دیوار برشی

در این فیلم به طور کامل مشاهده خواهید کرد چگونه میلگرد های شبکه بندی شده را در محل دیوار برشی تعیین شده بر روی نقشه قرار میدهند.

با ارائه نظرات سازنده خود، ما را در هرچه بهتر کردن مقالات یاری رسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید