از چه مصالحی استفاده کنیم تا خسارت زلزله کرمانشاه تکرار نشود؟

زلزله
از چه مصالحی استفاده کنیم تا خسارت زلزله کرمانشاه تکرار نشود؟Reviewed by Admin on Jul 31Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی آمار تلفات جانی و مالی در زلزله کرمانشاه در سال ۹۶

زلزله کرمانشاه در ۲۱ آبان ماه سال ۱۳۹۶ به بزرگی ۳/۷ ریشتر و در ۵ کیلومتری شهر ازگله از توابع کرمانشاه آغاز گردید. در این زمین لرزه ۶۲۰ نفر از هموطنانمان جان خود را از دست دادند و آمار مصدومین نیز به ۹۳۸۸ نفر رسید. با بررسی بزرگترین زمین لرزه ها در دهه های اخیر، به زمین لرزه خلیج آلاسکا به بزرگی ۲/۹ ریشتر بر می خوریم که در سال ۱۳۴۳ و به تاریخ ۱۹۶۴ میلادی به وقوع پیوست و در این حادثه با وجود خسارت فراوان، اما میزان کشته شدگان تنها به ۱۳۹ نفر رسید.

زلزله ای دیگر در سال ۲۰۱۰ به عمق ۸/۸ ریشتر در شیلی به دلیل سونامی به وقوع پیوست. در این زمین لرزه آمار کشته شدگان به ۷۰۰ نفر رسید که دلیل کاهش تعداد کشته شدگان در این زمین لرزه به خاطر استحکامات خوب ساختمانی یاد شده است. با نگاهی به این وقایع در کشورهای دیگر در می یابیم که آنچه سبب شده که در زلزله کرمانشاه با وجود عمق پایین تر آن نسبت به زلزله های ثبت شده در جهان فاجعه بار شود در نوع ساختمان سازی در ایران و بخصوص در این شهر بوده است.

در این زلزله ۷۰۰۰ نفر از هموطنانمان بی خانمان شدند و هم اکنون در گرما و سرما در کانکس های پیش ساخته و یا در چادر زندگی می کنند. یکی از شهرستان های کرمانشاه که طی این زلزله دچار خسارت بسیاری گردید، شهرستان سرپل ذهاب بوده است. مسکن مهرهای این شهرستان به دلیل پایین بودن کیفیت مصالح بکار رفته در آنها و ساخت و ساز غیر اصولی، با قرار گرفتن در حاشیه اولین زلزله آسیب های شدیدی دیدند. در صورتی که آپارتمان های ساده ای که در مجاورت ۸-۷ متری این ساختمان ها قرار گرفته بودند، آسیب های بسیار کمتری را متحمل شدند.

حتما بخوانید :   تفاوت میلگرد ساده و آجدار

هزینه ۳۳۰ هزار تومانی برای هر متر مربع از ساختمان مسکن مهر

 به گفته معاون بنیاد مسکن ایران، در زلزله کرمانشاه ۱۲ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی کاملا تخریب شدند. البته در این میان منازل مسکونی در مجتمع های مسکن مهر به صورت صد در صد تخریب شدند. حقیقتا زمانی که در گوشه ای آرام به عمق این فاجعه تفکر می کنیم و لحظه ای خود را به جای بازماندگان این حادثه ناگوار قرار می دهیم، از خود می پرسیم چرا بایستی اینگونه شود؟ بلایای طبیعی از جمله عواملی هستند که تاکنون بشر یارای مقابله با رخداد آنها نبوده است اما در کشورهای مانند ژاپن که تقریبا هر روز این وقایع را تجربه می کنند با چنین صحنه هایی مواجه نمی شوند؟

چرا در حالی که در خانه خود نشسته اید و به فکر روزمرگی خود هستید ناگهان تمام آرزوهایتان در مقابل چشمانتان بایستی فرو بریزد؟ مگر این بنا بر کاه استوار بوده که در مقابل زمین لرزه با این ریشتر بایستی تا این حد تخریب گردد. آری این ها سوالاتی است که به ذهن هر بیننده ای با دیدن این صحنه ها خطور خواهد کرد.

با وجود آن که منازل مسکن مهر سرپل ذهاب بر روی گسل قرار نداشتند اما به گفته رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، دلیل تخریب جدی این واحدهای مسکونی پایین بودن ایمنی و مقاومت این ساختمان ها بوده است. البته این اولین باری نیست که منازل مسکن مهر در حادثه ای مانند زلزله دچار بیشترین خسارت می شوند.

ساخت و ساز این منازل مسکونی که به نوعی از سوی دولت حمایت می شود و در حقیقت یک پروژه کشوری می باشد، هزینه ای بالغ بر ۳۳۰ هزار تومان برای هر متر مربع در پی داشته است. در حالی که برای هر متر مربع از ساختمان مسکن مهر بین ۸۰۰ تا یک میلیون تومان هزینه تمام شده برآورد گردیده است.

حتما بخوانید :   نکاتی در مورد انواع ورق که احتمالا نمی دانید

زلزله کرمانشاه

تاثیر زلزله بر سازه های بتنی چگونه است؟

همان گونه که می دانید بتن آرمه در حقیقت از بتن و میلگرد فولادی تشکیل شده است. مواد اولیه بتن شامل ترکیبی از ماسه، سنگ خرده شده، سیمان و آب است که آنها را قالب بندی کرده و انواع شکل بندی را می توان در آنها اجرا نمود. در هنگام زلزله نیروی اینرسی به جرم ساختمان وارد می شود و در حقیقت بیشترین جرم ساختمان مربوط به کف طبقات می باشد. این نیرو از دال و تیرها به ستون و دیوارها منتقل شده و در نهایت به فونداسیون می رسد. در نتیجه طبقات پایینی خسارات بیشتری را در زلزله نسبت به طبقات بالایی متحمل خواهند شد.

هنگامی که دال ها ضخامت ۱۵-۱۱ سانتی متر را داشته باشند، تیرها در مسیر عمودی زلزله خم شده و سپس تیرها و ستون ها در جهت افقی حرکت می نمایند. با وارد شدن نیروی افقی به ستون ها، دیوارها در برابر این نیروی افقی مقاومت کرده و به علت شکنندگی در مصالح، شکاف در دیوارها رخ می دهد. در حالی که بتن تحمل کشش ندارد، میلگرد ها به عنوان مصالحی برای تحمل این کشش تعبیه شده اند. هر چقدر کیفیت و استحکام میلگرد های بکار رفته در مصالح بهتر باشد، سطح استحکام بنا بیشتر خواهد بود. به همین دلیل است که یکی از المان های مهم در جلوگیری از تخریب بنا کیفیت میلگرد انتخاب شده در ساختمان می باشد.

بهترین میلگرد های ضد زلزله کدامند؟

شاید انتخاب بهترین و با کیفیت ترین میلگرد در بازار براساس تنوع و تناسب کاربرد با موارد مصرفی کار مشکلی باشد، اما به دلیل آن که میلگردهای ساخت شرکت ذوب آهن اصفهان مطابق با استاندارهای کشور روسیه می باشند، در حال حاضر بهترین نوع میلگرد ساخته شده در ایران محسوب می گردند. این میگرد ها در سه گرید A1 ، A2 و A3 می باشند.

حتما بخوانید :   تفاوت ورق گرم و سرد

نوع A1 میلگردی صاف بوده و مقاومت کششی آن ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد. گرید A2 دارای مقاومت تسلیم ۳۰۰۰ و مقاومت کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد و نوع A3 که به آن میلگرد آجدار نیز گفته می شود، دارای مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ و مقاومت کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.

میلگرد آجدار با مقاومت کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع از بهترین نوع میلگرد برای ساخت سازه های ضد زلزله می باشد؛ زیرا همان گونه که گفته شد مهمترین دلیل در خراب شدن بتن ها ضعف استحکام کششی در آنهاست و آنچه که به آنها استحکام خواهد بخشید، میلگرد بکار برده شده در حمایت از بتن می باشد. به همین دلیل هر چه کیفیت و استحکام کششی میلگرد بکار برده شده در بتن آرمه بیشتر باشد، مقاومت آن در برابر زلزله نیز بیشتر خواهد بود.

بنابراین اگر در مناطق زلزله خیز به سر می برید اولا ار لحاظ مکان یابی محل ساخت بر روی گسل دقت فراوان را مبذول نموده و ثانیا در کیفیت مصالح بکار رفته خصوصا میلگرد برای افزایش استحکام بنا به  شدت توجه کرده و اگر قرار است در ابتدای ساخت و ساز هزینه بیشتری داشته باشید بهتر از تلفات جانی و مالی در آینده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید