خط ویژه 35155-031

کیفیت کدام میلگرد بهتر است ؟

بررسی کیفیت میلگرد
کیفیت کدام میلگرد بهتر است ؟Reviewed by Author2 on Mar 19Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

عوامل موثر بر کیفیت میلگرد

علاوه بر اینکه میلگرد یکی از مهم ترین مصالح مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی می باشد امروزه با بالا رفتن قیمت روز میلگرد ، شناخت بهتر این محصول از طریق بررسی کیفیت میلگرد از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • آهن، کربن، منگنز و سیلیسیوم به عنوان چهار ماده اصلی تشکیل دهنده و گوگرد و فسفر جزء ناخالصی های فولاد و آلومینیوم محسوب می شوند. بنابراین نسبت این عناصر موجود در فولاد بر کیفیت نهایی محصول تاثیر بسزایی دارد.
 • سرعت دستگاه نورد هرچه بیشتر باشد سرعت کشش میلگرد بیشتر می شود و هرچه سرعت کشش بیشتر باشد استحکام و مقاومت محصول نهایی افزایش یافته و انعطاف پذیری آن کاهش می یابد.
 • کیفیت قالب، کیفیت نورد، طرح و تعداد آج های روی میله تاثیر زیادی روی استحکام آن دارد.
 • مقدار تغییر شکل میلگرد برای تبدیل شدن به میلگرد آجدار بستگی به قطر اولیه میلگرد ساده دارد. بنابراین هرچه قطر اولیه بیشتر باشد، مراحل تغییر شکل میلگرد را علاوه بر زمان بر کردن سخت تر و یا شاید غیر قابل ممکن می کند. بنابراین برای دستیابی به میلگردی با استحکام مورد نظر انتخاب مناسب قطر اولیه اهمیت دارد.
 • هرچقدر میزان تغییر شکل بیشتر باشد انعطاف پذیری کم و فولاد ترد تر می شود.
 • میلگرد ها به دو روش جوشکاری مقاومتی و روش قوس الکتریکی جوشکاری می شوند. که بهترین روش، جوشکاری مقاومتی می باشد همچنین برای بالا بردن کیفیت جوشکاری در طول انجام کار باید به عوامل ولتاژ، مقدار نیروی فشار و زمان جوشکاری و متناسب بودن قطر دو مقطع توجه شود.
 • اگر عوامل جنس و قطر میلگرد را ثابت فرض کنیم نحوه نورد گرم و دمای کلاف پیچی میلگرد بر روی کیفیت آن تاثیر بسزایی دارد.
 • دو عامل استحکام کششی و تنش تسلیم میلگرد از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار بر مقاومت میلگرد است.
حتما بخوانید :   میلگرد کامپوزیت چیست؟

اما تولید کنندگان میلگرد در کشورهای مختلف با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی که دارند با تغییرات در آلیاژهای میلگرد، جنس محصول را با شرایط اقلیمی خود بالا می برند.

برای مثال در کشور های اروپایی که از لحاظ زلزله خیزی امن محسوب می شوند شیوه ساخت لوله به شیوه عملیات حرارتی ( ترمکس) می باشد.

در کشورهای زلزله خیزی مانند ژاپن روش تولید به شیوه آلیاژی می باشد و به هیچ عنوان ساخت به شیوه حرارتی توصیه نمی شود.

مشاهده نسخه pdf مقاله : کیفیت کدام میلگرد بهتر است ؟

استاندارد تولید میلگرد در ایران از چند استاندارد مرجع دنیا از جمله (اروپایی EN , DIN, و ژاپن JIS و آمریکاASTM  و( ISO   پیروی می کند. تولید در ایران به هر دو شیوه حرارتی و آلیاژی منظور شده اما طبق بند ۱۳ استاندارد تولید کنندگان موظف به دادن اطلاعات شیوه ساخت محصول به مشتریان هستند به این صورت که باید بر روی برچسب های روی محصول اطلاعاتی مبنی بر ساخت محصول به شیوه  ترمکس داشته باشد و طبق تعاریف موجود در استاندارد سر شاخه های میلگرد به رنگ خاص رنگ آمیزی گردد. علاوه بر این در گواهینامه فنی محصول باید جمله ( فرآیند تولید به شیوه خنک کاری و برگشت تحت کنترل ) درج گردد.  مطابق با استاندارد های ایران انجام عملیات جوشکاری بر روی این محصول به هیچ وجه مجاز نمی باشد.

قیمت روز میلگرد ذوب آهن اصفهان

چرا میلگرد آلیاژ سازی شده مقاوم تر است؟

به دلیل این که در این روش فولاد به روش نورد گرم تولید، سپس در محیط آزاد و به مرور خشک و خنک می شود در این حالت لایه ی بیرونی و داخل محصول خواص مکانیکی و شیمیایی یکسان دارد و در پی ساختمان و در برابر زمین لرزه مقاومت بیشتری دارد.

ولی در روش ترمکس از شمش فولاد با خواص شیمیائی پایین استفاده می کنند که برای رساندن به مقاومت مورد نیاز استاندارد، میلگرد ساخته شده با دمای بسیار بالا را از مخازن آب عبور داده و عمل خنک سازی به یکباره انجام می شود. با این عمل مقاومت سطح میلگرد افزایش یافته اما هسته مرکزی آن مقاومت پایینی پیدا خواهد کرد. به همین دلیل است که باید در هنگام استفاده از این نوع محصول به مکان مورد استفاده و شرایط اقلیمی موجود هم دقت لازم را داشته باشید.

حتما بخوانید :   ورق آجدار چیست و چه کاربردهایی دارد؟

لازم به ذکر است قیمت میلگرد های آلیاژ سازی شده بالاتر از ترمکسی می باشد.

بررسی ساخت و کیفیت میلگرد

 • میلگرد A1

میلگرد A1 بعنوان میلگرد داکتیل شناخته می شود، بیشتر در آهنگری و انجام عملیات جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول نرم و بدون آج، با تنش جاری ۲۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل پلاستیکی در زمان گسیختگی ۲۵ درصد می باشد.

 • گرد A2

مناسب برای استفاده در صنعت ساختمان سازی و خاموت زنی بوده که حتی الامکان توصیه می شود از این محصول در عملیات جوشکاری استفاده نشود. A2 میلگردی ترد، نیمه خشک و نیمه نرم با آج های فنری شکل و با تنش جاری ۳۰۰۰ کیلو گرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل پلاستیکی در زمان گسیختگی ۱۹ درصد می باشد.

 • گرد A3

A3 که سطحی با آج جناقی دارد، مناسب برای استفاده در عملیات سیویل صنعتی و ساختمان سازی بوده و به هیچ وجه برای استفاده در آهنگری، جوشکاری و تغییرات شکل با زوایای تند مناسب نیست. این محصول با تنش جاری ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی در زمان گسیختگی ۱۴ درصد محصولی خشک می باشد.

بررسی انواع میلگرد و نکات استفاده از آن

میلگرد تقویت کننده بار

چهار نوع دارد که عمده مصرف آن ها در ساخت و ساز می باشد:

میلگرد اپوکسی

اپوکسی یک لایه پوشش بر روی سطح میلگرد است که مقاومت آن را در برابر خوردگی بالا برده از همین رو محصول را برای در معرض قرار گرفتن آن با آب نمک یا آب دریا همچنین برای استفاده در ساخت پل ها، اسکله ها، سازه های دریایی، کشتی سازی، ساختمان های ساحلی و پارکینگ ها مناسب می کند.

حتما بخوانید :   تولید ورق گالوانیزه رنگی کرکره ای سینوسی

میلگرد اروپائی

اگرچه این محصول از لحاظ قیمت پایین است، اما به این نکته هم دقت بفرمایید که میلگرد ساخته شده از منگنز می باشد و از مقاومت بسیار پایینی برخوردار می باشد بنابراین در مقابل حوادث طبیعی من جمله زلزله مقاوم نیست.

میلگرد فولادی ضد زنگ

قیمت این محصول چیزی حدود ۸ برابر میلگرد اپوکسی است که مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد. بنابراین با توجه به مقاومت و قیمت بالای این میلگرد باید در مکان هایی که مقاومت زیاد اهمیت دارد و تعمیرات امکان پذیر نیست یا با هزینه بالایی همراه است مورد استفاده قرار گیرد.

میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه ۴۰ برابر مقاوم تر از نوع اپوکسی می باشد علاوه بر مقاومت تر بودن میلگرد یک لایه پوشش گالوانیزه داشته که برای استفاده در مکان هایی که ظاهر کار اهمیت دارد مناسب است.

میلگرد فولاد کربن

به این میلگرد، میلگرد سیاه هم گفته می شود، اصلا در برابر رطوبت هوا مناسب نیست پس باید بیشتر در مناطق با آب و هوای خشک مورد استفاده قرار گیرد. ولی اگر در مناطق مرطوب مورد استفاده قرار نگیرد می توان گفت مقاومت خوبی دارد.

 میلگرد فایبر گلاس

میلگرد کامپوزیتی ساخته شده از ترکیب الیاف شیشه و رزین پلیمری پلی استر است اگرچه این میلگرد قیمت بالایی دارد ولی مناسب برای استفاده در هر شرایطی است و به هیچ عنوان دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید