چه میلگردی بخریم؟

فروش محصولات ذوب آهن اصفهان
چه میلگردی بخریم؟Reviewed by Admin on Oct 20Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

خرید میلگرد از شرکت ذوب آهن اصفهان

خرید میلگرد مرغوب به لحاظ کیفی و هزینه صرف شده یکی از مسائلی است که این روزها ذهن مشتریان را برای انجام پروژه های عمرانی و ساخت و ساز درگیر خود نموده است. از مهمترین ویژگی های میلگرد مقاومت آن نسبت به خوردگی و کشش نسبی بالا برای حمایت از بتن است. در بسیاری از موارد دیده شده که میلگردهای خریداری شده از برخی از شرکت های تولیدی با برخورد اولین رطوبت دچار خوردگی و زنگ زدگی می شوند. برای فرار از این مشکل حتی المقدور بایستی برندی را انتخاب نمود که در میان برندهای هم ردیف خود تا ماه ها در برابر آب و هوای مرطوب مقاومت نماید.

از نظر بسیاری از متخصصان این حوزه،  خرید میلگرد از ذوب آهن اصفهان به لحاظ کیفی و از نظر داشتن مقاومت بالای کشش و توان حداکثر در برابر خوردگی و زنگ زدکی می تواند انتخاب مطلوبی برای کاربران عزیز باشد. دلیل عدم خوردگی و زنگ زدگی میلگردهای ذوب آهن اصفهان نوع فرآیند تولید آن است. روش تولید در سطح کشور از نوع ترمکس بوده که سبب می شود تا کربن معادل آن کمتر و استحکام آن به وسیله عملیات حرارتی کوینچ و تمپر افزایش یابد. محصولات تولید شده در این روش دارای استحکام و شکل پذیری بالا بوده و در سطح محصول مستعد ایجاد لایه اکسید می باشند.

اما ذوب آهن به علت نداشتن فرآیند ترمکس برای افزایش استحکام از افزایش کربن و منگنز استفاده می کند. این نوع محصولات علی رغم مقاومت بیشتر به تشکیل لایه اکسید در سطح، دارای شکل پذیری کمتری می باشند. نکته آخر این که استانداردهای تولید میلگرد و همچنین استاندارد ACI 318 حساسیتی زیادی روی مبحث زنگ زدگی نداشته و مقدار آن را تا جایی که باعث کاهش سطح مقطع میلگرد نگردد مجاز می دانند. در ادامه به ویژگی های فیزیکی و شیمیایی میلگرد ذوب آهن اصفهان خواهیم پرداخت و سپس سرمایه گذاری در این شرکت را از لحاظ میزان سوددهی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

حتما بخوانید :   استاندارد میلگرد a4

بررسی ویژگی های میکانیکی و ترکیبات شیمیایی میلگرد ذوب آهن اصفهان

میلگرد ذوب آهن اصفهان در انواع ساده و آجدار بوده که نوع ساده با مشخصه س ۲۴۰ و نوع آجدار در سه تیپ آجدار مارپیچ، جناقی و مرکب می باشد. میلگرد آجدار مارپیچ با مشخصه آج ۳۵۰ و آج ۴۰۰، میلگرد آجدار جناقی با مشخصه آج ۴۰۰ و آج ۴۲۰ و میلگرد آجدار مرکب با مشخصه آج ۵۰۰ و آج ۵۲۰ می باشد. درصد ترکیب شیمیایی میلگرد ساده شامل کربن ۰.۲۴، سیلیسیم ۰.۶، منگنز ۰.۸۱، فسفر و گوگرد ۰.۰۵۵ است.

میلگرد آجدار مارپیچ دارای ترکیبات شیمیایی به میزان ۰.۳۰ تا ۰.۳۵ کربن، ۰.۶۰ تا ۰.۶۵ سیلیسیم، ۱.۶۶ منگنز، ۰.۰۴۵ تا ۰.۰۵۰ فسفر، ۰.۰۱۴ نیتروژن و ۰.۵۰ تا ۰.۰۵۱ کربن معادل است. میلگرد آجدار جناقی دارای کربن به میزان ۰.۴۰-۰.۳۳، ۰.۶۵-۰.۶۰ سیلیسیم، ۱.۶۶-۱.۵۶ منگنز، ۰.۰۵۰-۰.۰۴۵ فسفر و گوگرد، ۰.۰۱۴ نیتروژن و ۰.۵۶ کربن معادل است. ترکیب شیمیایی میلگرد آجدار مرکب دارای کربن به میزان ۰.۴۳-۰.۳۵، سیلسیم ۰.۶-۰.۶۵، ۱.۸۸ منگنز، ۰.۰۵- ۰.۰۴۵ فسفر و گوگرد، ۰.۰۱۲ نیتروژن و ۰.۶۱ کربن معادل است.

استحکام تسلیم میلگرد ساده این شرکت به میزان ۲۴۰ نیوتن بر میلیمتر مربع و مقاومت کششی آن ۳۶۰ نیوتن بر میلیمتر مربع است. استحکام تسلیم میلگرد آجدار مارپیچ ذوب آهن اصفهان ۴۵۵-۳۴۰ نیوتن بر میلیمتر مربع و مقاومت کششی آن ۵۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع است. استحکام تسلیم میلگرد آجدار جناقی ۵۴۵-۴۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع و مقاومت کششی آن ۶۰۰ میلیمتر مربع است. میلگرد آجدار مرکب دارای استحکام تسلیم ۶۷۵-۵۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع بوده و مقاومت کششی آن ۶۹۰- ۶۵۰ نیوتن بر میلیمتر مربع است.

این محصولات در استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲ تهیه و تولید می گردند و در سایز ۸ تا ۳۲ میلیمتر می باشند. وزن هر متر میلگرد ذوبی بین ۰.۳۹۵ تا ۷.۹۹ کیلوگرم است و قطر زمینه آن ۵/۷ تا ۵/۳۴ میلیمتر است.

حتما بخوانید :   مزیت هایی که لوله مبلی نسبت به سایر لوله ها دارد

قیمت میلگرد در بازار

سرمایه گذاری در کدام بازار مطمئن تر به نظر می رسد؟

از نیمه اول سال ۹۷ تاکنون قیمت دلار نوسان شدید داشته است، در طی این مدت یکی از سوالات مهم مردم این بوده که چه چیز بخریم تا برایمان سود دهی داشته باشد. برخی خرید دلار را‍‍‍‍ پیشنهاد می کنند و برخی دیگر خرید سکه و طلا را پیشنهاد می کنند. از نظر تحلیلگران بازار دلار از آن دسته عناصر زود بازده و پرریسک است که سرمایه گذار را مدام با تنش های زیادی مواجه می کند که بعد از مدتی دلزده شده و به دنبال بازار باثبات تری می گردد.

سکه و طلا نیز از جمله بازارهای موازی با بازار دلار می باشند که با نوسانات آن همگام می شوند. همزمان با فراز و فرود قیمت دلار، قیمت طلا و سکه نیز دچار افت و خیز می شود به همین دلیل سرمایه گذاری در این بازار نیز با خود اما و اگرهای زیادی به همراه خواهد داشت.

شاید بانک ها به عنوان محلی مناسب برای سرمایه گذاری انتخاب نشوند زیرا با توجه به بدهی های زیاد بانک ها و عدم رشد سود سپرده گذاری، جذابیت این بخش برای سرمایه گذاران به میزان زیادی کاهش یافته است. از نظر فعالان بازار عضویت در بازار مجازی بورس و انجام خرید های سبک و معقولانه می تواند شروع خوبی برای یک سرمایه گذاری مطمئن باشد. به عنوان نمونه بازار بورس سیمان، کاشی، دارویی، ساختمانی می توانند بازار بورسی خوبی برای سرمایه گذاری باشند.

آیا بورس شرکت ذوب آهن اصفهان محل خوبی برای سرمایه گذاری است؟

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس به خاطر عدم تاثیرپذیری آن از لایحه هدفمندی یارانه ها می تواند محل مناسب و قابل اطمینانی برای سرمایه گذاری باشد. از سویی دیگر محصولات شرکت ذوب آهن اصفهان از اوایل سال مالی جاری تاکنون با قیمتی بالاتر از نرخ های برآوردی در بودجه سال ۹۷ به فروش رسیده است. با وجود دورنمای خوشبینانه نسبت به بازار جهانی فلزات اساسی طی سال جاری میلادی و با افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن در کشور و نگاه مثبت دولت به بودجه عمرانی می توان انتظار تحرک مثبت بازار فولاد را تا پایان امسال پیش بینی نمود و از لحاظ سرمایه گذاری این بازار را به عنوان بازاری امن و مطمئن انتخاب کرد.

حتما بخوانید :   ورق استیل چیست؟

البته با تجارب سال های گذشته بطور متوسط قیمت آهن و میلگرد به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد همگام با بازارهای خارجی افزایشی بوده. این روال در ماه های بهمن و اسفند نیز همزمان با افزایش تقاضا منجر به صعودی شدن قیمت ها خواهد شد. با وجود تولید سالانه ۴۵۰ هزار تن کک در شرکت ذوب آهن اصفهان، میزان تولید چدن بیش از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن افزایش یافته است. این شرکت برای تهیه باقیمانده کک مورد نیاز خود از عایدات حاصل از صادرات به کشورهای همسایه نظیر عراق و افغانستان استفاده می نماید و با تهاتر و یا با نرخ کک برآوردی وارداتی در بودجه سر به سر می نماید.

۴۵ درصد کاهش هزینه تولید در شرکت ذوب آهن اصفهان

ظرفیت تولید چدن این شرکت با افزایش به سه میلیون و ۶۰۰ هزار تن ارتقا یافته که مازاد ظرفیت مورد استفاده در خطوط تولیدی را که به میزان ۶۰۰ تا ۷۰۰ تن می باشد برای تولید تیرآهن هاش مورد استفاده قرار می دهد. فروش هر تن ریل راه آهن حدود ۸۰۰ یورو اعلام گردیده است؛ که این شرکت با تولید این خطوط توانسته گام مهمی را در خود کفایی کشور بردارد. برای تولید هر تن فولاد خام به ۵۰۰ کیلو ذغال کک نیاز است که با استفاده از تزریق زغال کک به کوره بلند PCI در مصرف کک به میزان ۲۰ درصد صرف جویی خواهد شد و این امر سبب کاهش ۴۵ درصدی قیمت محصولات تولیدی این شرکت خواهد گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید