علت افزایش قیمت میلگرد چیست؟

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان امروز
علت افزایش قیمت میلگرد چیست؟Reviewed by Admin on Aug 26Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

دلار ۴۲۰۰ تومانی تعیین کننده قیمت میلگرد و سایر محصولات در بازار فولاد

همانگونه که می دانیم بسته ارزی ۴۲۰۰ تومانی که برای نوسانات دلار از سوی دولت پیشنهاد شده بود نتوانست مشکلات بازار را حل نموده و قیمت میلگرد امروز اصفهان و سایر محصولات فولادی را متعادل نماید. در این میان دولت در طی ماه اخیر بسته ارزی جدیدی را رونمایی نمود که با وجود شناورسازی قیمت میلگرد اصفهان و سایر محصولات فولادی و آزاد سازی قیمت ها نظم رفته از بازار فولاد را مجددا به بازار فولاد بازگرداند.

این در حالی است که آزاد سازی قیمت میلگرد و سیاست بازار آزاد نقل محافل اقتصادی در کشور شده است. موضوع اصلی بحث فعالان اقتصادی در این میان به خلق راهکاری از سوی دولت است که ضمن حفظ ارزش پول ملی، بتواند بازار داخلی را از نوسانات اخیر نجات داده راه علاجی برای تولید ملی در کشور باشد.

در اردیبهشت ماه سال جاری تنها بسته ارزی مورد قبول دولت برای انجام معاملات تجاری بسته ارزی ۴۲۰۰ تومانی بود که بر اساس آن قیمت پایه محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد تعیین می گردید. در ادامه به دستور دولت صرافی ها که نبض بازار ارز را در دست داشتند تعطیل شده و هر گونه معاملاتی که به غیر از دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار انجام می گردید از نظر دولت به عنوان قاچاق محسوب می شد.

در عین حال قیمت دلار بازار آزاد با رونمایی از بسته ارزی ۴۲۰۰ تومانی در حدود ۷۰۰۰ تا ۷۲۰۰ تومان بود و حتی از کانال ۸ هزار تومان نیز گذشت. با وجود انجام معاملات بر پایه دلار ۴۲۰۰ تومانی قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد در بورس کالا کاهش یافت و این موضوع برای واسطه گران و دلالان جذابیت بسیار زیادی داشت. ادامه این روند سبب ایجاد فضای دوگانه در بازار فولاد گردید به طوری که محصولات فولادی با ارز دولتی از بورس کالا خریداری شده و سپس در بازار آزاد و به نرخ دلار بازار سیاه به فروش می رفت که سبب شد در این میان تعدادی زیادی از سفته بازان سود زیادی را به جیب بزنند.

قیمت میلگرد

شکت بسته ارزی دولتی ۴۲۰۰ تومانی و ایجاد نوسان در قیمت میلگرد

ادامه روند تعیین قیمت ها با دلار ۴۲۰۰ تومانی سبب افزایش قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد در بازار فولادی گردید. این سیاست ارزی دولت در بازه زمانی کوتاهی محکوم به شکست گردید و سبب شد تا فضای بازار فولاد بیش از پیش دچار نوسان گردد. در این میان با مشاهده بی نظمی های موجود در بازار فولاد از سوی دولت، این بار سیاست جدیدی را مبتنی بر گروه بندی کالاها اتخاد نمود که این تصمیم غیر کارشناسانه مانند تصمیم قبلی نیز سبب آشفتگی هر چه بیشتر در اقتصاد کشور گردید.

در این میان دولت سه گروه کالایی را تعریف نمود. دسته اول شامل کالاهای ضروری بودند که از ارز نفتی برای واردات آنها استفاده می گردید. گروه دوم شامل کالاهایی بودند که ارز پتروشیمی به آنها تعلق میگرفت. دسته آخر نیز کالاهایی بودند که ارز حاصل از صادرات کالاهای غیر نفتی مانند محصولات فولادی مشمول آنها می گردید.

حتما بخوانید :   توقف مجدد عرضه بورس محصولات فولادی در هفته جاری

به هر یک از این گروه کالاها قیمت خاصی اختصاص داده شد و در ادامه این روند انتظارها بر این بود تا با کاهش قیمت دلار، قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد نیز کاهش یابد؛ اما با ادامه این روند تنها در مدت کوتاهی قیمت دلار نه تنها افت نکرد بلکه از مرز ۱۲ هزار تومان نیز گذشت و اقتصاد کشور را بیش از هر موقعیت دیگری دچار نوسان نمود.

رونمایی از بسته جدید ارزی ایجاد سیگنالی مثبت در بازار فولاد

در حالی که قیمت دلار از کانال ۱۲ هزار تومان نیز گذشت، بار دیگر دولت برای نجات بازار تصمیم دیگری را اتخاذ نمود در این میان رئیس بانک مرکزی تغییر یافت و لیستی از هزار نوع کالای ممنوعه توسط دولت منتشر گردید. تدبیر دولت برای آرام کردن جریانات اقتصادی در بازار داخلی رونمایی از بسته جدید ارزی به همراه معرفی بازار ارز ثانویه بود.

طبق دستور دولت کالاهایی مانند محصولات فولادی فقط در سامانه نیمایی و با نرخ ارز این سامانه که معادل با ۸ تا ۸۵۰۰ تومان بود معامله می شدند. این روند سبب شد که قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان کاهش یابد. قیمت دلار بازار آزاد در این میان معادل با ۱۰ هزار تومان بود و در این کانال ثابت ماند. از نظر فعالان بازار، ثبات قیمت ارز بازار آزاد به دلیل ایجاد بازار ثانویه بوده است که با وجود رشد ماهانه قیمت دلار از ابتدای سال تاکنون به میزان هزار تومان در هر ماه، ادامه این روند ثبات بعید به نظر می رسد.

دلار حاصل از صادرات محصولات فولادی معادل ۷۵۰۰ تا ۷۶۰۰ تومان بوده و محصولات فولادی ۲۰ درصد از صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص می دهند. در حالی که بازار ارز ثانویه مانند هر بازار دیگری بایستی از قوانین عرضه و تقاضا پیروی نماید وبرای آن نرخی خاص تعیین شود، نرخ آن با نرخ بازار آزاد معادل با ۷۵۰۰ تا ۷۶۰۰ تومان بوده و به همین دلیل بازار ارز ثانویه به عنوان بازار جعلی محسوب می گردد.

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس

سیاست های اشتباه دولت علت اصلی نوسانات ارز طی چند ماهه اخیر

در حالی که در یک بازه زمانی کوتاه نرخ دلار رسمی از ۴۲۰۰ تومان به ۸ هزار تومان رسید، نشان از ضعف دولت برای کنترل بازار ارز در داخل کشور می باشد. با وجود ان که قاطعانه دولت دلار ۴۲۰۰ تومانی را به عنوان تعیین کننده نرخ پایه محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد اعلام نمود اما بعد از گذشت چند ماه قیمت دلار در سامانه نیمایی برای انجام معاملات تقریبا حدود دو برابر گردید.

نیمه اول سال ۹۷ با اشتباهات پی در پی دولت نسبت به کنترل بازار ارزی گذشت. این در حالی است که نگاه دولت به بازار ارز و مشکلات ناشی از آن به عنوان یک علت می باشد، در حالی که این المان معلولی است از سیاست های اشتباه دولت در طی چند ماهه اخیر تاکنون که اگر این سیاست ها اصلاح نشوند نمی توان امیدی به ایجاد ارامش در بازار ارز داشت. ادامه این روند بر قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد نیز تاثیر داشته و سبب ایجاد فراز و نشیب مداوم در آن خواهد گردید.

حتما بخوانید :   کشف میلگردهای ذوبی تقلبی در بازار داخلی

جبهه گیری در بازار فولاد میان صنایع فرودستی و بالادستی

در حالی که شاهد نوسانات هر روزه ی قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد امروز اصفهان در بازار فولادی هستیم، در این میان فشارهای فولاد سازان بزرگ و سهامداران آنها در اعتراض به دستورالعمل تنظیم بازار از سوی وزارت صمت همچنان ادامه داشته و از طرق گوناگون مانند کانال های اجتماعی، نامه نگاری، رسانه ها و غیره صدای خود را به گوش دولت می رسانند.در این میان آنها با شعار مبارزه با رانت و رانت خواری خواهان اصلاح و یا حذف دستوورالعمل تنظیم بازار از سوی وزارت صمت هستند.

البته با وجود تمام این همجمه های رسانه ای بر علیه مصوبات وزارت صمت، اما برآیند کلی این مصوبات به طور کلی مثبت ارزیابی شده و همزمان با انتشار این مصوبه در بازار فولاد، سازمان تعزیرات حکومتی نیز فضای انتظامی را در بازار فولاد بوجود آورد و توانست به طور مصمم هزاران تن از محصولات فولادی دپو شده را که از مدتها پیش با سودای سود آوری هر چه بیشتر انبار شده بود، کشف و ضبط نماید.

در ادامه این کشف و ضبط ها و با تزریق این محصولات فولادی به سمت بازار با قیمت تعزیراتی، سبب ارزان شدن قیمت میلگرد اصفهان و سایر محصولات فولادی خواهد گردید. شاید یکی از مهم ترین اثرات دستورالعمل تنظیم بازار فولاد در طی مدت زمان اخیر، ریشه کنی نسبی سفته بازی در بازار فولادی بوده است.

در حالی که طی چند ماهه اخیر به دلیل افت ارزش پول ملی در نتیجه افزایش روز افزون قیمت دلار میزان تقاضای کاذب بالا رفته و با افزایش نقدینگی در دست مردم و تبدیل آن به محصولات فولادی احتکار محصولات فولادی در گوشه و کنار کشور مشاهده گردید. در این میان دستورالعمل تنظیم بازارفولاد توانست در حقیقت با همکاری سازمان تعزیرات محصولات احتکار شده را کشف و ضبط کرده و تقاضای کاذب در بازار فولاد را بی اثر نماید. این روند همانگونه که شاهد آن بوده ایم باعث کاهش قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر محصولات فولادی گردید.

روند تاثیر دستورالعمل تنظیم بازار فولاد بر فولادسازان بزرگ و کوچک

در حالی که دستورالعمل تنظیم بازار فولاد منافع فولاد سازان بزرگ را با اجبار آنها به تامین عرضه های داخلی و مشروط سازی صادرات مورد تهدید قرار داده است، از سویی دیگر با اجبار فولادسازان پایین دستی به عرضه ۷۵ درصدی از محصولات خود با سود ۱۵ درصد ی که ماده اولیه آن را قبلا از بورس کالا با قیمت دستوری خرید نموده اند، عرضه های مهندسی شده و قطره چکانی را تحت تاثیر قرار داد و سبب گردید تا در بلند مدت سفته بازی در بخش پایین دستی صنایع فولادی ریشه کن گردد.

حتما بخوانید :   نمودار قیمت میلگرد در سال 96

در حالی که موارد مشروحه در مصوبه تنظیم بازار فولاد بارها از سوی خصولتی ها مورد اعتراض قرار گرفته است اما واضح است که تمامی این اعتراضات در سمت حفظ منافعشان بوده که در طول این سال ها با تبدیل آنها به ابر قدرت های اقتصادی و نفوذ آنها درلایه های سیاسی ایجاد گردید و به طور مسلم آنها نمی خواهند به این راحتی این منافع را از دست دهند.

سطح تقاضای کاذب در طول این روز ها به شدت کاهش یافته و تقریبا می توان گفت که بازار فولاد تقریبا به روال عادی خود بازگشته است. در این میان سفته بازانی که از مدت ها قبل در پی سودجویی های هر چه بیشتر به میزان زیادی از محصولات فولادی را خرید کرده و انبار نموده اند با فروکش کردن تقاضاهای هیجانی در بازار مانده اند که با این همه محصول انبار شده چه کنند.

قیمت میلگرد

نوسانات دلاری سبب جدایی ارز از بازار فولاد و کاهش جذابیت آن گردید

در حالی که نوسانات دلاری طی چند روزه اخیر سبب جداشدن از بازار فولاد گردید، این بازار جذابیت خود را در بین مردم به طور نسبی از دست داده و با کاهش تقاضای کاذب، تجار و آهن فروشان برای جلوگیری از ریسک ناشی از کشف و ضبط اقلام انبار شده توسط سازمان تعزیرات در پی فروش هر چه زودتر آنها بوده و به همین دلیل محصولات فولادی دپوشده را با قیمت پایین پیشنهاد می دهند. در این میان این روند سبب کاهش قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد در بازار فولاد شده است.

تقابل فولادسازان در این میان با یکدیگر سبب ناآرامی هر چه بیشتر در بازار فولاد شده است. فولاد سازان بزرگ انگشت اتهام خود را به سوی صنایع پایین دستی و آهن فروشان و دلالان نشانه می روند و آنها را متهم به رانت خواری می کنند. از سوی دیگر صنایع پایین دستی با اعتراض به فولاد سازان بزرگ که با ایجاد انحصار در بازار فولاد و عرضه های قطره چکانی سبب ایجاد رانت در بخش تولید شده اند.

این تقابل و جبهه گیری ها در میان لایه های مختلف بازار فولاد به هیچ وجه به نفع هیچ کدام از گروه ها نبوده ودر نهایت به ایجاد رکود عمیق در بازار فولاد دامن خواهد زد. با طولانی تر شدن این روند نوسانات قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد ادامه خواهد داشت و در نهایت بیشترین آسیب را تولیدکننده و مصرف کننده نهایی خواهند دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید