خط ویژه 35155-031

بندیل میلگرد چیست و هر بندیل چند تن است ؟

هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

بندیل چیست؟

میلگرد ، مقطع فولادی توپر و از اصلی ترین محصولات مورد استفاده در ساختمان سازی می باشد. این محصول که به شیوه های متفاوت نورد، آلیاژ سازی و ترمکس ساخته می شود دو نوع ساده و آجدار دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم به نکات بسته بندی یا اصطلاحا بندیل میلگرد، نکاتی در خصوص تعداد شاخه های داخل هر بندیل و وزن و مشخصات کلی این بسته بندی ها بپردازیم.

مقاطع فولادی بعد از ساخت به صورت چند شاخه و با استفاده از تسمه های باریک فلزی یا پلاستیکی بسته بندی می شوند. اصطلاحا به بسته بندی مقاطع با قطر های برابر بندیل یا دسته می گویند. هر بندیل مطابق با استاندارد های واحد صنعتی تولیدی و به دو صورت شاخه ای و کلاف بسته بندی می شود. دقت کنید که روش بندیل بندی روشی مقرون به صرفه بوده که در محصولات فولادی نازک مانند آرماتورها، لوله های نازک و شمش کاربرد دارد.

هر بندیل میلگرد چند تن است؟

نحوه بسته بندی میلگرد

مرحله آخر تولید آرماتور، زمان بندیل بندی مقاطع می باشد. در این مرحله تمامی مقاطع با طول های برابر و با توجه به یکسان بودن خواص مکانیکی بسته بندی می شوند. مقاطع از نظر مکانیکی در سه گروه فولاد نرم (S240)، نیمه سخت (S340, S400) و سخت (S500) قرار می گیرند. تفاوت در بسته بندی به صورت کلاف یا شاخه ای در اینجاست که اگر مقاطع نرم و نیمه سخت قطرهایی برابر با هم و کمتر از ۱۲ میلیمتر داشته باشند به هر دو صورت کلاف یا شاخه ای ولی اگر قطرها برابر باهم ولی بیشتر از ۱۴ میلیمتر بود تنها به صورت شاخه ای بسته بندی می شود.

حتما بخوانید :   کدام میلگرد برای خرید بهتر است؟

این موضوع در فولاد سخت به این صورت است که بندیل بندی فقط به صورت شاخه ای امکان پذیر است. در هنگام بندیل بندی مقاطع، دو پلاک فلزی حاوی مشخصات واحد صنعتی تولیدی مانند اسم یا نام اختصاری کارخانه، مشخصات آرماتور بسته بندی شده، جنس میلگرد، نشانه ی استاندارد ملی ایران، وزن هر بسته از بندیل همراه آن می باشد.

وزن واحد میلگرد

شما عزیزان می توانید با استفاده از جدول وزن میلگرد ، اطلاعات وزن مقاطع مختلف، تعداد شاخه های هر بندیل را محاسبه کنید. همچنین از طریق فرمول زیر وزن آرماتور قابل محاسبه می باشد.

فرمول محاسبه وزن میلگرد

تعداد شاخه در هر بندیل

هر بندیل میلگرد چند شاخه است ؟

علاوه بر نکات ذکر شده ، هر کارخانه مطابق با استانداردهای منحصر بفرد خود اقدام به بندیل بندی می کند. به آرماتورهای بندیل شده با قطر، شکل و شناسه مشابه بهر گفته می شود. در حالت کلی وزن های در نظر گرفته شده در همه کارخانجات بین ۲ تا ۵ و نیم تن می باشد. برای محاسبه تعداد شاخه های میلگرد موجود در هر بندیل کافی ست تنها وزن هر بندیل که مطابق با استاندارد هر کارخانه است را بر وزن هر شاخه میلگرد همان کارخانه تقسیم کنید.

برای مثال در میلگرد کارخانه ذوب آهن اصفهان ضوابط تعیین شده برای هر بندیل وزنی برابر با چهار تن و هفتصد کیلوگرم می باشد. اگر وزن هر شاخه آرماتور ۱۲ را برابر با ۱۰.۵ کیلوگرم در نظر بگیریم با تقسیم ۴۷۰۰ کیلوگرم (چهار تن و هفتصد کیلوگرم) بر ۱۰.۵ کیلوگرم تعداد شاخه های آرماتور موجود در هر بندیل بدست می آید. ولی به طور کلی این مقدار برابر با ۴۴۷ شاخه و برای مقاطع ۱۴ چیزی حدود ۳۱۳ شاخه در هر بندیل می باشد.

حتما بخوانید :   ورق گالوانیزه چیست؟

بندیل بندی در کارخانه ذوب آهن اصفهان با استفاده از ۵ تسمه و ۳ حلقه خاموت انجام می گیرد. بر روی این بندیل ها دو پلاک از جنس گرافی پلاست که یکی متصل به تسمه و دیگری متصل به انتهای شاخه آرماتور است، می بینید. این پلاک ها یا در هر دو طرف سفید رنگ یا در یک طرف سفید و یک طرف زرد رنگ می باشد. اطلاعات مندرج بر روی پلاک بندیل های کارخانه ذوب آهن در یک طرف شامل کارگاه نورد، سایز، مارک، نوع محصول، تاریخ تولید، شماره ذوب، شماره بسته و… و در طرف دیگر شامل آرم ذوب آهن اصفهان، علامت استاندارد ایران، آدرس سایت ذوب آهن می شود.

علامت های دیگر موجود بر روی بندیل ها با توجه به نحوه ساخت مقاطع متفاوت می باشد. برای مثال علائم حک شده بر روی پلاک مقاطع تولید شده به شیوه ترمکس شامل:

  • میلگرد های A2، JT
  • میلگرد های A3، CT
  • شماره ذوب
  • نمره یا قطر اسمی
  • تعداد بسته ها
  • طول اسمی شاخه ها

مقاطع آلیاژی:

  • JU یا آجدار ۳۴۰ ، A2
  • CU یا آجدار ۴۰۰ ، A3
  • SA یا آجدار ۵۰۰ ،A4

هر بندیل میلگرد چند تن است؟

عموما در بازار به تعدادی بندیل که در هر ماشین یا تریلر بارگیری شود ظرفیت میلگرد می گویند. این ظرفیت بر حسب تن بوده و برای هر کارخانه متفاوت است. به طور کلی وزن هر بندیل میلگرد بین ۲۰ تا ۲۵ تن متغیر است. در کارخانه ذوب آهن اصفهان این مقدار برابر با ۵ تا ۵.۵ تن، کارخانه قزوین و نیشابور ۲ تن، کاشان ۴ تا ۴۲۰۰ تن، حسن رود ۴ تن، ابرکوه ۳ تن، بردسیر بین ۲.۷۰۰ تا ۳ تن و سایر کارخانجات بین ۲ تا ۲.۱۰۰ تن می باشد.

حتما بخوانید :   استانداردهای تولید ورق گالوانیزه

مقاطع با توجه به تناژ سفارشی مشتری در محل کارخانه یا درب بنگاه بارگیری شده و تحویل مشتری می شود. در هنگام تحویل بسته دقت کنید که گواهینامه فنی صادر شده به همراه بسته به شما تحویل داده شود. این گواهینامه باید حاوی اطلاعات نام و نشانی واحد صنعتی تولیدی، شماره گواهینامه، تاریخ صدور و علامت اختصاری آرماتور باشد.

فیلم بسته بندی میلگرد

در فیلم بندیل بندی میلگرد شما می بینید این عملیات با استفاده از دستگاه بسته بندی میلگرد چگونه انجام می شود.

 

قیمت هر بندیل میلگرد

قیمت های هر بندیل به عواملی از جمله سایز، وزن و قیمت روز میلگرد بستگی دارد. شما عزیزان می توانید برای اطلاع از قیمت بندیل هر کارخانه با شماره ویژه ۳۵۱۵۵-۰۳۱ تماس حاصل فرمایید.
لطفا با ارائه نظرات خود ما را در بهتر کردن مطالب یاری رسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید