خط ویژه 35155-031

ورق برشی و چند نکته مهم در خصوص آن

ورق برشی چیست؟
ورق برشی و چند نکته مهم در خصوص آنReviewed by Author3 on May 11Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

ورق برشی ، مشخصات مکانیکی

ورق برشی در موارد مختلفی از جمله موارد صنعتی و ساختمانی کاربرد دارند ازهمین رو این محصولات با تفاوت هایی در شیوه ساخت، تولید می شوند. شیت های مورد استفاده در صنعت یا به اصطلاح ورق های صنعتی به دو دسته معمولی ساخته شده بر پایه آهن و نوع آلیاژی تقسیم می شوند. شیت های بر پایه آهن یا همان معمولی شش گروه ورق سیاه یا نورد گرم، روغنی یا نورد سرد، گالوانیزه، اسیدشویی، آجدار، گالوانیزه رنگی را شامل می شود که هدف اصلی ما از انتشار این مقاله بررسی تخصصی ورق برشی می باشد.

قیمت ورق برشی

به طور کلی نورد گرم برای تولید شیت های با ضخامت بیش از ۳ میل به کار برده می شود که به ورق برشی یا سیاه معروف است. این محصول دو نوع ورق سیاه معمولی و برشی صنعتی دارد. از شیت های سیاه بیشتر در صنعت ساختمان سازی و از نوع برشی بیشتر در صنایعی مانند پتروشیمی، سد سازی و مخزن سازی مورد استفاده قرار می گیرد. ضخامت این محصولات از ۱.۵ تا ۱۰۰ میلیمتر متغیر بوده که رول های شیت سیاه سایز های عرضی ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی متر دارد.

شیت های سیاه در واحد های صنعتی به دو صورت فابریک و رول فرم یا برش خورده تولید می شود. ورق های فابریک محصولاتی هستند که از همان ابتدای پروسه ی تولید به صورت طول و عرض های مشخص ساخته و بسته بندی و شامل انواع فابریک گالوانیزه، فابریک روغنی و استیل می باشد در حالیکه ورق برشی در پروسه ی تولید به اندازه های سفارش شده از سوی مشتری برش داده که این سایز ها اغلب از ۱.۵ تا ۶ متر با ضخامت ۳ میلیمتر به بالا می باشد.

حتما بخوانید :   تفاوت ورق گرم و سرد

در شیوه تولید ورق سیاه یا همان ورق برشی به وسیله نورد گرم، تختال ها بعد از قرار گرفتن در کوره و داغ شدن تا دمای ۱۲۸۰ درجه سانتی گراد به کوره های پیش گرم کن انتقال داده می شوند سپس بعد از طی کردن پروسه پوسته زدایی در نورد های اولیه، ورق هایی با ضخامت ۱.۲ تا ۱۶ میلیمتر ساخته می شوند. در شیوه نورد گرم در ساخت این محصول به دلیل گرما دادن مواد اولیه تا دماهای بسیار بالا محصول نهایی ظاهری کدر رنگ به خود می گیرد به همین دلیل است که به ورق سیاه معروف می باشد.

کاربرد ورق سیاه برشی

نوع برشی شیت ها معمولا برای اتصال تیرآهن و میلگرد یا اتصال پروفیل و لوله به یکدیگر، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین علاوه بر استفاده آن ها در اتصالات از این محصول در صنایع سنگین فلزی مانند ساخت کشتی، مخزن، تانکر، صفحه ستون، لچکی و تیر استفاده می کنند. دلیل استفاده از این نوع محصول برای مصارف صنعتی سنگین انعطاف پذیری و مقاومت کششی بالای این نوع شیت می باشد.

برشکاری ورق سیاه

اغلب، شیت ها مطابق با استاندارد ST37 و ST52 و با استفاده از دستگاه های برش پلاسما، هوا برش، گیوتین و CNC و بر اساس ضخامت محصول برش داده می شوند.

  • عملیات برش در ورق های نازک با تلورانس خطای ±۵ میلیمتر با استفاده از گیوتین است.
  • شیت های با ضخامت بالا با دستگاه هوا برش فلزات با استفاده از ترکیب سوخت گاز به همراه اکسیژن برش داده می شوند.
  • برای برش دادن شیت ها با دقت بالا از دستگاه های پلاسما یا CNC استفاده می شود که در این روش، کار با سرعت و هزینه ی بیشتری انجام می پذیرد.
حتما بخوانید :   آنالیز ورق روغنی برای تشخیص کیفیت

کمانش ورق برشی

کمانش برشی ورق

به طور کلی سازه ممکن است تحت یک سری فشار های کنشی یا لرزه ای قرار بگیرد که طبیعتا این فشار ها بر روی مقاطع داخل سازه تاثیر گذار است. به نیروی عمود وارد بر مقاطعی مانند ستون، ورق یا دیوار برشی، کمانش گفته می شود. این مقدار معمولا باید کمتر از میزان تنش تسلیم فولاد بکار برده شده در سازه باشد چرا که اگر بیشتر شود ممکن است باعث کمانش یا ناپایداری عضو بشود.

چنانچه عضوی تحت نیروی کمانش قرار بگیرد ممکن است دچار تغییر شکل، شکستگی و حتی تخریب آن قسمت از سازه شود، به همین دلیل میزان کمانش برشی ورق طبق یک سری معادلات و فرمول هایی توسط مهندسان ناظر اندازه گیری می شود تا از بروز خسارات این چنینی جلوگیری شود.

تنش برشی ورق

به نیروی مماسی که بر سطح مقطع شیت وارد می شود نیروی برشی گفته می شود و معمولا در دیوار و ستون و… محاسبه می گردد. این میزان با استفاده از فرمول زیر محاسبه می شود.

تنش برشی ورق

(τ) برابر با میزان نیروی برشی یا مماسی
V تنش برشی کلی
I ممان اینرسی سطح مقطع کل t
T ضخامت جسم در جهت عمود بر برش
Q گشتاور استاتیک سطح

قیمت ورق برشی

انواع ورق های تولید شده در کارخانه های فولاد مبارکه اصفهان، کاویان، گیلان و… با توجه به سایز های سفارش شده مشتری در کارخانه برش داده می شود که معمولا به صورت کیلویی بارگیری و به فروش می رسد. توجه بفرمایید که قبل از خرید باید نکاتی از قبیل سایز، استاندارد تولید و… مد نظر قرار دهید. از همین رو برای دریافت مشاوره و اطلاع از قیمت روز ورق سیاه با مشاوران فروش در مرکز آهن تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید