خط ویژه 35155-031

ورق استیل چیست؟

ورق استیل ضد زنگ
ورق استیل چیست؟Reviewed by Admin on Apr 6Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

آشنایی با فلز استیل

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع ورق استیل و کاربردهای آن آشنا کنیم. این محصول به دلیل عناصر تشکیل دهنده اش، کاربردهای زیادی دارد علاوه بر آن قابلیت ۱۰۰ درصدی بازیافت آن موجب گشته محبوبیت بسیار زیادی بین مصرف کنندگان پیدا کند. ورق استیل با نام ورق استنلس استیل (stainless steel) و فولاد ضد زنگ هم شناخته می شود.

به طور کلی فولاد به دو دسته اصلی ساده کربنی و آلیاژی طبقه بندی می شود. آلیاژ تشکیل دهنده فولاد ساده کربنی متشکل از کربن، منگنز، گوگرد، فسفر و سیلیسیم بوده که با افزودن عنصر کروم به آهن خاصیت ضد زنگ در آن ایجاد می گردد که مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارد. استیل نوعی فولاد تولید شده از آهن با درصد کمی کربن (۰.۲ درصد) و ورق استیل محصولی تولید شده با درصد بیشتری از عناصر نیکل و کروم نسبت به بقیه عناصر آن می باشد. عنصر کروم موجود در این محصول باعث ترمیم خوردگی آن می شود، به این صورت که با ایجاد لایه ای مخفی بر روی سطح باعث قطع ارتباط بین هوا و فلز شده و از زنگ زدگی استیل جلوگیری می کند.

استیل در مقابل دماهای بسیار بالا تا ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد و بسیار پایین تا ۲۰۰- درجه سانتی گراد مقاوم است. از دیگر مشخصات استیل قابلیت ۱۰۰ درصدی بازیافت آن می باشد. به اینصورت که استیل های ضایعاتی را ذوب و دوباره قالب گیری می کنند. در حال حاضر بیش از ۶۸ درصد استنلس استیل از روش بازیافت ضایعات تولید می شود.

بورس ورق استیل

استانداردهای شماره گذاری ورق استیل

شاید برای شما سوال باشد که این نام های عددی استیل از کجا می آیند؟

استیل با توجه به آلیاژ به کار رفته در تولید، انواع مختلفی دارد. برای مثال استیل ۳۰۴ حاوی ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل بوده در حالیکه استیل ۳۱۶، حاوی ۱۶ درصد کروم، ۱۰درصد نیکل و ۲ درصد مولیبدن ( ماده ای که در برابر خوردگی مقاوم است) می باشد. همچنین ممکن است در بعضی مدل ها حروف انگلیسی به دنبال اسم استیل مشاهده کنید، برای مثال حرف L نشانه کلمه Low carbon و بیانگر مقدار کربن استفاده شده در استیل است. در صورتیکه این مقدار کمتر که از ۰.۰۳ درصد باشد، مطلوب ترین حالت ممکن رخ می دهد، چرا که مقدار پایین کربن باعث می شود لایه اکسید محافظتی بر روی سطح ورق بعد از عملیات جوشکاری باقی بماند.

حتما بخوانید :   شرح مزایا و معایب استفاده از اسکلت بتونی و فلزی در ساختمان سازی

برای اولین بار انجمن آهن و فولاد آمریکا (AISI) استنلس استیل ها را دسته بندی و نامگذاری کردند، همچنین مشخصات فنی، شیمیایی و دستورالعمل تولید را به بازار ارائه داد. برای مثال فولاد CK45 نوعی فولاد ساده با کربن متوسط ۰.۴۵ درصد است که به دلیل قیمت کمی که دارد برای ساخت محور پمپ مورد استفاده قرار می گیرد. فولاد داپلکس دارای ۱۹ تا ۲۸ درصد آلیاژ کروم و ۵ درصد مولیبدن بوده که مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارد به همین دلیل بهترین نوع محصول برای استفاده در سازه های در معرض آب دریا می باشد.

انواع گریدهای استنلس استیل

 • ورق استیل بگیر ( مغناطیسی )
 • ورق استیل نگیر ( غیر مغناطیسی )

ورق های فولادی ضد زنگ در دو نوع استیل بگیر و استیل نگیر در بازار وجود دارد. به آن دسته از محصولات که آهنربا به آن جذب می شود استیل بگیر گفته می شود. استیل بگیر ارزان تر بوده و کاربرد کمتری نسبت به نگیرها دارد. سری ۴۰۰ ترکیبی از آلیاژهای آهن، کروم با کربن کمتر ۱ درصد می باشد که در ترکیباتش نیکل ندارد و به دلیل جذب آهنربا به آن جزء بگیر ها محسوب می شود. این سری شامل ورق استیل ۴۱۰، ۴۲۰ و ۴۳۰ می شود.

 • ۴۱۰ مقاومت بالا در برابر سایش و مقاومت کم در برابر خوردگی دارد.
 • ۴۲۰ قابلیت پولیش بسیار خوبی دارد مخصوص ساخت کارد و چنگال است.
 • ۴۳۰ در تزیینات داخلی ماشین و ساخت لوازم خانگی کاربرد داشته، قابلیت شکل پذیری خوب در درجه حرارت کم و در برابر خوردگی دارد.

استیل نگیر نسبت به بگیر ها گران تر بوده و کاربرد بیشتری دارد. استیل های سری ۳۰۰ ترکیبی از آلیاژهای آهن، کروم، نیکل با کربن کمتر از ۱ درصد بوده که جذب آهنربا نمی شود از همین رو جزء نگیر ها محسوب می شود. از عمده مصارف آن می توان به مصارف دکوراتیو اشاره نمود. مدل ۳۰۴ که همان سری ۸.۱۸ کلاسیک می باشد،متداول ترین سری استنلس استیل بوده و بعد از آن ۳۱۶ رایج ترین گرید است. این محصول در صنایع غذایی، جراحی و بعلاوه به دلیل مقاومت زیاد در برابر کلر در صنایع دریایی هم مورد استفاده قرار می گیرد.

حتما بخوانید :   تفاوت انواع میلگرد A1، A2 و A3 چیست؟

خواص و کاربرد استنلس استیل

از مهمترین خواص این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مقاوم در برابر حرارت
 2. مقاوم در برابر خوردگی
 3. قابلیت ۱۰۰ درصدی بازیافت
 4. ظاهر زیبا
 5. مقرون به صرفه بودن

چند کاربرد ورق استیل به اختصار عبارتند از:

 1. ساخت لوازم الکتریکی مثل ترانسفورماتورها
 2. صنایع غذایی
 3. ساخت بدنه خودرو، کامیون و هواپیما
 4. ساخت تانکرهای حمل مواد شیمیایی و سوخت

به طور کلی می توان گفت در موارد صنعتی از محصول با آلیاژهای استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ که خاصیت ضد اسیدی دارد مورد استفاده قرار می گیرد، در موارد تزیینی از نوع ۲۰۱ و ۳۰۴ و در مکان هایی که درجه دما و حرارت بالا باشد از نوع استیل نسوز استفاده می شود.

محاسبه وزن ورق مشبک

وزن این محصول رابطه مستقیمی با وزن آهن دارد برای مثال وزن محصول با ابعاد ۲.۱ متر و ضخامت ۲ میلیمتر حدود ۳۱ کیلوگرم می باشد. ممکن است گاهی مصرف کنندگان بنا به نوع مصرف و کاربرد محصول را مشبک یا ورق پانچ شده سفارش دهند. این تفاوت فقط در شکل ظاهری محصول بوده و هیچگونه تفاوتی در آلیاژ و خواص آن با نوع معمولی ندارد. همچنین ابعاد ورق پانچ مانند نوع معمولی آن بوده ولی محاسبه وزن بستگی به شکل، ابعاد پانچ ها و فاصله ی بین هر سوراخ دارد. همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید سفارش می تواند به اشکال مربع، دایره یا اشکال هندسی متفاوتی بنا به درخواست مشتری باشد که تولیدکنندگان، پانچ این محصول را به چند شیوه زیر انجام می دهند:

 1. پانچ کاری با استفاده از لیزر
 2. سوراخ کاری های فشاری و چرخشی
 3. پانچ کاری توسط واتر جت که سوراخکاری به وسیله فشار آب با شدت بسیار زیاد صورت می پذیرد
 4. توسط گیوتین که به صورت یکباره روی محصول سوراخکاری ایجاد می کند
حتما بخوانید :   تاریخچه تولید میلگرد

طبیعتا قیمت روز ورق استیل به عواملی از جمله تعداد سوراخ کاری، ضخامت و متراژ محصول بستگی دارد. می توان گفت گران قیمت ترین نوع، در حال حاضر ورق هایی با ضخامت بالا و سوراخ کاری های ۰.۷۵ و  ۰.۵ می باشد. البته سوراخ های ۱۰ میلیمتر به بالا به دلیل مراحل ساخت آسان و فضای پرت بیشتر، قیمت کمتری دارد بنابراین می بینید که قیمت و استحکام رابطه مستقیمی با تعداد سوراخکاری و شرایط تولید دارد.

وزن ورق مشبک

ورق های استیل طرح دار

ورق استیل طرحدار در رنگ ها و طرح های مختلف طبق سفارش مشتری تولید می شود اما اساس این محصول ساخته شده از ورق استیل نگیر با گرید ۳۰۴ می باشد. عمده مصرف این محصول در ساخت روکش دیوار، درب و کابین آسانسور، کابینت، نمای داخلی ساختمان، دکوراتیو و کاور دستگاه موادغذایی و بسته بندی می باشد. وزن این محصول با توجه به ابعاد و ضخامت آن متغیر است. از انواع دیگر این محصول می توان به ورق استیل آینه ای اشاره کرد که در دو نوع طلایی و نقره ای تولید می شود. از این ورق در ساخت زیور آلات، لوازم آشپزخانه و اشیای تزیینی، قاب موبایل و … استفاده می کنند. از انواع دیگر می توان به ورق استیل رنگی، سیاه، چرمی، طرح چوب، ورساچی، حبابی، گندمی و خشدار اشاره کرد.

ورق استیل خش دار ورق استیل آینه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید