علت افزایش قیمت آهن آلات چیست ؟

نمودار قیمت میلگرد اصفهان
علت افزایش قیمت آهن آلات چیست ؟Reviewed by Admin on Sep 12Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

تکلیف محصولات فولادی فروخته شده با دلار ۴۲۰۰ تومانی چه خواهد بود؟

در حالی که طی روزهای اخیر قیمت میلگرد اصفهان وسایر مبادی روند افزایشی داشته است، اما ناگهان خبری خاص و تکان دهنده بازار فولاد را شوکه نمود.هر چند تا پیش از این بارها و بارها درباره معایب و نقایص دستورالعمل وزارت صمت مقالات و نامه های درخواست متعددی برای حذف آن تهیه گردیده بود اما وزارت صمت به ناگه از روی اصرار خود برای استمرار دستوری نمودن قیمت میلگرد اصفهان و سایر محصولات فولادی عقب نشینی نمود و برای رقابت های بورس کالا نیز سقف ها از میان برداشته شد.

با وجود آن که این دستورالعمل در جهت حمایت از حقوق مصرف کننده تنظیم و تصویب گردیده بود اما به تجربه ثابت گردید که نه تنها حقوقی از مصرف کننده در این میان توسط آن محقق نگردید بلکه به دلیل ایجاد فضای دوگانه قیمتی و رانت نهایی از سوی ان، حقوق مصرف کننده نهایی بیش از پیش ضایع گردید و سودهای نجومی بسیاری در اختیار برخی واسطه گران و مافیا در این حوزه قرار گرفت.
حالا سوالی که پیش می آید این است که تکلیف بارها و محموله های فروخته شده به نصف قیمت در بورس کالا چه خواهد شد و بر سر مطالبات مردم در اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی مانند دارو که از بیت المال مردم صرف گردید چه خواهد آمد؟در این میان اگر قیمت میلگرد اصفهان و سایر مبادی بیش از ۲۰ درصد رشد داشته باشد، روند صعودی تعیین قیمت مواد اولیه و انرژی مجددا اعلام خواهد شد.با این روند می توان به جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت محصولات فولادی امیدوار بود.البته تاکید مهم دیگر، در افزایش عرضه های قطره چکانی برای محصولات پرطرفدار است.
آرشیو قیمت میلگرد

حتما بخوانید :   فرصت طلایی برای خریداران میلگرد ذوب آهن اصفهان

در این میان نوسان گیران بازار فولاد تاکنون ثابت نموده اند که هر کجا به نفعشان باشد سنگ یک بخش نامه یا دستورالعملی از این قبیل را به سینه خواهند زد و هر جا که به نفعشان نباشد با سنگ اندازی های مداوم مانع از اجرایی شدن آن خواهند گردید.

رخدادهای اخیر در بازار فولاد همگی بر وفق مراد دولت بود

البته بعد از عقب نشینی وزارت صمت مبنی بر حذف قانون دستوری نمودن قیمت محصولات فولادی و به دنبال آن آزاد شدن سقف رقابت ها، اولین نتیجه آن افزایش قیمت میلگرد اصفهان و سایر مبادی بوده است.این روند باعث گردید تا صنایع پایین دستی و خصوصی نسبت به دستورالعمل هایی از این قبیل بیش از پیش بی اعتماد شده و قدرت مافیای خصولتی ها را در کارزار با دولت به رخ کشید.

در بخشنامه اخیر دکتر سرقینی راجع به حذف دستوری شدن قیمت محصولات فولادی در فضای مجازی، محتوایی راجع به افزایش قیمت میلگرد استنباط نمی گردید.
اما برعکس ان طی روزهای اخیر تاکنون شاهد افزایش قیمت ها در حوزه محصولات فولادی بوده ایم که این سبب سرریز نقدینگی موجود در بازار به خرید سهام بازار فولادی گردید.
البته با وجود کاهش قیمت دلار طی روزهای اخیر می توان پیش بینی نمود که قیمت میلگرد اصفهان و سایر مبادی روند رو به افتی داشته باشد.اتفاقات رخ داده در چند روزه اخیر مانند جمع آوری نقدینگی در شرکت های زیر مجموعه دولت، افت قیمت دلار و استمرار بازارهای سوددهنده کوتاه مدت همان مواردی بودند که دولت به دنبال محقق شدنشان بود و همانگونه که مشاهده شد تمامی موارد مزبور در چند روزه اخیر عملیاتی گردید.

حتما بخوانید :   پیش بینی قیمت میلگرد در سال 97

در این میان هنوز محصول نهایی از شمش فروخته شده در بازار بورس کالا در حجم ۱۸۰ هزار تن به بازار عرضه نشده و تکلیف آن مشخص نگردیده است.

تعهد فولادسازان بزرگ به افزایش عرضه محصولات تا بیش از ۳۰ درصد

آنچه از نامه دکتر سرقینی استنباط می گردد این است که در صورتی که در عرضه های بورس کالا قیمت میلگرد اصفهان و سایر مبادی تا بیش از ۲۰ درصد رشد وجود داشته باشد، در این صورت بایستی شاهد رشد نرخ مواد اولیه و انرژی باشیم که البته به احتمال زیاد این سطح رشد اتفاق خواهد افتاد اما این که تا چه میزان باشد بایستی منتظر باشیم و در آینده ببنیم که چه خواهد شد.
در این میان با باز شدن سقف رقابت ها فولاد سازان بزرگ تعهد داده اند که عرضه های محصولات خود در بورس کالا را تا بیش از ۳۰ درصد افزایش دهند. البته برخی سو استفاده گران و نوسان گیران معنای لغوی آزاد شدن قیمت را مجاز شدن قیمت تا بی نهایت استنباط کرده اند که بایستی به آنها گفت که با وجود ناظرانی مانند مصرف کننده نهایی در بازار که در نهایت اوست که سطح عرضه و تقاضا و سقف قیمت را تعیین می کند، اجازه چنین رخدادی در بازار فولاد داده نخواهد شد.
البته شرط تعرفه های وارداتی نیز در صورت اضافه شدن قیمت فولاد در بورس به بیش از ۲۰ درصد، از ۱۰ تا ۲۵ به صفر خواهد رسید.

 

عرضه های قطره چکانی عامل مهم افزایش قیمت میلگرد اصفهان

در نامه دکتر سرقینی صراحتا اعلام شده که اگر قیمت میلگرد اصفهان و سایر محصولات فولادی در عرضه های بورس کالا به میزان بیش از ۲۰ درصد افزوده گردد، به دنبال آن قیمت مواد اولیه و انرژی متناسب با قیمت جهانی به آنها عرضه خواهد شد.
در این میان یکی از دلایل مهم افزایش قیمت محصولات فولادی در اثر عرضه های قطره چکانی از سوی فولادسازان بزرگ بوده است که با عرضه مکفی آنها به بازار داخلی امید آن میرود تا قیمت این محصولات روند کاهشی را طی نماید. بر طبق قانون جدید فروش انحصاری و یا خرید انحصاری در بورس کالا مورد برخورد جدی قرار خواهد گرفت.
در این میان قیمت گذاری محصولات فولادی بر اساس عرضه و تقاضا، از اصول علم اقتصاد می باشد که به تازگی مورد قبول وزرات صمت قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید