احتکار یا انحصار کدامیک را می توان در شرایط فعلی پذیرفت؟

آرشیو قیمت آهن آلات
احتکار یا انحصار کدامیک را می توان در شرایط فعلی پذیرفت؟Reviewed by Admin on Sep 6Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

موضع گیری های متفاوت درباره احتکار درفضای بازار فولاد

مساله احتکار محصولات دپو شده ی فولادی در طی روزهای اخیر را علت افزایش قیمت آهن آلات می دانند. یکی از کارشناسان اقتصادی در این مورد نظراتی را ارائه داده است که خالی از لطف نیست در این مبحث به آن توجه نمایید. در حقیقت از نظر این کارشناس اقتصادی در ادبیات علوم اقتصادی چیزی به نام احتکار وجود نداشته بلکه آنچه وجود دارد انحصار در اقتصاد می باشد.

وضعیت امروز بازار فولاد، وضعیت احتکارهای زمان جنگ دهه ۶۰ را تداعی می نماید که در نتیجه سیاست های غلط دولت طی چند ساله اخیر بر بازار فولاد مستولی گردیده است. در این میان روش برخورد با محتکران محصولات فولادی متفاوت بوده و هر کدام از آنها برای موضع گیری های خود دلایل متفاوتی را ارائه می دهند.

برخی از منتقدان تندرو در این میان برخورد شدید با محتکران را بهترین شیوه برای مقابله با احتکار در بازار فولاد دانسته و آنها را خائنان زمان جنگ می نامند. البته از نظر برخی دیگر این نوع برخورد با محتکران ناشی از تند روی زیاد بوده و فضای نظامی و امنیتی دوران دهه ۶۰ را تداعی می نماید.

از نظر برخی دیگر از منتقدان احتکار یا همان انحصار ایجاد شده در فضای بازار فولاد در نتیجه اشتباهات سیاست گذاری دولت طی این مدت بوده است که سبب تغییر جهت رفتار برخی توزیع کنندگان محصولات فولادی در این میان گردیده است.

حتما بخوانید :   پیش بینی قیمت آهن در سال 97

با وجود سیاست های کنترل قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت آهن آلات از سوی دولت بعد از نوسانات شدید دلار در اوایل سال جاری  نه تنها در نمودار قیمت آهن آلات طی این مدت بهبودی حاصل نگردید بلکه روز به روز شاهد جهش قیمت آهن آلات بوده ایم. با افزایش قیمت آهن آلات در این بازار برخی عرضه کنندگان سودجو برای بهره مندی از سود بیشتر ترجیح دادند تا تغییر جهت در عرضه های کنونی خود داده و محصولات انبار شده خود را عرضه ننموده و احتکار نمایند.

نمودار قیمت آهن آلات

مقصر اصلی احتکار در بازار فولاد اکنون خود را به راحتی کنار کشیده است

در این میان همانگونه که اشاره گردید مقصر اصلی در ایجاد چرخه معیوب احتکار در بازار فولاد دولت بوده است که به عنوان مقصر اصلی خود را اکنون کنار کشیده و انگشت اتهامات را به سوی تولید کننده و توزیع کننده در این میان گرفته است. چرخه ی معیوب انحصار یا احتکار در اقتصاد کشور ایران به آسانی شکل می گیرد.

در حالی که دولت نتواند کسری بودجه خود را به نوعی جبران نماید و بین در آمدها و هزینه های موجود در دولت عدم تعادل وجود داشته باشد سبب ایجاد بدهی غیر مستقیم دولت به بانک مرکزی خواهد گردید. در این میان بانک هر روز بدهی های انباشته نسبت به بانک مرکزی داشته و این روند سبب افزایش حجم بالای نقدینگی و ایجاد تورم در اقتصاد کشور خواهد گردید.

در حالی که دولت همچنان به دنبال راه حل های قدیمی برای حل مشکلات معاصر خود می باشد، اما بهترین را ه برای مشکلات اقتصادی موجود کشور تامین کسری بودجه است که متاسفانه دولت با انتخاب راه حل اشتباه در پی سرکوب بازار و تولید کننده بوده و با دستوری نمودن قیمت آهن آلات در بازار فولاد فشار زیادی را بر روی این حوزه وارد نموده است.

حتما بخوانید :   پارامترهای تعیین قیمت میلگرد پرشین امروز در بازار فولاد

اقتصاد چند نرخی در بازار فولاد و کاهش مبادلات آزاد در آن

در این میان با ایجاد قیمت ها دستوری از سوی دولت بر روی قیمت آهن آلات و تبعیت آنها از قیمت بازار آزاد، فضای دوگانه ای بر بازار فولاد حاکم گردید و در راستای آن بازارهای غیر رسمی شکل گرفت. همانگونه که تاکنون نیز شاهد آن بوده ایم اقتصاد چند نرخی در بازار فولاد در نتیجه سیاست های اشتباه دولت پدید آمده که امکان مبادله آزاد را سلب نموده است.

در این وضعیت بیشترین آسیب ناشی از احتکار یا همان انحصار در حوزه بازار فولاد را بخش خصوصی یا همان صنایع پایین دستی متحمل می شوند که سبب ایجاد انواع فساد اقتصادی دراین حوزه خواهد گردید. در این میان دولت نیز برای مبارزه با فسادهای ناشی از احتکار بایستی هزینه های زیادی را متحمل شده تا بتواند محتکران اقتصادی را شناسایی نموده و با احتکار و گرانفروشی مقابله نمایند.

با ادامه این دسته از سیاست گذاری های اشتباه از سوی دولت، ایجاد سهمیه بندی و توزیع محصولات فولادی به شکل کوپنی مشابه با دهه ۶۰ رواج خواهد یافت. در صورتی که این نسخه ها برای بازار فولاد در عصر حاضر واقعا منسوخ گردیده، اما همانگونه که از ابتدای سال جاری تاکنون نیز شاهد آن بوده ایم دولت در ادامه سیاست های اشتباه خود فازهای سه گانه مبارزه با احتکار را در دستور کار خود قرار داده است. این در حالی است که دولت بایستی به جای این آزمون و خطاها در بازار فولاد فکری به حال کسری بودجه خود کرده تا بدین روش از نوسان قیمت محصولات فولادی در بازار جلوگیری بعمل آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید