سرمایه گذاری در کدام بخش صحیح تر است؟ بورس، بانک یا مسکن

سرمایه گذاری در کدام بخش صحیح تر است؟ بورس، بانک یا مسکنReviewed by Admin on Oct 15Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی عرضه سبد میلگرد در بورس اخیر توسط فولادسازان

همانگونه که قبلا اعلام شده بود، عرضه بورس محصولات فولادی برای دومین بار طی ماه جاری و در روز سه شنبه انجام گردید. سبد میلگرد آجدار A3 عرضه شده از سوی مجتمع فولاد خراسان در سایز ۱۴ تا ۲۸ میلیمتر به میزان ۲۲۰ تن ثبت گردید. قیمت میلگرد آجدار در بورس کالا به میزان ۳۶۹۷۲ ریال اعلام شده بود که تاریخ تحویل آن ۲۲/۰۷/۱۳۹۷ تعیین گردید. سبد میلگرد مخلوط از سوی شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر در سایز ۲۰، ۲۲ و ۲۵ به میزان ۲۲ تن، سایز ۱۸، ۲۸ و ۳۲ در حجم ۴۴ تن، سایز ۲۸ یا ۳۲ یا ترکیبی از هر دو با طول کوتاه در حجم ۲۲ تن و در مجموع به میزان ۲۲۰ تن عرضه گردید.

قیمت پایه این محصولات ۳۶۴۱۸ ریال اعلام شد و تاریخ تحویل ۳۰/۰۸/۱۳۹۷ معین گردید. میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان تولیدی با روش آلیاژی در سایز ۱۴ با مشخصه آج ۴۰۰ و طول ۱۲ متر به میزان ۱۲ تن، سایز ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۴ و ۲۵ به میزان ۲۴ تن، سایز ۲۸ و ۳۲ به میزان ۳۴ تن و طول کوتاه آج ۴۰۰ در سایز های ۱۶، ۱۸، ۲۰ و ۳۲ هر کدام به میزان ۵ تن با قیمت پایه ۳۶۴۱۸ ریال عرضه گردید. این محصولات در تاریخ ۳۰/۰۸/۱۳۹۷ به خریدار تحویل داده می شوند.

حتما بخوانید :   شیب تند خرید میلگرد تا کی ادامه دارد؟

قیمت امروز میلگرد ذوب آهن سایز ۸ از سوی کارخانه به میزان ۴۳۶۰۰ ریال اعلام گردید که نسبت به قیمت قبلی روند باثباتی را داشته و تاکنون تغییری نداشته است. قیمت میلگرد شاهرود طی سه روزه اخیر دارای نوساناتی بوده، به طوری که در روز دوشنبه قیمت اعلامی به میزان ۴۸۰۰۰ ریال ثبت گردید و روز بعد ۲۰۰ تومان کاهش یافت و در نهایت با ۱۰۰ تومان افزایش امروز به قیمت ۴۷۰۰۰ ریال رسید. از نظر فعالان بازار نوسانات چند روزه اخیر قیمت ارز در بازار سبب نوسان مجدد قیمت روز آهن آلات در ایران گردیده است.

احتمال ثبت نرخ ارز تا قبل از رسیدن به نیمه آبان ماه سال جاری

از نظر کارشناسان اقتصادی قیمت واقعی دلار به میزان ۸ تا ۹ هزار تومان است و این نوسانات تا ۱۳ آبان ماه نیز ادامه خواهد داشت و بعد از آن نرخ دلار کمتر از ۱۰ هزار تومان خواهد شد. البته حباب سنگینی در نرخ سکه نیز وجود دارد که با کاهش قیمت دلار، آن نیز تخلیه خواهد شد. به نظر این کارشناسان اقتصادی نرخ دلار بالای ۱۰ هزار تومان به هیچ وجه توجیه اقتصادی نداشته و مطمئنا قیمت فعلی بر اساس پارامتر های سیاسی تعیین شده و به همین دلیل از اصول و منطق علم اقتصاد پیروی نمی کند.

قیمت روز میلگرد

در این میان تعدادی مدعی هستند که ارزش واقعی دلار ۵ هزار تومان است و نه ۸ تا ۹ هزار تومان که البته در پاسخ به این عده بایستی گفت که نرخ تورم بر افزایش قیمت اثر داشته و آنها در محاسباتشان احتمالا به تاثیر نرخ تورم توجهی نداشته اند. نرخ تورم در شهریور ماه به میزان ۵/۶ درصد بوده که در اصول اقتصادی این نرخ بسیار بالایی محسوب می شود و به همین دلیل گفته می شود که این تورم بایستی در جایی تخلیه شود و در حقیقت ارز و به ویژه دلار محل مستعد و مناسبی برای تخلیه این تورم می باشد.

حتما بخوانید :   دلار یا اعتصاب، کدامیک بر صعود قیمت ورق گالوانیزه موثر هستند؟

احتمال رکود عمیق تر در بازار مسکن طی ماه های آینده قوی تر خواهد بود

نقدینگی های سرگردان، سه بازار را برای ورود خود در پیش رو خواهند داشت که شامل بازار مسکن، بورس و بانک می باشد. در حقیقیت این نقدینگی ها ما حصل فروش دلارهای خرید شده طی ماهها و روزهای اخیر بوده که اکنون راه خود را برای ورود به بازار دیگر انتخاب کند. با وجود التهابات موجود در بازار مسکن، اکنون تقریبا به حالت رکود رسیده و با توجه به عدم افزایش سودهای بانکی شاید بهترین گزینه در حال حاضر بازار بورس برای سرمایه گذاری باشد.

البته پیش بینی می شود تا قبل از رسیدن به نیمه آبان ماه سال جاری، قیمت سکه و ارز به ثبات نسبی برسد و این ثبات تداوم داشته باشد، بازار مسکن مجددا در زمستان رونق خواهد گرفت و نفس راحتی خواهد کشید و با شروع مجدد پروژه های ساخت و ساز، نمودار قیمت میلگرد نیز آرامش خواهد یافت و با روند با ثبات تری پیش خواهد رفت که البته این فرض ضعیفی به نظر می آید. با توجه به وضعیت فعلی احتمال رکود تورمی در بازار مسکن بیشتر بوده و این رکود روز به روز عمیق تر خواهد شد.

کاهش بارگیری محموله از کارخانجات ذوب آهن و فولاد مبارکه اصفهان

در حالی که زمزمه های شکسته شدن اعتصابات طی روزهای اخیر از گوشه و کنار به گوش می رسد، آخرین خبرها از حوزه ی حمل و نقل و ترابری مبنی بر این است که بارگیری ها در محدوده ی زرین شهر و مبارکه با کندی از سوی کارخانجات فولادسازی صورت می گیرد. در این میان اعتراضات و اعتصابات صنف کامیون داران تا فرمانداری شهرستان مبارکه نیز کشیده شده و در مقایسه با روز گذشته میزان بارگیری ها کمتر گزارش شده است. البته اخبار واصله حاکی از آن است که در مسیرهای قم، کاشان، تهران و بالعکس حمل و نقل بار در حال انجام بود ه و اعتصابات تا حدودی در این قسمت ها شکسته شده است.

حتما بخوانید :   تورم در اقتصاد کشور سبب رکود در بازار مسکن و فولاد گردید

امید آن می رود تا هر چه زودتر با بررسی خواسته ها و مطالبات این صنف محترم و زحمتکش شاهرگ حیاتی توزیع و حمل و نقل در کشور به روال عادی خود بازگردد. البته گزارش ها ی اخیر نشان از افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی تعرفه های کرایه حمل و نقل دارد که اگر این موضوع صحت داشته باشد به طور حتم طی روزهای آینده شاهد افزایش قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر محصولات فولادی خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید