خط ویژه 35155-031

کدام میلگرد برای خرید بهتر است؟

قیمت آهن در کارخانه ذوب آهن اصفهان
کدام میلگرد برای خرید بهتر است؟Reviewed by نویسنده مرکز آهن on Feb 25Rating:
۳.۷ (۷۳.۳۳%) ۳ تعداد رای ها

شناخت انواع میلگرد

میلگرد یکی از محصولات فولادی است که کاربردهای متنوعی در مصارف صنعتی و ساختمانی دارد. محصول نامبرده اصولا برای افزایش میزان مقاومت و استحکام سازه مورد استفاده قرار می گیرد. فولادسازان هر کشور استاندارد خاص خود را دارند و با تکیه بر آن نسبت به تولید اقدام می کنند. محصولات تولیدی کارخانجات ایرانی نیز توسط استاندارهای ملی و بین المللی صورت می گیرد. قیمت روز میلگرد ذوب آهن اصفهان در بازار داخلی و بورس بر اساس فاکتورهایی چون وزن، سایز، نوع میلگرد و مشخصات فنی آن تخمین زده می شود.

باید دقت داشت که قیمت روز میلگرد در بازار داخلی بنا بر کارخانه تولید کننده و سیاست های فولادسازان ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال قیمت میلگرد میانه درب کارخانه با قیمت میلگرد ذوب آهن متفاوت است. پیش از انتخاب محصول باید فاکتورهای متعددی را در نظر گرفت و بهترین میلگرد را انتخاب نمود.

مشاهده نسخه pdf مقاله : کدام میلگرد برای خرید بهتر است؟

مشاهده نسخه doc مقاله : کدام میلگرد برای خرید بهتر است؟

۸  نکته در تشخیص بهترین برند میلگرد

معیارهای مختلفی جهت انتخاب میلگرد مناسب برای مصارف ساختمانی و صنعتی وجود دارد بسته به منطقه ای که محصول نامبرده در آن استفاده می شود و روش تولیدی می توان انتخاب های متنوعی داشت. فاکتورهای متعددی برای انتخاب محصول مناسب وجود دارد از جمله:

 1. شرایط اقلیمی و منطقه ای که محصول در آن مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. کارخانه تولید کننده محصول
 3. روش تولید محصول
 4. نوع سازه
 5. ترکیبات شیمیایی به کار رفته در فرآیند تولید محصول
 6. توجه به ضخامت محصولات
 7. شرایط اقتصادی
 8. ممنوعیت جوشکاری

دفتر فروش میلگرد ذوب آهن

انواع میلگرد a1 a2 a3

کارخانه میلگرد ذوب آهن اصفهان که فولاد ساز برتر ایرانی می باشد برای تولید میلگردهای خود از استاندارد کشور روسیه کمک می گیرد. بر همین اساس میلگرد ذوب آهن اصفهان در سه گرید زیر تقسیم بندی می شود:

 1. میلگرد A1
 2. میلگرد A2
 3. میلگرد A3
حتما بخوانید :   7 روش ساده برای تخمین سریع سایز میلگرد

علت شکستن میلگرد چیست؟

میلگردهای نوع اول صاف و بدون آج می باشد مقاومت تسلیم ۲۳۰۰ و استحکام کششی آن ۳۸۰۰ می باشد در ترکیبات شیمیایی این محصول میزان کربن کمتری به کار برده شده از همین رو نسبت به سایر گریدها نرم تر است. برای جوشکاری و مورادی که تغییر شکل نیاز است کارایی دارد و شکستی در آن دیده نمی شود.

گرید نوع دوم روی سطح خود زائده یا آج هایی دارد و برای مصارف ساختمانی بسیار مناسب است. درصد کربن به کار رفته در تکیبات شیمیایی این گرید نسبت به نوع قبلی بیشتر است از همین رو تردتر بوده و تا حد ممکن بهتر است از جوشکاری روی آن پرهیز شود. این گرید با مقاومت تسلیم ۳۰۰۰ و استحکام کششی ۵۰۰۰ در بازار موجود است.

بهترین برند میلگرد

نوع سوم نیز روی سطح خود آج های جناغی شکل دارد. شکل ظاهری و درصد کربن به کار رفته در ترکیبات شیمیایی، دو تفاوت میلگردهای گرید A2 و A3  است. گرید سوم برای مصارف جوشکاری هیچ گونه کارایی ندارد. این محصولات از نظر شیوه تولید نیز در دو دسته بندی محصولات گرم نوردیده و سرد اصلاح شده تقسیم بندی می شوند. میلگردهایی که دارای درصد کربن بالاتری در ترکیبات شیمیایی خود باشند ترد و شکننده تر هستند بر همین اساس عملیات زاویه سازی، تغییر شکل یا جوشکاری روی چنین محصولاتی ممکن است منجر به شکست شاخه میلگرد گردد.

انواع میلگرد ذوب آهن اصفهان از نظر شکل

همان طور که استانداردهایی برای تولید میلگردها وجود دارد، برای تنظیم ضخامت و قطر محصول نیز استانداردهای از پیش آماده ای وجود دارد که فولادسازان مطابق با این استانداردها اقدام می کنند. میلگرد ذوب آهن اصفهان که از بهترین برندهای ایرانی می باشد از استاندارد روسی برای تعیین ضخامت میلگرد و تعیین سایزهای مختلف کمک می گیرد. حداکثر قطر میلگردهای ذوب آهن اصفهان ۴۰ میلی متر می باشد. بنابراین برای انتخاب مناسب ترین میلگرد جهت مصارف مورد نظر خود علاوه بر تولیدکننده محصول باید به ضخامت و گرید آن نیز دقت داشته باشید.

حتما بخوانید :   بررسی 4 نوع لوله جدار چاه

کدام میلگرد با مقاومت بالا مخصوص مناطق مستعد زلزله است؟

همان طور که ذکر شد هر کشور برای تولید میلگرد استانداردهای خاص خود را دارد. شرایط محیطی و آب و هوایی تعیین کننده استاندارد تولیدی و نوع میلگردی است که در مکان های جغرافیایی استفاده می شود. به عنوان مثال در مناطق زلزله خیزی چون ژاپن بهتر است از میلگردهایی استفاده شود که مناسب همین شرایط با مقاومت بسیار بالا باشد و از روش های تولید میلگردهای مناطق مستعد زلزله کمک گرفته شده باشد. در کشور ژاپن میلگردهای تولیدی به روش ترمکس طرفداران چندانی ندارد.

اما در مناطقی که احتمال وقوع زلزله پایین تر است می توان از میلگردهایی که به روش ترمکس تولید شده در ساختمان سازی استفاده نمود. در ایران نیز روال به همین صورت و برای انتخاب بهترین میلگرد در عملیات ساختمانی باید به منطقه ای که محصول در آن به کار گرفته می شود دقت داشت.

انواع میلگرد و کاربرد آنها برای مناطق جغرافیایی

میزان استحکام بتن بسیار بالا است و برای خورد کردن آن نیروی بسیار زیادی نیاز است اما همین بتن قدرت کشش پایینی دارد. آرماتور بندی برای تقویت بتن پیشنهاد می شود که شش مدل  از آن ها رایج و مورد استفاده قرار می گیرد. هر کدام معایب و مزایای خاص خود را دارند که باز هم مصرف کننده با توجه به نوع مصرف خود و بررسی نقاط ضعف و قوت محصول باید بهترین گزینه را انتخاب نماید. به عنوان مثال استفاده از میلگردهای اروپایی به دلیل مقاومت خمشی پایین در مناطق مستعد زلزله توصیه نمی گردد.

حتما بخوانید :   مزیت هایی که لوله مبلی نسبت به سایر لوله ها دارد

میلگردهای سیاه با توجه به مقاومت پایین در برابر رطوبت و احتمال زنگ زدگی در مناطق مرطوب با بارندگی زیاد مناسب نیستند در چنین مناطقی می توان از میلگردهای گالوانیزه که نسبت به نوع سیاه در برابر رطوبت مقاوم تر است استفاده شود. از دیگر محصولات بسیار با کیفیت می توان به محصول میلگرد شرکت فولاد آذربایجان میانه اشاره نمود که تحت آزمایشات متعدد کنترل کیفی قرار می گیرد.

استاندارد میلگرد آجدار و ساده ذوب آهن

استاندارد ملی ایران از استاندارد اروپایی، ژاپن، آمریکا و ISO برگرفته شده بر همین اساس محصولات مطابق هر دو روش تولید می شوند. فولادسازان ایرانی موظف به اعلام نحوه تولید محصول هستند خریداران نیز باید قبل از خرید میلگرد ذوب آهن اصفهان یا سار میلگردها به این نکته دقت داشته و از روش تولید محصول اطلاع حاصل نمایند. اصولا این مورد در پلاکی الصاقی محصول مشخص است. جهت تشخیص میلگرد اصفهان و اطمینان از عدم تقلبی نبودن آن، می توان علامت اختصاری میلگرد ذوب آهن اصفهان را بررسی کرد. شایان ذکر است کارخانه ذوب آهن نسبت به مقوله صادرات میلگرد از اصفهان نیز فعالیت دارد همین امر نشانه با کیفیت بودن محصولات این مجموعه است.

علامت میلگرد ذوب آهن

یکی دیگر از مواردی که باید به آن دقت داشت ممنوعیت جوشکاری می باشد. عملیات جوشکاری روی برخی محصولات اکیدا ممنوع و روی برخی برخی دیگر بلا مانع است از همین رو خریدار با توجه به نوع مصرف خود باید این نکته را در نظر داشته سپس نسبت به خرید اقدام نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید