خط ویژه 35155-031

تولید ورق گالوانیزه رنگی کرکره ای سینوسی

ورق کرکره سینوسی گالوانیزه
تولید ورق گالوانیزه رنگی کرکره ای سینوسیReviewed by نویسنده مرکز آهن on Jan 21Rating:
۵ (۱۰۰%) ۲ تعداد رای ها

آشنایی با ورق گالوانیزه موجدار سینوسی

ورق های فولادی اغلب برای مصارف متعددی از جمله دیوار پوش، سقف، حصار بندی، کف پوش، مصارف صنعتی و … مورد استفاده قرار می گیرند. این دسته از ورق ها به دو صورت کلی در بازار محصولات فولادی یافت می شوند، برخی دارای یک لایه پوشش روی و برخی دیگر فاقد این لایه هستند و اصطلاحا فرایند گالوانیزاسیون روی آن ها صورت نگرفته است. ورق های که دارای این لایه محافظتی باشند در برابر عوامل محیطی از جمله رطوبت دوام بیشتری داشته و با سرعت پایین تری رو به فرسایش می روند.  حال همین دسته از ورق های گالوانیزه نیز بر اساس شکل ظاهری، تنوع و کارایی به چند دسته کلی تقسیم بندی می شوند که از مهم ترین آن ها می توان به ورق سینوسی گالوانیزه اشاره نمود. قیمت ورق سینوسی گالوانیزه به مواردی چون طول، عرض، ضخامت و نوع آن بستگی دارد که در ادامه به شرح مفصل آن خواهیم پرداخت.

ورق گالوانیزه موجدار سینوسی

ورق های کرکره ای از محصولات رایج و محبوب در سبد فولادی هستند که در مصارف متعدد مورد استفاده قرار می گیرند. تنوع در طرح و رنگ این دسته از محصولات طیف گسترده ای از انتخابات را پیش روی متقاضی قرار داده است. ورق سینوسی گالوانیزه نیز از اولین ورق هایی است که به صورت موج دار با هدف تعبیه روی سقف وارد بازار شد. اصولا ورق های سقف به صورت فورمینگ به تولید می رسند به این معنا که ورق های گالوانیزه دستگاه  فورمینگ را تغذیه کرده و به شکل ورق کرکره ای فرم گرفته از خط تولید خارج می گردد. در واقع در این پروسه تنها عملیات شکل دهی روی ورق صورت می گیرد و کیفیت محصول نهایی به ورق ورودی و نحوه فرم دهی بستگی دارد.

حتما بخوانید :   میلگرد ترمکس و نکاتی در خصوص آن که باید بدانید

ویژگی های ورق سینوسی گالوانیزه

با توجه به اینکه روی سطح این دسته از ورق ها موج هایی به شکل دایره دیده می شود ورق سینوسی نام گرفتند. چون برای پوشش سقف استفاده می شوند و در مجاورت بارندگی و رطوبت قرار دارند در نتیجه باید به گونه ای مقاوم طراحی و تولید گردند تا طول عمر بیشتری داشته و سریع دچار خوردگی و فرسایش نشوند. از همین رو ورق گالوانیزه به عنوان محصول پایه و فلز مادر مورد استفاده قرار می گیرد.

این دسته از ورق ها با الهام از ورق های شیروانی چوبی قدیمی طراحی و تولید شده اند. در پروسه تولید ورق گالوانیزه سینوسی فرایند فورمینگ و کیفیت ورق پایه بسیار اهمیت دارد.

در فرایند تولید، ورق های گالوانیزه با ضخامت های ۰.۳ الی ۰.۸ میلی متر به کارگاه های فورمینگ انتقال داده می شوند. دستگاه رول فورمینگ که قالب هایی روی آن تعبیه شده وظیفه شکل دهی به ورق را بر عهده دارد. ورق گالوانیزه پس از عبور از میان قالب ها شکل گرفته و در نهایت محصولاتی تحت عنوان ورق گالوانیزه رنگی یا ساده تولید می گردد. در آخر با توجه به نوع مصرف و سیاست تولید کننده این دسته از محصولات در ابعاد استاندارد برش داده می شوند.

کاربردهای ورق گالوانیزه طرح سینوسی

ورق سینوسی اصولا برای پوشش سقف و دیوار کارایی دارد و  به صورت ساده و رنگی در بازار یافت می شوند. ورق های فرم گرفته قابلیت رنگ پذیری خوبی دارند. وزن و قیمت ورق گالوانیزه رنگی کرکره ای سینوسی با توجه به ابعاد و ضخامت آن قابل تخمین است. ورق سینوسی موج دار گالوانیزه دارای مزیت های متعددی است از جمله:

 • یکپارچگی ورق زمان اجرا
 • مقاومت مطلوب
 • زیبایی ظاهری
 • نصب و اجرای ساده
 • از پیش آماده بودن
 • مقرون به صرفه و اقتصادی
حتما بخوانید :   آموزش و نکات جوشکاری فورجینگ میلگرد

ورق گالوانیزه موجدار سینوسی

شایان ذکر است ابعاد ورق ها نیز از لحاظ تکنیک های اجرایی دارای اهمیت هستند. زیرا در صورت تهیه ورق هایی با طول بالا امکان شکسته شدن آن ها در طول حمل بسیار بالاست از طرفی فرایند نصب و پیاده سازی نیز دشوار و پیچیده تر خواهد شد. وجود موج روی سطح ورق از نشانه های بازر تشخیص این دسته از محصولات است. از رایج ترین کاربردهای ورق گالوانیزه موجدار سینوسی می توان به موارد زیر اشاشره نمود:

 • به عنوان پوشش سقف در مجموعه های کشاورزی و…
 • حصار کشی زمین
 • پوشش سقف مجموعه های ورزشی و پارکینگ ها
 • به عنوان پوشش ورودی ساختمان
 • استفاده به عنوان سایبان در آلاچیق ها و….
 • استفاده در مراکز صنعتی

ورق گالوانیزه طرح سینوسی شباهت بسیار زیادی با ورق گالوانیزه ذوزنقه ای دارد از همین رو در برخی موارد اشتباهاتی در تشخیص و خرید رخ می دهد. قابل ذکر است که نحوه فورمینگ و ظاهر این دو ورق کرکره ای تفاوت دارند. جهت محاسبه وزن ورق ها می توان از فرمول زیر کمک گرفت:

چگالی ۷.۶ * ضخامت * عرض * طول

باید دقت داشت در محاسبات فرمول بالا مقادیر طول و عرص بر حسب متر و ضخامت بر اساس میلی متر جایگذاری می شود.

ورق سینوسی رنگی

انواع ورق سینوسی گالوانیزه رنگی چیست

فرایند فروش ورق گالوانیزه سینوسی در بازار نیز بسیار متنوع است زیرا ورق های موج دار سینوسی در سه دسته بندی کلی در بازار یافت می شوند:

 1. دسته اول به صورت تک لایه و استخوانی رنگ در مواردی که قیمت تمام شده عملیات اهمیت داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد چون نسبت به موارد مشابه دارای قیمت پایین تری هستند.
 2. دسته دوم نیز به صورت تک  لایه اما دارای رنگ بندی های مات هستند. قیمت ورق گالوانیزه سینوسی رنگی با توجه تنوع و نوع آن نسبت به دسته بندی اول کمی بالاتر است.
 3. دسته سوم به صورت دولایه با یک روکش محافظ در بازار ورق های فولادی یافت می شوند. این دسته از محصولات دارای یک سطح صاف و براق با مقاومتی بسیار بالا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید