آیا سقفی برای رشد قیمت میلگرد اصفهان وجود خواهد داشت؟

قیمت میلگرد اصفهان
آیا سقفی برای رشد قیمت میلگرد اصفهان وجود خواهد داشت؟Reviewed by Admin on Sep 5Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

قیمت دلار در روز گذشته از مرز ۱۳ هزار تومان نیز گذشت

در حالی که روز گذشته دلار در بازار غیر رسمی از کانال ۱۳۰۰۰ تومان نیز گذشت قیمت میلگرد اصفهان از ۴۲۴۰ تومان در هفته گذشته به ۴۳۵۰ تومان رسید. بر اساس آمارها رشد افسار گسیخته قیمت دلار سال اخیر در حد ۲۳۳ درصد بوده است.

این روزها تقریبا به صورت جسته و گریخته و با آهنگ آرام یا دیوانه وار همگی شاهد افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی بوده ایم که این روند سبب گردیده تا قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت روز میلگرد اصفهان روند صعودی بر روی نمودار قیمت میلگرد داشته باشد.

سوالی که که این روزها در ذهن فعالان بازار نقش بسته است این است که قیمت دلار در نهایت تا چه حدی بالا خواهد رفت و آیا برای قیمت دلار در بازار داخلی ایران سقف خاصی تعیین شده است تا بر اساس آن قیمت دلار بر روی آن آرام گرفته و به طبع آن قیمت میلگرد اصفهان نیز متعادل گردد؟

یکی از دلایل مهم مطرح شده در افزایش قیمت دلار و سکه طی دو روزه اخیر در بازار داخلی کاهش صادرات نفت ایران به ۲ میلیون بشکه در روز است.

از سویی دیگر تصمیم ناگهانی برای تعطیلی بازار سکه نیز از عوامل مهم و اثر گذار بر روی افزایش قیمت دلار و سکه می باشد.
با ادامه این روند مجددا موج نقدینگی به سوی این بازارها سرازیر شده و همان سیکل تکراری تقاضاهای نگران برای خرید سکه، دلار، محصولات فولادی و سایر اقلام به دلیل ریسک ناشی از کاهش ارزش ریال طی ماههای قبل مجددا برای روزها نیز تکرار خواهد گردید.

حتما بخوانید :   پیدا و پنهان عرضه فولاد

برای پاسخ به سوال اخیر راجع به این که قیمت دلار در بازا ر ایران تا کجا بالا خواهد رفت و آیا سقف خاصی برای آن تعیین شده است یا خیر بایستی مروری بر عوامل احتمالی موثر برنیروهای عرضه و تقاضای بازار طی هفته های آتی داشته باشیم.

نمودار قیمت میلگرد

بررسی عوامل موثر بر توان عرضه و تقاضا در داخل کشور طی ماههای آینده

برای بررسی سطح عرضه طی ماههای آتی بایستی عوامل موثر بر عرضه و شرایط اقتصادی و سیاسی در این دوران را مورد بررسی قرار دهیم. از آنجا که طی ماههای اتی صادرات نفتی ایران به سایر کشورها به سبب دوره دوم تحریم ها به شدت کاهش یافته و از سویی دیگر صادرات غیر نفتی نیز در حال محدودیت بوده و همچنین احتمال عدم تصویب FATA در مجلس نیزوجود خواهد داشت، می توان عنوان نمود که توان عرضه طی ماه های آتی در کشور کاهش خواهد یافت.

از سویی دیگر عامل تحریم بانک مرکزی نیز مزید بر علت شده و سبب کاهش توان عرضه محصولات فولادی خواهد گردید و به دنبال کاهش عرضه از کارخانه میلگرد اصفهان و سایر مبادی، قیمت میلگرد اصفهان نیز دچار نوسان خواهد گردید.

هر یک از این عوامل ذکر شده به خودی خود بر روی موج نقدینگی سرگردان در بازار داخلی ایران تاثیر خواهد گذاشت و سبب هجوم نقدینگی به بازار سکه، دلار، خودرو، محصولات فولادی و غیره خواهد گردید و همانگونه که طی ماههای قبل نیز شاهد آن بودیم هر کدام از این عوامل و یا یک خبر منفی در بازار سبب جهش انی قیمت دلار خواهد گردید و بالطبع آن قیمت میلگرد اصفهان و سایر مبادی نیز افزایش خواهد یافت.

حتما بخوانید :   مذاکرات سه جانبه از سوی ایران، ترکیه و روسیه بر بازار فولاد تاثیر مثبت داشت ؟

عدم تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار داخلی سقف قیمت دلار را از بین برد

در این حالت عدم تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار داخلی ایران بوجود خواهد آمد. این عدم توازن بین عرضه و تقاضای در بازار فولاد و سایر بازارهای کالایی در اذهان عمومی ناشی از عوامل سیاسی و وجود تحریم ها می باشد که سبب شده تا آنها تصور نمایند که قیمت ها به شکل روزافزون افزایش خواهند یافت و دیگر کنترل امور از دست مسئولین در رفته است.

در این میان با این امواج منفی منتشر شده از سوی اخبار سیاسی و اجتماعی هر آن بایستی منتظر افزایش قیمت دلار و به دنبال آن صعود قیمت محصولات فولادی باشیم. در کنار این عدم توازن عرضه و تقاضا، بدبینی اذهان عمومی نسبت به سواستفاده و عدم کفایت دولت برای بازار ارز و وجود تصمیمات اشتباه به شکل مکرر از سوی دولتمردان سبب گردیده تا در ذهن مردم ناتوانی دولت در برابر کنترل دلار توسط نیروهای عرضه داخلی شکل گیرد.

در پایان برای پاسخ به سوال اصلی در این مقاله بایستی متذکر شویم که هیچ سقف اقتصادی و یا حتی روانی برای قیمت دلار در شرایط فعلی وجود ندارد و متاسفانه صرفه نظراز شرایط به شدت نابسامان بخش های مختلف اقتصادی ایران، قیمت دلار می تواند به رشد چند ده هزار تومانی خود بعد از دوره های کوتاه مدت کاهش مقطعی مجددا به رشد خود ادامه داده و به دنبال آن قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد اصفهان نیز افزایش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید