آیا روند کاهشی قیمت ها در بازار فولاد ادامه خواهد داشت؟

قیمت روز میلگرد
آیا روند کاهشی قیمت ها در بازار فولاد ادامه خواهد داشت؟Reviewed by Admin on Oct 6Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی روند قیمت میلگرد از هفته گذشته تاکنون

با کاهش ناگهانی قیمت دلار طی ۲۴ ساعت گذشته، روند قیمت گذاری محصولات فولادی نیز بشدت تحت تاثیر قرار گرفته و قیمت میلگرد میانه درب کارخانه از ۴۸۰۰ تومان در هفته اول مهرماه به قیمت ۴۶۱۰ تومان رسیده است. قیمت میلگرد بناب نیز طی دو روزه اخیر به روز نشده و همچنان در همان فاز افزایشی قبلی به میزان ۵۰۰۰ تومان باقی مانده است. از نظر فعالان بازار هنوز برای این که روند کاهشی قیمت دلار بتواند تأثیرات خود را بر روی بازار فولاد بگذارد زمان بیشتری مورد نیاز است. با وجود آن که روند کلی در بازار فولاد از سوی فعالان در سیگنال کاهشی گزارش شده است، اما برای برخی از تولیدکنندگان عقب نشینی کمی سخت بوده و ترجیح می دهند تا ثبات بازار و افت هیجانات صبر کرده و فعلا به رصد شرایط کنونی بپردازند.

البته وجود عوامل دیگری مانند کاهش حجم صادرات محصولات فولادی و احتمال تصویب لایحه FATF به همراه افزایش عرضه های بورس محصولات فولادی و ورود به فصل سرد سال نوید دهنده تعمیق بیشتر کاهش قیمت میلگرد میانه در بازار می باشد. همانگونه که طی هفته های گذشته شاهد آن بودیم، با وجود افزایش قیمت محصولات فولادی و رقابت مبادی مختلف با یکدیگر،  بازار تقریبا خالی از متقاضی بود و این افزایش عرضه در کنار کاهش تقاضا عاملی بود تا بالاخره حباب افزایشی خود را به نوعی تخلیه نماید که کاهش قیمت دلار در روز گذشته این بهانه را به دست بازار فولاد داد.

حتما بخوانید :   عدم تمدید معافیت تحریم نفت و 3 تاثیر آن بر بازار میلگرد

طبق پیش بینی ها روند افزایشی قیمت در بازار فولاد طی هفته های گذشته به واسطه هر رخدادی می توانست اتفاق بیافتد. اکنون نیز امید آن می رود تا روند کاهشی در این بازار به دلیل کاهش قیمت دلار یا هر دلیل دیگر ادامه دار باشد و فقط ناشی از تخلیه هیجانات بازار ارز و سرایت آن به بازار فولاد نباشد.

بررسی نوسانات بازار فولاد در نیمه اول مهر ماه سال ۹۷

از نظر فعالان بازار به دلیل خالی شدن انبارها و عدم دسترسی مصرف کننده به کالای مورد نیاز به همراه اتفاقات سیاسی، نهایتا بازارفولاد وارد فاز افزایشی گردید و قیمت میلگرد روز در بازار به محدوده ی ۴۵۰۰ تا ۴۸۰۰ تومان رسید. البته به دلیل آن که محموله مورد نظر در انبار وجود نداشت و یا این که کارخانه ها نمی توانستند محصول تولیدی را به مشتری تحویل دهند، در نهایت توزیع محصولات فولادی دچار مشکل شده بود. یکی از دلایل مهم خالی شدن انبار آهن فروشان و تولیدکنندگان طی این مدت وجود اعتصابات و کاهش روند توزیع و حمل و نقل بوده است که به روند افزایشی در بازار فولاد دامن زد.

اگر بخواهیم مواردی را که در سیر قیمتی و روند حیاتی بازار فولاد تاثیر گذار بوده مورد بررسی قرار دهیم به این نتیجه خواهیم رسید که رشد قیمت دلار به همراه ایجاد یک جو هیجانی ناشی از آن همراه با مشکلات حمل و نقل محموله، به بازار مصرفی زیان بسیاری را وارد نموده و در نهایت باعث شد تا مهرماه با رشد قیمت ها همراه باشد. البته خبر خوب در بازار فعلی فولاد این است که در حال حاضر سفته بازی در این بازار به دلیل کاهش گردش کار با افت مواجه شده و طی این شرایط سفته بازان نمی توانند سرمایه خود را در این بازار به کار گیرند.

حتما بخوانید :   برزخ فعلی ایجاد شده در بازار فولاد چه تاثیری بر قیمت میلگرد خواهد گذاشت؟

قیمت میلگرد میانه در بازار

عدم پیش بینی بازار فولاد در آینده تا عادی شدن شرایط حمل و نقل

کنسل شدن عرضه های بورس میلگرد و تیرآهن طی هفته گذشته و یا ابطال معاملات انجام شده در بورس، روند بازار را متوقف کرد و مجموع تمامی این عوامل باعث شد تا قیمت میلگرد شاهین بناب و سایر محصولات فولادی  نیز روند صعودی داشته باشد. در واقع مصرف کننده نهایی به دنبال محصول بود و نقش واسطه ها به شدت کمرنگ شده بود. البته دلیل کاهشی شدن بازار فعلی را می توان در کاهش امید سفته بازان به افزایش قیمت ها و ترس از کاهشی شدن بازار دانست که در نهایت به توقف بازار فولاد ختم می شود.

با بازگشت سیر عادی در حوزه حمل و نقل و ترابری می توان منتظر واقعی شدن قیمت میلگرد در بازار فولاد بود. با وجود مشکلات حمل و نقل و سیستم توزیع مویرگی در کشور، فعالان بازار فولاد ترجیح می دهند تا مشخص شدن شرایط این حوزه از هر گونه پیش بینی کوتاه مدت یا بلند مدت برای خودداری نمایند. البته با وجود مشکلات موجود در سیستم حمل و نقل و توزیع محصولات فولادی به دلیل اعتصابات کامیون داران طی هفته گذشته و در ادامه به دلیل این که تعاونی ها و برخی از شرکت هایی که در گذشته از بورس خرید کرده و آنها را به صورت سبد های پیش فروش در اختیار مشتریان گذاشتند، قیمت روز میلگرد کارخانه میانه نیز روند کاهشی را در پیش گرفت.

عرضه های بیشتر بورس محصولات فولادی و ایجاد نظم در بازار فولاد

در حالی که بورس کالا به عنوان نهاد قیمت گذاری عادلانه و واقعی راه اندازی شده است، اما در طول سالیان گذشته بارها به بهانه های موجه و غیر موجه قیمت گذاری محصولات فولادی در بورس کالا را مورد دست کاری قرار داده و طی مدت اخیر شاهد عدم تائید معاملات در حوزه بازار فولاد و یا کنسل شدن آنها بوده ایم. اگر عرضه و تقاضا در یک بازار به صورت متمرکز انجام شود اولین ماحصل آن در اقتصاد شفافیت آماری است.

حتما بخوانید :   اقتصاد پلیسی از سوی دولت خودش نیاز به یک پلیس خواهد داشت!

ایجاد شفافیت آماری همان هدف نهایی است که اقتصاد برتر آن را دنبال می کند. زمانی قیمت ها شفاف سازی می شوند که بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین گردند و طبیعی است که بورس کالا به عنوان نهادی است که برای رسیدن به این هدف بیشترین تاثیر مثبت را خواهد داشت. از همین رو با عرضه های بیشتر محصولات فولادی در تالار بورس کالا به همراه عرضه های مورد انتظار نورد کاران که قبلا شمش تعزیراتی تهیه کرده اند همگی در نهایت سبب ایجاد نظم بیشتر خواهد گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید