آیا رکود به بازار مسکن باز خواهد گشت؟

قیمت ورق گالوانیزه
آیا رکود به بازار مسکن باز خواهد گشت؟Reviewed by Admin on Sep 24Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

وقوع مجدد اعتصابات کامیون داران شیب قیمت ورق را تغییر خواهد داد

قیمت روز ورق گالوانیزه ابتدای هفته جاری در بازار فولاد با کاهش نرخ جسته و گریخته از سوی مبادی مختلف همراه بوده است. این روند سبب شده تا بازار فولاد با ابهام همراه شود و کلیه محصولات فولادی میل به کاهش بیشتر را در خود نشان دهند.

در حال حاضر بازارهای مختلف با ابهام شدید همراه می باشند و این بدان معنی است که در آینده ای نه چندان دور جرقه های پیش بینی نشده اوضاع بازار فولاد را به هم خواهد ریخت. این در حالی است که میل بازار فولاد از لحاظ بنیادین به سمت شیب کاهشی است اما نمی توان از موارد غیر مترقبه که تعداشان کم نیست غافل بود.

با وجود آن که قیمت دلار از کانال ۱۵ هزار تومان نیز گذشته است، اما تاکنون نرخ ها برای فولاد روند متفاوتی را نشان می دهد. آخرین قیمت ورق گالوانیزه در بازار تهران به همراه قیمت سایر محصولات فولادی روند کاهشی داشته و با ورود به فصل سرد ادامه این روند قوت بیشتری خواهد گرفت.

اما با وجود مسائل غیر مترقبه متعدد در بازار فولاد باز هم با قطعیت نمی توان این احتمال را بنا نهاد. در حالی که مجددا بحث اعتصاب ها در سیستم حمل و نقل جاده ای دوباره از سر گرفته شده، همانند جرقه ای پیش بینی نشده تا چند روز آینده به جان بازار فولاد خواهد افتاد و احتمال آن که سبب ایجاد سیگنال افزایشی گردد بسیار خواهد بود.

حتما بخوانید :   روند اعلام قیمت ورق صادراتی در چین

البته در این میان خبرها حاکی از آن است که احتمال قوت گرفتن اعتصاب ها در اقصی نقاط کشور ضعیف بوده و همین روند سبب خواهد شد تا چند روزی بازار در ابهام ناشی از شرایط موجود، قیمت انواع ورق گالوانیزه را به صورت جسته و گریخته اعلام نماید و بسیاری از واحد های تولیدی حتی از اعلام قیمت تا مشخص شدن شرایط صرفه نظر نمایند؛ اما در کل بعد از رسیدن بازار به روال عادی، احتمال ادامه روند کاهشی بسیار خواهد بود.

طرح توانمندسازی بخش خصوصی بدون وجود زیر ساخت به جایی نخواهد رسید

به گفته رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی شرایط حال حاضر با افزایش دلار و صادرات برای برخی از صنایع و شرکت ها مفید است اما مابقی صنایع در شرایط خوبی نیستند و تحت فشار می باشند.

با مشارکت بخش خصوصی در طرح توانمند سازی می توان ابراز امیدواری نمود که چرخ های تولیدی در بخش صنعت کشور از حرکت نخواهند ایستاد؛ اما متاسفانه به دلیل نبود استراتژی مناسب از سوی وزارت صمت زیر ساخت های لازم برای این کار در حال حاضر فراهم نشده است. به دلیل آنکه برای این طرح نه منابع لازم تعریف شده و نه زیر ساخت مناسب وجود دارد تولید داخلی به مشکلات جدی رسیده است و حال امروز صنعت مساعد نمی باشد.

در حالی که طی چند ماهه اخیر شاهد صدور بخشنامه های متعدد از سوی وزارت صمت برای بهبود قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان بوده ایم اما متاسفانه تقریبا تمامی آنها محکوم به شکست شده اند. بر طبق قانون بهبود کسب و کار دولت موظف است تا در تمام زمینه ها با بخش خصوصی مشورت کرده و از نظرات کارشناسی تشکل ها استفاده نماید.

حتما بخوانید :   بررسی دلایل افزایش تقاضا در بازار فولاد ، روزهای پایانی تیر ماه

قیمت ورق گالوانیزه

در حال حاضر به دلیل نبود زیرساخت های لازم برای طرح توانمند سازی تولید، ظرفیت افزایش توانمند سازی را ندارد و واحدهای تولیدی درگیر قوانین سختیگرانه هستند. در اقتصادی که هنوز دولتی است و خصوصی نشده پیاده سازی چنین طرح هایی با مشکل مواجه خواهد شد و در نهایت صنایع کوچک فولادی در اوضاع و شرایط کنونی به دلیل افزایش سرسام آور هزینه ها با کاهش تولید، به مرز ورشکستگی خواهند رسید.

افزایش قیمت دلار و صادرات تنها برای ابر قدرت های فولادی شرایط مناسبی را بوجود آورده است و متاسفانه سایر واحدهای تولیدی خصوصی تحت فشاری شدید قرار گرفته اند.

نوسانات لحظه ای قیمت دلار بر نرخ مسکن بی تاثیر است

در حالی که قیمت دلار به صورت روز افزون افزایش می یابد و نقدینگی سرگردان به این بازار هجوم آورده است، اما بازار مسکن به لحاظ یک بازار ثانویه محل خوبی برای سرمایه گذاری بوده و خوشبختانه نوسانات ارزی نمی تواند تاثیر چندانی بر قیمت مسکن داشته باشد. در حال حاضر به دلیل کاهش قدرت خرید مردم و عدم وجود نقدینگی در بازار رکود سنگینی بازار مسکن را فرا گرفته است.

با افزایش قیمت مصالح ساختمانی و محصولات فولادی اعم از قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس، خرید و فروش و حتی ساخت و ساز در حوزه بازار مسکن راکد شده است؛ اما نمی توان گفت این شرایط پایدار خواهد ماند و بازار مسکن به رونق نخواهد رسید.

طی چند ماهه گذشته با خروج آمریکا از برجام قیمت مسکن در بازار افزایش یافت؛ اما اکنون قیمت ها تا حدودی به ثبات رسیده است. با پیش بینی کاهش قیمت محصولات فولادی به زودی شاهد رونق در بازار مسکن خواهیم بود و خرید و فروش و ساخت و ساز در این حوزه افزایش خواهد یافت.

حتما بخوانید :   قیمت میلگرد در بورس کالای ایران

مسکن در ایران به عنوان یک کالای سرمایه ای است و رونق در این بخش را نمی توان بدون افزایش قیمت آن متصور بود. البته در این میان سوداگران و واسطه ها در افزایش قیمت مسکن طی ماه های اخیر نقش بسزایی داشته اند که دولت موظف است تا برای ضایع نشدن حقوق سازندگان و مصرف کنندگان و ایجاد رونق مجدد با آنها مقابله نماید.

البته آنچه برای بازار مسکن طی ماه های آینده مطرح نمودیم فقط پیش بینی محض است و شاید باز هم جرقه های پیش بینی نشده به دامن این بازار بیفتند و اجازه گرفتن رونق به این بازار را طی ماههای آینده ندهد. ما امیدواریم هر چه پیش آید در نهایت به خیر و صلاح منفعت عمومی باشد و مردم شریف ایران بیش از این طعم گرانی، تورم، نوسانات لحظه ای قیمت کالاها و عدم امنیت برای معاملات را نچشند و آغاز مهر با مهربانی و اعتماد میان دولت و ملت همراه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید