دفتر فروش     35155-031

آیا دور دوم تحریم ها در آبان ماه بر بازار فولاد کشور تاثیر گذار خواهد بود ؟

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان
۵ (۱۰۰%) ۲ votes

احتمال تاثیر مثبت دور دوم تحریم ها بر بازار فولاد کشور

همانگونه که می دانید دور دوم تحریم ها در آبان ماه سال جاری و همزمان با ماه نوامبر آغاز خواهد گردید.تحریم های ثانویه با هدف کاهش فروش نفت ایران در بازارهای بین المللی از سوی آمریکا اعمال خواهد گردید که بایستی نشست و دید که تاثیر این تحریم ها بر قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر مبادی چه خواهد بود؟

البته در این میان مشکلات داخلی مانند افزایش بدهی بانک های داخلی به بانک مرکزی وجود دارد که بالغ بر ۱۷ هزار میلیارد تومان بوده و با وجود پرداخت سود ۲۰ درصدی بانک ها، دچار زیان شده اند و به میزان زیادی انباشتگی بدهی دارند.مشکل نوسان گیری دلار از سوی برخی شرکت ها و مردم عادی برای کسب در آمد تبدیل به امری معمول گردیده است.

البته در این میان تجربه نشان داده است که قبل از شروع تحریم ها و فشارهای سیاسی، نوسانات سکه و دلار به صورت دیوانه واری نمود پیدا خواهد کرد.این که از سوی برخی عنوان می شود که نوسان قیمت دلار به دلیل انباشت های خانگی دلار توسط مردم عادی باشد نمی تواند منطقی و قابل قبول باشد.تجربه نشان داده که در موقع زیاد شدن نقدینگی در بازار و افزایش قیمت سکه و دلار، دولت عکس العمل خاصی را از خود نشان نمی دهد؛ زیرا از محل آنها کسریهای موجود در پرداخت یارانه ها و کسری بودجه و مانند آن، توسط این موارد جبران خواهد شد.

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان
به طور مثال بودجه سال جاری بر اساس نفت ۷۰ دلاری و تکیه بر تسویه دلار ۳۸۰۰ تنظیم گردیده است.در این میان رقمی معادل با ۱۷ میلیارد با تسویه دلار ۴۲۰۰ تومانی به بخش ارزاق عمومی اختصاص داده خواهد شد و مابقی دلار حاصل از فروش نفت ۷۰ دلاری در سامانه نیما و سنا توزیع خواهد شد.

حتما بخوانید :   تمرکز بر حوزه صادراتی در بازار فولاد و افزایش قیمت میلگرد در بازار داخلی

پیش بینی کاهش قیمت دلار و اثرات آن بر قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

پیش بینی می گردد که در نهایت لایحه fatf با شروع تحریم های نفتی و بعد از یک دوره نوسان گیری سنگین و کسب منفت زیاد از این طریق به تصویب مجلس خواهد رسید.
البته در این میان کاهش قیمت دلار و سکه را نیز نبایستی فراموش نمود که بعد از آن رسانه های داخلی با بی اثر نمایش دادن تحریم ها سعی در آرام سازی فضای موجود خواهند داشت.
در این میان موج نقدینگی نیز با مشاهده افت قیمت سکه و دلار و عقب نشینی قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر مبادی به سمت کانال های دیگر هدایت خواهد شد.
در این میان تجربه سال ۹۱ مجددا تکرار خواهد شد و بازار مسکن دچار تورم خواهد گردید و با هجوم نقدینگی به این سمت، قیمت مسکن در بازار رشد ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصدی را تجربه خواهد نمود.
بانک ها نیز از این شرایط به نفع خود استفاده خواهند کرد و در شرایطی که دچار بدهی های زیادی به بانک مرکزی میباشند، املاک توقیف شده را با قیمت های چند برابر کارشناسی به فروش خواهند رساند.
تنیجه ای که به دنبال این طرح ایجاد خواهد شد این است که بانک ها از این طریق بدهی های خود را تا پایان سال تسویه خواهند کرد و مجددا به سوددهی خواهند افتاد.
تفاوت نرخ ارز برای دولت بسیار موفقیت آمیز خواهد گردید و با افزایش قیمت مسکن در بازار نقدینگی ها مجددا به سمت آن روانه خواهد شد.البته بعد از تخلیه حباب قیمت مسکن طی گذشت چند ماه به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، مجددا شاهد افت قیمت مسکن خواهیم بود.

حتما بخوانید :   برزخ فعلی ایجاد شده در بازار فولاد چه تاثیری بر قیمت میلگرد خواهد گذاشت؟

شایعه آزاد شدن سقف رقابت ها در عرضه های بورس کالا

در این میان خبرهای موجود در فضای مجازی مربوط به آزاد شدن سقف رقابت در عرضه های بورس کالا و برداشته شدن قانون دستوری نمودن قیمت میلگرد کارخانه ذوب آهن اصفهان و سایر محصولات فولادی می باشد که بیشتر پیش بینی ها مبنی بر این است که در نهایت وزارت صمت با وجود مشکلات زیادی که از سوی این دستورالعمل در بازار فولاد و سایر بازار ها بوجود آمده، مجبور به عقب نشینی خواهد شد و رانت ایجاد شده از فضای دوگانه قیمتی در بازار فولاد از بین خواهد رفت.
البته بایستی خاطر نشان ساخت که قطعی شدن این موضوع بستگی به نظر سطحی بالاتر از وزیر خواهد داشت که در حال حاضر نشانه ها بر این است که فعلا این تصمیم اتخاذ نشده و فعلا امواج موجود در کانال های مجازی بیشتر حاصل از گمانه زنی ها و احتمالات می باشد که با توجه به قرار داشتن اکثریت سهام های این حوزه در سطوح حساس مقاومتی خود و نیاز به زدن حجم های بالا در این سطح جهت عبور از سطوح پیش رو به نوعی سوء استفاده رسانه ای از خبری که هنوز قطعی نشده در حال انجام باشد.
احتمالات موجود در کل مبنی بر حذف این دستورالعمل می باشد که در نهایت بر قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر محصولات فولادی تاثیر گذار خواهد بود.

Summary
Review Date
Reviewed Item
آیا دور دوم تحریم ها در آبان ماه بر بازار فولاد کشور تاثیر گذار خواهد بود ؟
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید