تلفن دفتر فروش 35155-031

031-33332323

پرچم انگلیسپرچم ایران

اعتراض کارگران گروه ملی فولاد اهواز ۱۸ روزه شد

۵ (۱۰۰%) ۱ vote

اعتراض جمعی کارگران فولاد ایران در شهر اهواز

وضعیت بازار آهن طی ماه های اخیر به گونه ای بوده که چندین مرتبه شاهد اعتراضات جمعی کاگران فولاد اهواز بوده ایم. در شهریور ماه سال جاری کارگران این مجموعه با تجمع مقابل استانداردی اهواز درصدد دریافت پاسخ منطقی در خصوص دریافت حقوق به موقع، حقوق عقب افتاده و مسائل مرتبط با بیمه خود بودند. به گفته کارگران حقوق عقب افتاده موجب ناراضایتی و تجمع این افراد گشته بلاتکلیفی کارگران موجب شده بار دیگر به تظاهرات اقدام کنند. زمانی این مجموعه در زمره برترین فولاد سازان ایرانی بود اما اکنون به یک مجموعه بلا تکلیف با کارگران ناراضی تبدیل شده است. میزان تولیدات این مجموعه به نسبت سال های قبل بسیار کاهش یافته، تعدیل نیرو  و حقوق معوقه از جمله مواردی است که نارضایتی و تشویق کارگران را به دنبال داشته است.

اعتراضی که طولانی مدت شد

روزهای اخیر شهر اهواز میزبان اعتراضات جمعی کارگران هفت تپه و فولاد اهواز بود. حدود ۱۸ روز ا اعتراضات ممتد کارگران فولاد اهواز می گذرد اما همچنان هیچ گونه اقدامی در جهت تحقق خواسته های این جمع صورت نگرفته است. با گذشت چندین هفته از تجمع کارگران در مقابل استانداری هیچ نتیجه مثبتی عاید آنان نشده و هیچ شخصی، مسئولیت پیگیری تجمعات اخیر را بر عهده نمی گیرد. به گفته کارکنان حدود یک سوم از خطوط تولید مجموعه به بهره برداری رسیده اما بعد از گذشت مدت زمانی به دلیل نبود مواد اولیه و عدم توانایی تامین آن خط تولید خاموش و در لاک سکوت خود فرو رفت.

حتما بخوانید :   دلار یا اعتصاب، کدامیک بر صعود قیمت ورق گالوانیزه موثر هستند؟

با گذشت بیش از یک سال هوز هم وضعیت مجموعه کاملا شفاف سازی نشده است و کارکنان با نارضایتی و برای امرار معاش خود با  گروه صنعتی فولاد همکاری می کنند. عدم پرداخت حقوق چهار ماه اخیر، مشکلات مرتبط با بیمه کارگری، عدم احقاق حقوق کارگری، نبود مواد اولیه در خط تولید، وضعیت معلق تولیدات و… از جمله مهم ترین مشکلاتیست که ناراضایتی کارگران فولاد اهواز را در پی داشته است. در پی واکنش کارگران فولاد اهواز، برخی از کارگران پروژه شهری نیز نسبت به حقوق معوقه و عدم مسئولیت پذیری پیمانکار خود در صدد مطالبات ۱۷ ماهه خود به جمع معترضین شهر اهواز پیوستند.

گروه ملی صنایع فولاد اهواز

تجمع اعتراضی کارگران فولاد اهواز از وضعیت بازار آهن

برا اساس گزارشات اخیر حدود ۴ هزار کارگر دیگر نیز نسبت به عدم پرداخت حقوق و مزایای چند ماهه خود دست به اعترضات جمعی زدند و به جمع معترضین فولاد اهواز پیوستند. حدود ۲۳ روز از اعتراضات متوالی کارگران هفت تپه می گذرد این در حالی است که کاگران بلا تکلیف شده و همچنان هیچ پاسخ صریحی دریافت نکرده اند. تجمعات اعتراضی کارگران تنها با هدف مطالبه حقوق معوقه صورت گرفته و هیچ غرض شخصی در این تجمعات دخیل نبوده است.

به گفته جمعی از کارگران نماینده کارگری این مجموعه بارها نسبت به احقاق حقوق این قشر اقدام نموده که بی نتیجه بوده است. کارگران با تجمعات خواستار مطالبلات خود شدند که با دخالت نیروهای پلیس این جمع موقتا متفرق شدند. در نهایت روز گذشته حقوق معوقه شهریور ماه کارگران هفت تپه که چیزی حدود ۸ میلیارد ریال بود به حساب آنان واریز گشت اما کارگران فولاد اهواز همچنان در بلا تکلیفی به سر می برند.

حتما بخوانید :   آیا اجرای FATF باعث کاهش قیمت دلار در بازار داخلی ایران گردید ؟

پرداخت حقوق معوقه کارگران فولاد اهواز

صبح روز گذشته کارگران این مجموعه بعد از تحصن مقابل استانداری اهواز به سمت کانون وکلا و فرمانداری حرکت کردند که باز نیروهای پلیس مانع حرکت اعتراضی این گروه به سمت مرکز شهر شدند تنها درخواست کارگران پیگیری وضعیت بازار آهن و فعالیت کارخانه، عدم تعدیل نیرو و دریافت حقوق خود بودند. با توجه به نارضایتی و اعتراضات جمعی کارگان، قرار برگذاری جلسه کمیسیون اجتماعی مبنی بر رفع مشکلات بیمه کارگری و پرداخت حقوق معوقه فولادی ها گذاشته شد.

به گفته کارگران این بی نظمی ها و وضعیت بازار آهن طی ماه های اخیر موجب عدم امنیت شغلی کارگران گشته و تنها راه حل رفع مشکل را ادغام با فولاد خوزستان و مدیریت صحیح مجموعه می دانند.  بعضی از خطوط کارخانه به دلیل عدم توانایی و نبود برنامه ریزی های لازم جهت تامین مواد اولیه لازم در حالت استندبای قرار گرفته اندکه تنها با دوراندشی و درایت مسئولین ذی ربط قابل حل خواهد بود طبعتا با شروع کار خطوط تولید، چرخ کارخانه بار دیر رونق گرفته و مقوله پرداخت حقوق کارگران نیز به واسطه این امر محقق خواهد شد. این دسته از معترضین ضمن اعلام آمادگی برای ادامه فعالیت های خود تنها خواستار شروع مجدد خطوط تولید کارخانه و بررسی وضعیت بازار آهن هستند.

واگذاری گروه ملی صنعتی فولاد ایران

از سوی دیگر سایر فولاد سازان در صدد افزایش ظرفیت های تولیدی خود و متعاقبا افزایش نیروی انسانی هستند اما این مجموعه که جزء سرمایه های استان خوزستان می باشد کم کم در حال خروج از چرخه تولید می باشد و همین امر موجب نگرانی کارکنان گشته است.

حتما بخوانید :   نرخ دلار قیمت روز آهن آلات را مجددا به چالش کشاند

موضوع خروج گروه ملی فولاد ایران از چرخه تولید بارها توسط علی ساری نماینده اهواز، در مجلس بیان شده و روز گذشته نیز بررسی این موضوع بار دیگر در دستور کار وزرا، نماینده کارگران و مدیر عامل مجموعه قرار گرفت. پیش بینی می شود مالکیت این مجموعه از عهده بانک مرکزی ساقط و بر عهده مسئولین مربوطه واگذار گردد. امید است این مجموعه بار دیگر با تمام ظرفیت خود بخش چشم گیری از تولیدات فولاد کشور را در دست بگیرد.

Summary
Review Date
Reviewed Item
اعتراض کارگران گروه ملی فولاد اهواز ۱۸ روزه شد
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *